Google po prvi put u svojoj povijesti ide na sud zbog tužbe za diskriminaciju u plaćama

Tech Forbes 16. lis 2023. 11:17
featured image

16. lis 2023. 11:17

U prvoj tužbi nakon masovnih prosvjeda Googleovih zaposlenika 2018. godine navodi se kako je direktorica u tvrtci nepravedno zaposlena na nižu razinu – i manju plaću – od svojih muških kolega.

Dok se bori s važnom tužbom za monopolsko poslovanje u Washington DC-ju, tehnološki div Google suočava se s još jednom optužnicom, ovaj put u New Yorku. Početkom listopada počinje suđenje za diskriminaciju u plaćama, po prvi put u povijesti te kompanije.

Suđenje se vrti oko Ulku Rowe, direktorice inženjerstva u cloud jedinici Googlea. Rowe tvrdi kako je u Googleu zaposlena na nižoj razini od nekoliko muškaraca koji su obavljali isti posao i imali isto radno iskustvo, kao i da su joj odbijene molbe za povišicu zbog prigovora na tu situaciju. Kaže kako ju je sve stajalo “milijune dolara u prošlim i budućim izgubljenim primanjima i benefitima.”

Ovo je prva tužba protiv kompanije nakon velikih prosvjeda iz 2018. kada je 20.000 Googleovih zaposlenika izišlo iz ureda diljem svijeta kako bi prosvjedovali protiv načina na koji je kompanija postupala prema optužbama za seksualno uznemiravanje, ali i niza drugih problema uključujući neravnopravnost plaća. Organizatori tog prosvjeda zahtijevali su da se prekine obveza arbitracije kojom se od zaposlenika tražilo da sve razmirice riješe izvan sudova. Nakon prosvjeda Google je i odbacio to pravilo, najprije za slučajeve seksualnog uznemiravanja, a potom i za sve razmirice među zaposlenicima. Nakon odbacivanja pravila Rowe je svoju tužbu podnijela u rujnu 2019. godine.

“Ovaj slučaj zaista utjelovljuje ideju iza tog prosvjeda jer naglašava probleme za koje se treba preuzeti odgovornost,” kaže Cara Greene, odvjetnica tvrtke Outten and Golden koja zastupa Rowe.

U tužbi, Rowe tvrdi kako je nepravedno zaposlena na razini 8, dok su drugi u njenoj organizaciji zaposleni na razini 9, što je rezultiralo značajnom razlikom u plaći i sporijim karijernim napretkom.

“Razlika u plaći između tužiteljice i njenih muških kolega nije temeljena na sustavu senioriteta, zasluge ili sustavu koji bi mjerio zaradu po kvaliteti ili kvantiteti rada,” stoji u tužbi.

Suđenje, koje bi trebalo trajati dva tjedna (osim ako ne dođe do iznenadne nagodbe), a očekuje se da će svjedočiti glavni tehnološki direktor Google Clouda Will Grannis, kao i bivši predsjednik odjela, Tariq Shaukat.

Google je za Forbes izjavio kako je “temeljito istražio” pritužbe tužiteljice, a nisu otkriveni nikakvi propusti. “Plaćamo naše radnike prema onome što rade, a ne onome što jesu – naši procesi odlučivanja o razinama i kompenzaciji dizajnirani su da budu ravnopravni,” rekla je glasnogovornica Googlea Courtenay Mencini, naglašavajući da kompanija godišnje provodi analizu ravnopravnosti plaća kako bi odlučila o plaćama, bonusima i pravednosti – iako je ta analiza dostupna jedino interno zaposlenicima. “Ako tom analizom otkrijemo ikakve razlike u predloženoj plaći u svim demografskim skupinama, provodimo prilagodbe prema višoj vrijednosti prije nego uvođenja novih kompenzacija.”

Odvjetnica Greene kaže kako zapošljavanje radnika na niže razine ne može biti riješeno kroz analizu ravnopravnosti plaća, budući da se uspoređuju isključivo zaposlenici na istim razinama. Ako se zaposlenici ne uspoređuju po svim razinama, neravnopravnost u plaćama “ostane ispod radara,” upozorava ona.

Iako je ovo prvi put da slučaj neravnopravnosti plaća u Googleu dolazi do suda, ova tvrtka u prošlosti se suočavala s velikim brojem pritužbi. Prošle godine Google je platio 118 milijuna dolara kako bi se nagodio u slučaju Ellis protiv Googlea, u kojem je 2017. godine preko 15.000 žena, zaposlenih u tvrtki od 2013. godine, navelo kako su bile neravnopravno plaćene. Nekoliko godina ranije, bivša inženjerka u Googleu Erica Joy Baker podijelila je tablicu u koju su zaposlenici tehnološkog giganta upisali svoje plaće, a sve s ciljem kako bi pokazala koliko se plaće razlikuju u tvrtci.

Takvih problema u industriji je mnogo, kaže Y-Vonne Hutchinson, izvršna direktorica ReadySeta, konzultantske tvrtke koja surađuje s firmama u svrhu rješavanja problema jednakosti i različitosti. Google je njihov bivši klijent.

“Ova godina bila je teška za ravnopravnost u plaćama, pogotovo u tehnološkom sektoru,” kaže ona, i to zbog masovnih otpuštanja koja su disproporcionalno pogodila žene i ljude koji nisu bijele rase. Ipak, naglasila je, pozitivna strana ovakve tužbe – što je rijetkost u ovom sektoru gdje često dolazi do nagodbe prije suđenja – jest činjenica da se otvaraju vrata za svakakve javne rasprave. “Sada postoji prava prilika za veću transparentnost,” kaže ona.

Istovremeno, Google se već bori u jednoj od najvažnijih pravnih bitaka koje su snašle tehnološku industriju u preko dvadeset godina. Američko ministarstvo pravosuđa, zajedno s nekolicinom saveznih država, optužilo je diva da koristi svoju dominaciju na tržištu kako bi učvrstio poziciju svoje tražilice i naštetio konkurentima. Iako se slučajevi razlikuju, oba jasno ilustriraju ogromnu moć i utjecaj Googlea, kaže Greene.

“Bez obzira na to hoće li biti proglašen monopolom ili neće, Google postavlja standard industrije,” kaže ona. “Google je predvodnik bila riječ o plaćama, zapošljavanju ili općim uvjetima i odredbama za zaposlene u tehnološkom sektoru.”

Prosvjedi su dio Googleove radne kulture. Prije pet godina radnici su se pobunili protiv odlluke kompanije da sudjeluje u projektu Maven, inicijativi ministarstva obrane za razvoj bolje umjetne inteligencije za američku vojsku. Nakon toga su u javnost isplivali izvještaji o tajnom projektu imena “Dragonfly“, u sklopu kojeg se željelo izgraditi cenzuriranu tražilicu u Kini. Nekolicina zaposlenika dala je otkaz, a njih oko 1.000 je potpisalo otvoreno pismo tražeći od izvršnog direktora Sundara Pichaija da bude transparentniji oko čitavog projekta. Ipak, masovni prosvjedi 2018. bili su prekretnica koja je postavila temelje za prosvjedovanje u drugim tvrtkama.

“Tada su postavljeni mnogi temelji,” kaže Hutchinson, opisujući taj rani aktivizam u tehnološkom sektoru. “Pokret se sam nadograđuje i otvara nove smjerove.”

Autor originalnog članka: Richard Nieva, Forbes
Link: Google Is Going To Court For The First Time Over Alleged Pay Discrimination
(Prevela: Nataša Belančić)