Google pristao platiti 700 milijuna dolara kako bi se nagodio u tužbi za monopolsko poslovanje
Google će platiti 700 milijuna dolara i promijeniti opcije plaćanja na svojoj mobilnoj trgovini za aplikacije kako bi se nagodio u tužbi za monopolsko poslovanje. Tužbu su podigli državni odvjetnici 36 američkih saveznih država i okruga District of Columbia
Tvrtka je vijesti objavila u ponedjeljak. Ovo je posljednji korak tehnološkog giganta u pokušaju da se nosi sa sve jačom analizom njegove veličine i moći od strane regulatora.
U objavi na blogu u kojoj opisuje detalje nagodbe, čelnik Googleovog ureda za javnu politiku i poslove s vladom Wilson White rekao je kako će tvrtka platiti 630 milijuna dolara, a iznos će se “podijeliti na korist potrošača prema planu koji je odobrio sud.”
Google će također uplatiti 70 milijuna dolara fondu kojeg će koristiti savezne države.
Tvrtka će također promijeniti svoju trgovinu Play za aplikacije na operativnom sustavu Androida. Dopustit će developerima da “uvedu alternativnu opciju plaćanja uz sustav Google Playa” za kupnje unutar aplikacije.
Slijedi pojednostavljenje procesa instaliranja aplikacija
U sklopu te “naplate po izboru korisnika”, developeri će moći prikazati drugačije opcije unutar same aplikacije. Dosad su to mogli činiti samo izvan aplikacije.
Google je dodao kako će također pojednostaviti proces instaliranja aplikacija preuzetih s interneta bez korištenja trgovine aplikacijama, iako je tvrtka upozorila da taj proces sa sobom nosi određene “jedinstvene rizike.”
Google je ranije prisiljavao kreatore aplikacija da koriste njegov sustav plaćanja za aplikacije preuzete iz trgovine Play. Googleov sustav uzima naknadu od 15 do 30 posto iznosa svih transakcija, no “naplata po izboru korisnika” to će umanjiti na između 11 i 16 posto. Prikazivanje alternativnih opcija unutar aplikacija znači da će korisnicima vjerojatno biti ponuđen mali popust za odabir plaćanja preko sustava samih developera aplikacije umjesto Googleovog.
Ove promjene i isplata 700 milijuna dolara uvjeti su nagodbe koju je Google sklopio s američkim saveznim državama još u rujnu. Također, porota je zaključila kako je Google prekršio američke zakone o monopolskom poslovanju u slučaju u kojem su tvrtku tužili Epic Games i drugi developeri u trgovini aplikacija. Epicova popularna igra, Fortnite, izbačena je iz Googleove trgovine 2020. godine nakon što su pokušali uvesti vanjsku opciju plaćanja unutar igre bez Googleovog dopuštenja. Epic i drugi developeri tvrdili su kako Google i Apple zloupotrijebili svoju dominaciju na tržištu kako bi prisilili developere da koriste njihove sustave plaćanja preko kojih su naplaćivali visoke naknade.
Kada je prvi put objavljena vijest o postizanju nagodbe, izvršni direktor Epic Gamesa Tim Sweeney rekao je kako njegova tvrtka nije uključena u tužbu. Federalni sud koji je bio zadužen za presudu u slučaju Epica još uvijek nije donio odluku o promjenama koje će Google morati provesti, a tehnološki div je rekao kako se na presudu planira žaliti.
Sweeney je oštro kritizirao nagodbu na X-u, napisavši: “Nagodba državnih odvjetnika predstavlja nepravdu za sve korisnike i developere sustava Android. Njome se podržavaju obmanjujuće i monopolske objave Googlea koje je on namjerno osmislio kako bi u slabiji položaj doveo konkurentske trgovine i direktna preuzimanja.”
Autor originalnog članka: Siladitya Ray, Forbes
Link: Google Will Pay $700 Million To Settle Antitrust Suit – And Will Change Play Store Billing
(Prevela: Nataša Belančić)