Beskonačno ogledalo koje možete kupiti u Muzeju iluzija u Kopenhagenu – izradio je hrvatski startup
Hrvatski startup CircuitMess vratio se s Marsa na koji je otišao sa svojim posljednjim proizvodom – NASA-inim roverom i uputio se u beskonačnost posebnim zrcalom koji je razvio u suradnji s Muzejom iluzija. Ni nebo im nije granica. Novi proizvod prodaje se u suvenirnicama Muzeja iluzija u Zagrebu, Kopenhagenu i SAD-u, a tržište je izvrsno reagiralo, rekao je za Forbes Hrvatska Albert Gajšak, osnivač i direktor CircuitMessa
Skupivši više od pola milijuna dolara Kickstarter kampanjom za NASA Perseverance Space Rover Kit koju su radili u suradnji s Geek Clubom, CircuitMess Alberta Gajšaka ponovno se odvažio na suradnju. Ovoga puta udružili su snage s Muzejom iluzija te napravili repliku jednog od njihovih najpopularnijih muzejskih eksponata – beskonačnog zrcala.
“Jako sam sretan što možemo raditi s hrvatskom firmom koja radi po cijelom svijetu”, rekao je Gajšak opisujući kako su inicijalni razgovor o suradnji s Muzejom iluzija poveli prošle godine na Sajmu igračaka u Njemačkoj. Susreli su se s Andrejem Krmpotićem, direktorom opskrbnih lanaca iz Muzeja iluzija, zaključili kako se bave sličnim poslom te odlučili napraviti nešto zajedno.
Tako je nastao privjesak s iluzijom beskonačnog ogledala koji se zasad nudi u novootvorenom Muzeju iluzija u Kopenhagenu, muzejima u američkim gradovima Charlotte, New York, Denver, Atlanta i Las Vegas te na izvorištu, muzeju u zagrebačkoj Ilici iz kojeg je sve krenulo.
“Napravili smo repliku jedne od njihovih najpopularnijih eksponata – infinity mirror. To je zrcalo koje ima u sebi jedno polupropusnu te jedno nepropusno zrcalo između kojih su LED diode. To je privjesak na ogrlici, sadrži tri različita oscilatora, mogu se mijenjati boje svjetla, a tome smo pridružili i uputu u kojoj se može naučiti više o tome kako to funkcionira. Proizveli smo nekoliko tisuća komada tog privjeska, no vjerujemo da ćemo uskoro trebati proizvesti i više s obzirom na to kako ide prodaja”, zadovoljan je mladi poduzetnik.
Osobito mu je drago što će proizvodi koji su nastali u Hrvatskoj obići svijet. Gostujući u Newsnightu N1 Gajšak je govorio kako su beskonačna ogledala u potpunosti proizvedena u njihovom pogonu u Botincu. Također, za Forbes Hrvatska istaknuo je kako je najnoviji primjer suradnje potvrda novog smjera.
“Nakon suradnje s GIT Clubom na NASA-inom Perseverance Space Rover Kitu, nastavljamo u tom smjeru suradnji. Smatramo da se startupovi trebaju držati zajedno i skupa osmišljati proizvode kako bi se izborili na tržištu koje je trenutno vrlo izazovno za startupe. To je ključ”, istaknuo je Gajšak koji zapošljava gotovo 40 ljudi, a dosad je na tržište stavio više od sto tisuća uradi-sam edukativnih igračaka.
Iako se njihovi proizvodi odnedavno mogu naći na policama hrvatskih trgovina, većina ih završi na stranim tržištima, najviše u SAD-u, Velikoj Britaniji, Kanadi, Australiji i Njemačkoj.
Ponosan na suradnju s hrvatskom tvrtkom koja se uspjela pozicionirati na inozemnom tržištu, direktor CircuitMessa zaključuje kako smatra da ova država ima mnogo potencijala, kao i njezini startupovi. “Imamo jako puno pametnih ljudi i ne bih volio da svi odu van, nego da neki i ostanu s nama raditi, da zajedno osmišljavamo nešto i to prodajemo po cijelome svijetu”, poželio je.
Poput CircuitMessa i tvrtka Metaforfoze, koja stoji iza Muzeja iluzija, uspjela je svojim proizvodima osvojiti svijet. Muzej iluzija djeluje na 50 lokacija u 25 zemalja diljem Europe, Sjeverne Amerike, Azije i Afrike.
Nakon što su sredinom travnja u Kopenhagenu otvorili najveći Muzej iluzija u Europi, prostire se na 1.200 kvadrata, u tvrtki planiraju i nova otvorenja. Prema najavama iz tvrtke, Muzeji iluzija osvanut će i u Clevelandu, Seattleu i Manchesteru.