Huawei se oporavlja: Zahvaljujući novom telefonu oslobodio se utjecaja američkih sankcija
Tehnološki div očekuje devetpostotni rast prihoda ove godine, čemu je pridonio novi pametni telefon napravljen s domaćim čipovima
Kineski proizvođač elektronike i telekomunikacijske infrastrukture Huawei očekuje prihode u iznosu od 700 milijardi juana (89 milijardi eura) u 2023. godini. To bi značilo devetpostotni rast i oporavak nakon više godina obilježenih američkim sankcijama, izvještava Wall Street Journal.
Prošle godine su prihodi tvrtke iznosili 642 milijarde juana (82 milijuna eura).
Glavni izvori prihoda za Huawei su infrastruktura za 5G mreže i pametni telefoni. No, sektor pametnih telefona posebno je nazadovao od 2019. godine jer su sankcije SAD-a tvrtki onemogućile pristup stranim dobavljačima ključnih komponenti, uključujući najnaprednije poluvodiče.
U kolovozu ove godine, Huawei je iznenadio izdavanjem novog pametnog telefona Mate 60 Pro, koji se ponosi 7-nanometarskim čipom Kirin kineske proizvodnje. Dok je sektor telekomunikacijske infrastrukture poslovao stabilno ove godine, prihodi od prodaje pametnih telefona premašili su očekivanja.
“Nakon godina teškog rada, uspjeli smo prebroditi oluju. Sada smo ponovno ili više-manje na pravom putu”, izjavio je trenutni predsjednik tvrtke Ken Hu u poruci zaposlenima na kraju godine. Vodeći kadrovi u Huaweiu redovito se mijenjaju na poziciji predsjednika.
Ponovno konkurentan iPhoneu
Huawei je s svojim proizvodom ponovno postao konkurencija za iPhone, američkog diva Applea, koji je također najprodavaniji pametni telefon u primium segmentu i na kineskom tržištu. Prije uvođenja sankcija, Huawei je bio treći najveći svjetski prodavatelj pametnih telefona, iza Applea i južnokorejskog Samsunga.
Odgovorne osobe u Washingtonu su se nakon pogleda “u unutrašnjost” telefona morale suočiti sa zabrinutošću da sankcije usmjerene protiv Kine možda nisu bile uspješne. Čip proizveden u Kini, koji pokreće nove telefone, omogućava brzine prijenosa podataka koje su usporedivi s proizvodima zapadnih proizvođača.
Kineske vlasti su izdašno podržavale Huawei nakon uvođenja sankcija. Državni telekomunikacijski operateri dodijelili su Huaweiju unosne poslove u području 5G i računalstva. Prema izvještaju Bloomberga, druge institucije su kupile manje profitabilne poslove od tvrtke.
Istovremeno, Huawei je na domaćem terenu postao važan igrač u području poluvodiča. S financijskom podrškom države i lokalnih vlasti u domaćem Shenzhenu, procijenjenom na 30 milijardi dolara (27 milijardi eura), gradi mrežu tvornica poluvodiča.
(Tekst je objavljen na Forbes Slovenija )