Ovaj start-up za kvantna računala novi je izazivač za Google i IBM

Tech Forbes 16. lis 2023. 11:19
featured image

16. lis 2023. 11:19

Atlantic Quantum mlada je start-up tvrtka koja izrađuje kvantna računala – sposobna za naprednu obradu informacija velikom brzinom. Krajem rujna, tvrtka je objavila novo istraživanje koje pokazuje kako arhitektura sklopki u njenim kvantnim računalima radi mnogo manje grešaka u usporedbi s industrijskim standardom kakav koriste IBM ili Google.

Iako su još godinama daleko od primjene u stvarnom svijetu, kvantna računala mogu se koristiti za rješavanje određenih kompleksnih problema brže i bolje od računala koja koristimo danas: od naprednog otkrića lijekova, preko proizvodnje lakših baterija do probijanja enkripcijskih protokola. Također postoji potencijal za njihovu primjenu u meteorologiji ili praćenju promjena na tržištu dionica.

Ipak, to se može dogoditi tek nakon što se riješe neke velike hardverske prepreke, kaže izvršni direktor Atlantic Quantuma, Bharath Kannan, suosnivač tvrtke koji je prošle godine prikupio 9 milijuna dolara za početno financiranje.

Ključna komponenta kvantnog računala je takozvani “kubit“, aluminijski krug supervodiča ili “električni prekidač” izgrađen na silikonskim čipovima, a koji kodira informacije. Znanstvenici, međutim, imaju problema pri strukturiranju kubita na način koji bi mogao biti bolji od konvencionalnog računala. Upravo time želi se pozabaviti Atlantic Quantum, a Kannan kaže kako se približavaju cilju.

“Kada govorimo o tome, pitanje nije hoće li kvantna računala to moći, već je pitanje kada, i to je ono što mi moramo postići. Samo moramo pripaziti da to ‘kada’ nije pedeset godina u budućnosti,” kaže on.

Zasad tehnološka arhitektura ovog start-upa osigurava 99.9 posto točnosti za sklop od dva kubita. Bit će potrebni milijuni sklopki koje će raditi zajedno kako bi se postigle brzine veće od konvencionalnih računala. Kako bismo dobili dojam o tome gdje se industrija nalazi sada, valja reći da je IBM izgradio računalo s dosad najvećim brojem kubita – njih tek 433.

Ipak, suosnivač i vodeći istraživač Leon Ding kaže kako su rezultati njegovog istraživanja važni zato jer predstavljaju arhitekturu kubita koja je prva prava alternativa standardnim sklopovima koje koristimo još od 2007. godine. Usto, niže stope grešaka znače da bi kvantna računala mogla biti manje kompleksna i zahtijevati manje tih sklopki, kaže on. Sljedeći cilj za startup je povećati broj kubita u jednom od svojih sustava, a istovremeno se zadržati na malom broju grešaka.

Atlantic Quantum također je u rujnu objavio da je potpisao 1.25 milijuna dolara vrijedan ugovor s Laboratorijem za istraživanje američkih Zračnih snaga, kako bi izrađivali kvantne procesore za potrebe nacionalne obrane. Start-up je također izgradio svoj prvi laboratorij za istraživanje i razvoj u Cambridgeu u saveznoj državi Massachusetts, gdje njihova kvantna računala napajaju kriogeni uređaji, a u lipnju su otvorili podružnicu u Švedskoj za proizvodnju čipova.

Usto, izvršni direktor Kannan kaže kako će tehnološki divovi poput IBM-a i Googlea teško moći dostići njihov dizajn, budući da tvrtka kontrolira većinu ključnih patenata.

“Vjerojatno bi trebali, ali mi posjedujemo veliki dio intelektualnog vlasništva, tako da ne mogu,” kaže on. “Nije to tako jednostavno, ne možete samo pucnuti prstima i početi koristiti taj kubit… Tu je veliki dio našeg ključnog intelektualnog vlasništva, mi te kubite možemo kontrolirati na mnogo jednostavniji način od standarda.”

Autor originalnog članka: Rashi Shrivastava, Forbes
Link: This Quantum Computing Startup Is Taking On Google and IBM With A Fresh Technical Approach
(Prevela: Nataša Belančić)