Ekonomija u 2025.: Glavni događaj povratak Trumpa, a Hrvatska bi mogla bolje proći od ostatka EU

Aktualno Marko Repecki 3. sij 2025. 06:57
featured image

3. sij 2025. 06:57

Analitičari ističu da bi povratak Donalda Trumpa u Bijelu kuću mogao značajno promijeniti globalne ekonomske odnose. Prema projekcijama Morgan Stanleyja i BNP Paribasa, očekuje se rast protekcionizma, usporavanje rasta i veći inflacijski pritisci. Dok se Europa suočava s krhkim oporavkom, Hrvatska bilježi snažniji rast BDP-a, ali ostaje izložena globalnim rizicima i mogućim geopolitičkim napetostima.

Povratak Donalda Trumpa u Bijelu kuću mogao bi označiti ključnu promjenu na globalnoj ekonomskoj i političkoj sceni. Najavljene promjene u vanjskoj, ekonomskoj i trgovinskoj politici izazivaju zabrinutost među analitičarima i donositeljima odluka.

Utjecaj tih politika protezat će se i izvan granica SAD-a, oblikujući ekonomske trendove i u drugim dijelovima svijeta. Mnoge financijske institucije već su objavile svoje prognoze, no ovdje posebno ističemo analize Morgan Stanleyja i BNP Paribasa vezane uz Europu i SAD, dok su za Hrvatsku korištene projekcije Hrvatske narodne banke (HNB).

Američke politike pod povećalom

Prema Morgan Stanleyju, nova Trumpova administracija mogla bi uvesti mjere koje će značajno utjecati na gospodarsku dinamiku. Glavni globalni ekonomist Seth Carpenter ističe da se očekuje usporavanje američkog gospodarstva u 2025., još naglašenije u 2026. “Pokretači rasta mijenjaju se, a novi carinski i imigracijski režimi mogli bi oslabiti produktivnost i povećati troškove,” upozorava Carpenter. Istodobno, inflacija – koja se u prošlom razdoblju postupno normalizirala – mogla bi ojačati zbog rasta cijena rada i uvoznih proizvoda.

Sličnu zabrinutost dijele i analitičari BNP Paribasa. Luigi Speranza, voditelj Markets 360 odjela u toj banci, smatra da će Trumpova administracija vjerojatno provesti većinu predizbornih obećanja, uključujući povećanje uvoznih carina. “Takve mjere mogle bi dodatno podići inflaciju i oslabiti američko gospodarstvo, što će prisiliti Federalne rezerve na oprezniji pristup monetarnoj politici,” napominje Speranza.

Spori rast je “novo normalno” za eurozonu

Trumpove politike vjerojatno će imati dalekosežne posljedice za Europsku uniju, čiji je ekonomski rast već sada krhak. Analitičari Markets 360 upozoravaju da bi rastući protekcionizam u SAD-u mogao dodatno otežati europski oporavak.

Morgan Stanley smatra da bi ključni izvozni sektori EU mogli bi biti ugroženi globalnim poremećajima u trgovini. “Spor rast, oko 1%, mogao bi postati novo normalno stanje za eurozonu,” primjećuje Carpenter. Oslanjanje na domaću potrošnju stvorilo bi dodatni pritisak na fiskalne politike država članica.

HNB za Hrvatsku predviđa rast od 3,3 posto

Hrvatska narodna banka (HNB) predviđa da bi hrvatsko gospodarstvo u 2025. godini moglo ostvariti realan rast BDP-a od 3,3%, uz usporavanje inflacije na 3,5%. To potvrđuje nastavak gospodarskog oporavka, ističe se u najnovijim makroekonomskim projekcijama HNB-a. Hrvatski rast, koji nadmašuje prosječne stope u eurozoni (predviđenih 1,1% u 2025.), pokreću snažna osobna potrošnja, investicije uz podršku EU fondova te intenzivna državna potrošnnja.

Unatoč optimističnim prognozama, HNB upozorava na niz značajnih rizika. Niža inflacija moguća je ako dođe do dodatnog smirivanja cijena energije. Rast inflacije mogao bi uslijediti ako rast plaća bude izraženiji i ako se dodatni troškovi snažnije prenesu na potrošačke cijene. “Hrvatsko gospodarstvo, iako otpornije od prosjeka eurozone, suočava se s izazovima protekcionizma i potencijalnih geopolitičkih napetosti koje bi mogle usporiti rast,” zaključuju analitičari HNB-a.

Geopolitičke tenzije obilježit će godinu pred nama

Početak 2025. godine donosi izazove za SAD i Europsku uniju, dok Hrvatska, unatoč nepovoljnim globalnim kretanjima, i dalje bilježi relativno povoljnije projekcije rasta. Europska gospodarstva potencijalno se suočavaju s preprekama u obliku protekcionizma i slabijeg rasta. Hrvatska, pak, ostaje iznad europskog prosjeka, no i dalje je izložena globalnim rizicima. Povećani inflacijski pritisci, geopolitičke tenzije i rastuća nesigurnost među investitorima vjerojatno će obilježiti godinu koja je pred nama.