I dalje traju pravne bitke oko Fortenove. Sud EU odlučivat će je li arapski šeik imao pravo glasa

Aktualno Marko Repecki 26. tra 2024. 10:47
featured image

26. tra 2024. 10:47

Usprkos tome što su sankcionirani dioničari Fortenove, odnosno SBK Art, Sberbankova tvrtka, koja je kasnije prešla u vlasništvo arapskog investitora Saifa Alketbija, u prosincu prošle godine izbačena iz vlasničke strukture kompanije, sudski sporovi i dalje traju.

Vrhovni sud Nizozemske, krajem prošlog tjedna zaključio je da će odgovor na pitanje imaju li sankcionirani dioničari, odnosno SBK Art pravo glasa – ili nemaju – morati odlučiti sud Europske unije. Naime, prvostupanjski Okružni sud u Amsterdamu je u rujnu 2022. godine odlučio da SBK Art, bez obzira na to što je pod sankcijama ima pravo glasovati o određenim pitanjima.

Nizozemski Vrhovni sud lopticu prebacio Sudu EU

Nakon toga, u prosincu iste godine Prizivni sud odbacuje prvostupanjsku odluku, te je zaključio da, prema uputi Europske komisije dioničari sankcioniranih kompanija ne mogu ostvarivati izravna ili neizravna glasačka prava i da ono mora biti u potpunosti zamrznuto. Spor je nakon toga završio na nizozemskom Vrhovnom sudu, koji je u petak odlučio da nije siguran pa su lopticu prebacili Sudu Europske unije.

Alketbi u vlasničku strukturu Fortenove ulazi krajem listopada 2022. godine, preuzimanjem od Rusa tvrtke SKB Art. No, mnogi – uključujući Vladu RH – smatrali su da se, zapravo, radi o fiktivnoj transakciji kako bi se izbjegle sankcije. Vlada je isposlovala i da se SBK Art stavi na listu sankcioniranih pravnih subjekata, u sklopu devetog paketa sankcija donesenom krajem 2022. godine.

“Svi naši dokazi upućuju da je riječ o fiktivnoj transakciji, nikakav novac nije isplaćen iz Ujedinjenih Arapskih Emirata prema Moskvi niti prema računima”, rekao je tada državni tajnik u Ministarstvu vanjskih i europskih poslova Frano Matušić.

U prosincu prošle godine održana je skupština dioničara na kojoj je izglasano odobrenje kupoprodajne transakcije između dvije kompanije u vertikalnoj vlasničkoj strukturi Fortenove, čime su iz nje, uz odštetu, istisnuti sankcionirani dioničari i činilo se da je s time priča s arapskim investitorom i Rusima završena.

Alketbija smo pokušali kontaktirati. Poslali smo mu elektroničkom poštom upit o tome kako komentira odluku Vrhovnog suda Nizozemske, ali do zaključenje teksta nismo dobili nikakav odgovor. Neslužbeno smo doznali da je on, odnosno tvrtka SBK Art već ranije zatražio od Suda Europske unije da se privremenom mjerom obustavi primjena prava EU kojom im se onemogućava glasovanje na skupštinama.

No, sud je taj zahtjev krajem veljače odbio, iz čega se može naslutiti kakva će biti i buduća odluka Suda EU – da on neće dati za pravo sankcioniranim suvlasnicima da glasuju na skupštinama.

Fortenova: Rad se o obijesnom parničenju

Komentar ove situacije zatražili smo i od Fortenove, iz koje kažu da se radi o obijesnom parničenju.

“Vrhovni sud je utvrdio da je tumačenje propisa od strane Europske komisije jasno izraženo u korist potpunog zamrzavanja svih glasačkih prava, ali je kao tijelo koje ima ulogu ujednačavanja prava te svjesno da je Sud Europske unije jedini ovlašten potpuno i vjerodostojno tumačiti pravo Europske unije te radi osiguravanja jedinstvene primjene prava EU u svim zemljama članicama, odlučio uputiti prethodno pitanje najvišem sudu Europske unije prije donošenja konačne kasacijske odluke. Ovom odlukom Vrhovnog suda dakle i dalje je na snazi pravomoćna drugostupanjska presuda kojom se SBK odbija i kojom je potvrđeno da u konkretnom predmetu, u kojem se odlučivalo o promjenama u statusnim dokumentima grupe, SBK Art nije mogao glasati.

Iako dakle SBK Art nastavlja s tzv. obijesnim parničenjem protiv Fortenova grupe i drugih osoba, svim dosadašnjim odnosno pravomoćnim sudskim presudama u Nizozemskoj, kao i presudama u drugim jurisdikcijama, odbačeni su zahtjevi SBK Art-a i potvrđeno je da je postupanje Fortenova grupe u potpunosti u skladu sa zakonima”, stoji u odgovoru iz Fortenove.