Fortenova novim, nepovoljnim kreditom, pokušava izbjeći prodaju Konzuma ili Jamnice
FORBES Hrvatska doznao je detalje novog kredita Fortenove od 1,2 milijarde eura, koji će pokriti obveznice na naplatu krajem studenog. Zbog nepovoljnih uvjeta, Fortenova bi mogla biti prisiljena prodati Konzum i Mercator ili Jamnicu ako omjer zaduženosti prijeđe zadane granice. Imamo i pojašnjenje iz kompanije.
Za nekoliko dana, točnije 4. studenog, održat će se skupština dioničara Fortenove na kojoj će se glasati o novom zaduženju od 1,2 milijarde eura, radi otplate obveznica koje na naplatu dospijevaju krajem studenog.
Fortenova se našla u prilično nezavidnoj situaciji jer u vrlo kratkom roku mora dogovoriti financiranje, zbog čega im je manevarski prostor vrlo uzak, pa je onda teško dogovoriti i povoljne uvjete novog zaduženja.
Fortenova, bez uspjeha, kontaktirala čak 45 banaka
To se moglo vidjeti i iz prošlotjednog priopćenja Fortenove, u kojem su, između ostalog, naveli da “zbog skraćenih rokova, tržišnih kretanja i SBK Art-ovog obijesnog parničenja povezanog s pokušajima ometanja i zastrašivanja financijskih institucija, refinanciranje s komercijalnim bankama nije realizirano”. Stoga su odlučili ući u novi aranžman s dosadašnjim financijerom – HPS fondom, za što su naveli da se “u ovim okolnostima pokazalo najboljim rješenjem”.
Prema saznanjima do kojih je došao FORBES Hrvatska Fortenova je kontaktirala više banaka kako bi osigurala potrebna sredstva, no samo je 13 od 45 zainteresiranih banaka potpisalo ugovore o povjerljivosti, a na kraju su samo četiri banke pristale razmotriti djelomični angažman. Nijedna od tih banaka nije ponudila potpuno financiranje.
Kamata kod HPS-a oko 10 posto
Jasno je da nisu imali izlaza, nego da produlje suradnju s HPS-om, iako su uvjeti prilično nepovoljni. Doznali smo i neke od uvjeta financiranja. Tako znamo da će kamatna stopa biti EURIBOR + marža od 7 posto. S obzirom na to da je EURIBOR, odnosno europska međubankarska kamatna stopa trenutno oko 3 posto, ispada da će kamata za Fortenovu iznositi oko 10 posto.
Efektivna kamata nešto je i veća s obzirom na to da je predviđen i diskont izdanja od 1,4 posto. Prevedeno na nefinancijaški jezik, to znači da će Fortenova zapravo platiti naknadu od 1,4 posto, na iznos 1,2 milijarde eura.
Postoje još i dodatni uvjeti koji rade pritisak na Fortenovu da dug drži pod kontrolom, a to je da omjer duga i operativne dobiti ne smije prelaziti 4:1 do kraja ožujka 2025. godine, a nakon toga ne smije prelaziti 3,5:1.
Minimalna operativna dobit za maloprodaju, odnosno Konzum i Mercator mora biti pozitivna, odnosno iznad nule. Minimalna likvidnost Fortenove mora biti 40 milijuna eura. Također, 300 milijuna eura od prodaje poljoprivrednog poslovanja, koje je Fortenova prodala Podravci, mora do kraja ožujka sljedeće godine biti upotrijebljen za otplatu duga.
Hoće li izbjeći prodaju dijela poslovanja?
Konačno i najzanimljiviji uvjet: ako omjer duga i operativne dobiti bude jednak ili veći od 2,80:1 nakon 31. ožujka 2025. godine, Fortenova mora započeti proces prodaje divizija Maloprodaje ili Pića. Radi se naravno o Konzumu i Mercatoru ili Jamnici.
Potvrdu informacije o visini kamatne stope zatražili smo i od Fortenove, iz koje su nam mailom odgovorili da je ona točna, ali napominju da su troškovi ipak niži u odnosu na dosadašnje financiranje zbog nižeg diskonta za izdavanje obveznica.
Dobili smo i komentar vezano za pragove omjera duga i operativne dobiti, koji bi mogli biti okidač za prodaju proizvodnje pića ili maloprodaje.
“Uzimajući u obzir trenutni omjer neto duga i operativne dobiti, koji je ispod 4 puta, ogromne napore uložene u ostvarivanje operativnih poboljšanja u poslovanju do kraja ove i u idućoj godini, kao i smanjenje neto duga za 300 milijuna eura u trenutku finalizacije procesa prodaje Poslovnog područja poljoprivreda, u Fortenova grupi ne planiramo da će u 2025. omjer neto duga i operativne dobiti prelaziti ugovoreni omjer. Činimo dakle sve da ne budemo u obvezi pokretati procese daljnjeg dezinvestiranja“, stoji u odgovoru Fortenove.