Posjetili smo Slavonsku kuću Vinkomir i zavirili u trezor vinarije Kutjevo (video)
Kutjevo je u proteklih je godinu dana uvelo mnogo novosti. Tvrtka je obnovila dio podruma, otvorili su banku vina, a ove godine u svibnju s radom je krenuo i restoran Slavonska kuća Vinkomir koji ima i dva luksuzno opremljena apartmana. Dovoljno da privuče ekipu Forbes Magazina u posjet
Kutjevo godišnje proizvede do pet i pol milijuna litara vina, njihova kristalno zlatna graševina prepoznata je diljem svijeta, a Kutjevački podrumi privlače sve više stranih turista. Tvrtka je u posljednjih godinu dana uvela mnogo promjena – obnovila je dio podruma, otvorila trezor vina te predstavila svoj restoran sa smještajem – Slavonsku kuću Vinkomir. Krajem srpnja promijenjeno je i vodstvo, Ivan Đurić imenovan je novim predsjednikom Uprave nakon Dine Galića.
“Dio podruma smo prošle godine i obnovili. Ubacili smo veće bačve koje služe za odležavanje crnih, a jednim dijelom i bijelih vina”, kazao je enolog Jakov Inđić.
Upravo je on proveo ekipu Forbes Magazina najstarijim vinskim podrumom u Hrvatskoj koji datira iz daleke 1232. godine. Na svim turističkim vodičima navodi se i priča kako su isusovci u 18. stoljeću izgradili impozantan barokni dvorac na ostacima cistercitske opatije Vallis Honesta de Gotho te kako je imanje vrhunac doživjelo u vrijeme obitelji Turković. Ne propušta se ni anegdota koju Kutjevački podrumi navode i na svojim stranicama, a koja uključuje navodno jednotjedni boravak carice Marije Terezije i baruna Franje Trenka u tom podrumu gdje su, kako legenda kaže, u ljubavnom zanosu potaknutom tajnim moćima vina udubili kameni stol. Zbilo se to navodno 1741. godine.
Kutjevački podrumi s 74 tisuća boca najbogatija su vinska arhiva u Hrvatskoj. Prošle godine u ponudu su uveli jednu novost. Riječ je o trezoru za vina gdje se nudi odležavanje vrhunskih etiketa graševine, crnog pinota, cabernet sauvignona, merlota, traminca i cabernet franca iz kolekcija De Ghoto, Maximo i Koria. Trezor 1232 nudi točno toliko mjesta za pohranu.
“Priča s trezorom je sljedeća: platite jednokratno 150 eura i izaberete jedno naše premium vino i skladištite ga u trezoru. Nakon što ono dozrije, možete doći na degustaciju ili, ako niste u mogućnosti, mi vam ga šaljemo na željenu adresu”, tumači Monika Rajkovača iz Kutjevačkih podruma.
Dodaje kako je ovoga ljeta vinariju posjetilo mnogo stranaca iz SAD-a i cijele Europe.
Vinogradi Zlatne doline već su obrani. Ove godine imali su jednu od najranijih berbi u povijesti zbog suše koja je ubrzala sazrijevanje grožđa. Enolog Inđić za Forbes Magazin ističe i kako je Kutjevo tržištu ove godine predstavilo i neke nove proizvode poput njihovog prvog rosé pjenušca, loze i loze barrique.
Ističe kako je novim bačvama u podrumima unaprijeđena i kvaliteta proizvodnje crnih vina za koje su dobili niz međunarodnih priznanja.
U svibnju je u neposrednoj blizini vinarije otvoren i restoran Vinkomir. Smješten usred vinograda s pogledom na zelena prostranstvo požeške slavne Zlatne doline u ovih je gotovo pola godine poslovanja već postigao zadovoljavajuće rezultate, kaže Damjan Oreč, voditelj restorana.
“Zasad su nam rezultati iznad očekivanja. Kroz dva tjedna na terasu dolaze stakla kako bismo imali i zimsku terasu. U planu su i programi wine and friends, wine and paint i slično. Reakcije domaćeg stanovništva su odlične zasad, ovo je tip restorana kojeg nismo imali u Slavoniji. Stranci su jako zadovoljni, imali smo čak i upite za dolazak helikopterom”, ispričao je.
Restoran se nalazi na vinogradarskom položaju Vinkomir po kojem je dobio ime, a dijeli ga i s vinom kuće koje se proizvodi isključivo od grožđa s te mikrolokacije.
Zanimljivo je i što su u restoranu, koji nudi i dva apartmana za one koji žele produljiti boravak u Slavoniji, voditelj i chef restorana povratnici. Oreč se vratio s Islanda, a chef Hrvoje Lončarević vratio se iz Austrije.
Specijaliteti kuće koji se najviše traže su jelenji wellington i sladoled od graševine, a osim njih u ponudi imaju deset glavnih jela, četiri topla i hladna predjela te četiri deserta.
Kontinentalni turizam ima sve više toga za ponuditi, a kako će se ove inovacije odraziti na poslovanje Kutjeva, tek treba vidjeti. Prema konsolidiranom financijskom izvještaju za prvih šest mjeseci ove godine, grupa Kutjevo poslovala je s prihodom od 25,2 milijuna eura te dobiti od 2,4 milijuna eura. Lani je, prema podacima Fine, ukupni godišnji prihod iznosio 47,7 milijuna eura, a dobit je bila 51 posto manja nego godinu dana prije, 1,39 milijuna eura.
Unutar grupe Kutjevo posluju tvrtke Kutjevački podrumi, Đakovačka vina te Kutjevo Banja Luka.
Pogledajte video iz Kutjeva za emisiju Forbes Magazin: