Gorenje zatvara pogon u Rogatecu, radnicima nude posao u Velenju ili otkaz i otpremnine

featured image

8. lis 2024. 10:05

Proizvođač bijele tehnike Gorenje koja je vrlo popularna i u Hrvatskoj, zatvara pogon za proizvodnju komponenti u Rogatecu, mjestu uz hrvatsku granicu, gdje zapošljava 120 ljudi

Gorenje će do kraja ove godine znatno smanjiti proizvodnju u pogonu u Rogatecu, gdje 120 zaposlenih proizvodi komponente za rashladno-zamrzivačke aparate. Do kraja kolovoza sljedeće godine pogon će biti zatvoren, potvrdili su za Forbes Slovenija.

Većina proizvodnje rashladno-zamrzivačkih aparata Gorenje grupe od 2019. godine odvija se u Valjevu u Srbiji, koje je ujedno i najveća proizvodna lokacija Gorenje grupe izvan granica Slovenije. Upravo je to razlog zašto se sada kod nas zaustavlja i proizvodnja komponenti.

Proizvodnja u Valjevu u Srbiji

“Pogon u Rogatecu zatvaramo jer s proizvodnjom komponenti na toj lokaciji više nismo konkurentni. Proizvodnja rashladno-zamrzivačkih aparata, za koje se komponente izrađuju u Rogatecu, već godinama se odvija u Valjevu u Srbiji”, kažu u tvrtki.

“Pod velikim smo cjenovnim pritiskom pri izradi aparata, pa ćemo nakon zatvaranja pogona u Rogatcu komponente nabavljati od vanjskih dobavljača. Također, neke linije proizvoda rashladno-zamrzivačkih aparata, za koje smo u Rogatcu proizvodili komponente, više ne proizvodimo ili aparati više nemaju takve komponente koje se još mogu proizvoditi u Rogatcu”, rekli su iz tvrtke za Forbes Slovenija.

Gorenje, koje je od 2018. godine u vlasništvu kineske multinacionalke Hisense, osim tri lokacije u Sloveniji (Velenje, Šoštanj i Rogatec) i tvornice u srpskom Valjevu, ima još i tvornicu u Češkoj.

Pokrivanje troška puta za one koji žele raditi u Velenju

Na pitanje što će biti sa zaposlenima, u tvrtki su objasnili da će svima ponuditi posao u tvornicama Gorenja u Velenju. Kako navode, za njih će organizirati autobusni prijevoz. Budući da su prometne veze do Rogatca prilično nepovoljne i da bi vožnja trajala više od sat vremena u jednom smjeru, onima koji prihvate ponudu nude i dodatak na plaću. Koliki će taj dodatak biti, nisu otkrili.

Ako radnici ne prihvate mogućnost rada u Velenju, tvrtka će im otkazati ugovor o radu i isplatiti otpremninu. Kažu kako im je cilj zadržati iskusne radnike, jer su im potrebni. Dodajmo da je Gorenje krajem prošle godine na tri lokacije u Sloveniji zapošljavalo oko 2.900 ljudi. Pogon u Rogatcu predstavljao je četiri posto ukupnog broja zaposlenih.

Objekt u Rogatcu bit će potpuno zatvoren krajem sljedeće godine, a potom će ga, zajedno s zemljištem, prodati.