Impresivna snimka prikazuje kako ukrajinski presretači ruše preko stotinu ruskih dronova

Aktualno Forbes 2. ruj 2024. 16:57
featured image

2. ruj 2024. 16:57

Nova kompilacija ukrajinskih proizvođača dronova Wild Hornets prikazuje kako njihovi FPV-ovi presreću više od stotinu ruskih izvidničkih dronova. Ukrajinski program ubrzane proizvodnje presretačkih FPV dronova radi punom parom i vjerojatno je upravo on odigrao ključnu ulogu u inicijalnom uspjehu ofenzive u Kursku.

Sveprisutni dronovi odmah primjećuju mete na tlu i bilo kakva ofenziva postaje izložena artiljeriji i dronovima, što ju prekida prije nego ona uopće i krene. U takvoj situaciji, onaj tko onemogući neprijateljske izvidničke dronove kontrolira tlo.

Ključni kapaciteti

Iako se za taktičko izviđanje i navođenje artiljerijske vatre na fronti koriste komercijalni dronovi, oni imaju domet od samo nekoliko metara i baterije koje izdrže tek pola sata. Dronovi s fiksiranim krilima poput ruskog Orlan-10, imaju nešto dulji domet. Orlan-10 može letjeti više od 12 sati, a opremljen je i moćnom optikom.

Ruski izvidnički dronovi blisko surađuju s drugim jedinicama. Orlan-10 je integriran s ruskom artiljerijom, a mete mogu biti pogođene unutar tri minute od detekcije. Kada smjer paljbe navodi promatrač s tla, vrijeme se produljuje na 20 minuta. Dron Zala 421-15E2 surađuje s ruskim kamikaza-dronovima dugog dometa Lancet.

Ukrajinski iznenadni upad u Kursk uspio je samo zato jer su Ukrajinci najprije onesposobili ruske izviđačke dronove. Elektronskim ratovanjem onesposobili su male kvadkoptere, ali dronovi Orlan i Zala lete previsoko i predaleko da bi na njih utjecalo ometanje.

Rušenje Orlana

Orlan-10 sam po sebi nije vrijedna meta (stoji tek oko 120 tisuća dolara), ali predstavlja veliku prijetnju kada njegova prisutnost može donijeti i preciznu artiljerijsku paljbu.

Američki projektili Stinger imaju domet od 8 kilometara i mogu pogoditi mete na visini od preko tri kilometra. Razvijeni su kako bi pružali zaštitu protiv brzih zrakoplova i napadačkih helikoptera, a njihovi infracrveni radari dovoljno su osjetljivi da prepoznaju toplinu motora drona Orlan-10.

Problem je u brojevima. SAD i drugi saveznici Ukrajini su poslali više od 2.000 Stinger projektila, ali oni su raštrkani po dugoj liniji fronte i vjerojatno ih se čuva za vrjednije mete – korisni su za rušenje ruskih napadačkih aviona Su-25, kao i dronova dugog dometa Shahed.

Iz perspektive čistog troška, jedan projektil Stinger košta oko 480 tisuća dolara, odnosno četiri puta više od Orlana. Ponekad su potrebe bitnije od ekonomije, ali rušenje izvidničkih dronova nije samo pitanje slanja projektila: oni su maleni, udaljeni i nije ih lako razlikovati od prijateljskih letjelica.

Tijekom prve dvije i pol godine sukoba, neumorni analitičari Oryxa zabilježili su uništenje ukupno 253 ruska izvidnička drona fiksiranih krila, što je oko deset mjesečno.

Snimka Wild Hornetsa prikazuje uništenje šokantnih 115 ruskih izvidničkih dronova, što je poduhvat za kojeg je prije trebala čitava godina dana. To su postigli u koordinaciji s ukrajinskom protuzračnom obranom; novi sustav koristi podatke od radara i drugih senzora koji pilotu FPV drona daju smjer presretanja, zbog čega pilot ne mora vidjeti metu prije lansiranja. Ipak, sami dronovi od ključne su važnosti.

Presretački dronovi

Wild Hornets ne žele svoje presretače detaljno opisivati. Organizacija je neprofitna, a financiraju se prikupljanjem sredstava. Imaju impresivne rezultate u razvoju i korištenju efikasnih dronova. Među njima je i Queen Hornet, ogroman FPV dron koji se može ponašati kao kamikaza-dron s bojevom glavom od devet kilograma, a ima čak i sustav komunikacije.

FOTO: WILD HORNETS VIA FORBES

Iz organizacije kažu kako su novi presretački dronovi “djelomično nadograđeni” i kako se ne radi o potpuno novom dizajnu. Imaju novu kameru koja može pomoći pri kompliciranom procesu presretanja u zraku. Ona vjerojatno ima bolju kvalitetu slike od osnovnih kamera FPV dronova, kao i posebnu bateriju.

Baterija je očito moćnija od standardnih verzija. Organizacija naglašava oznaku na snimci koja sugerira da je misija trajala dulje od 15 minuta. Ako je prosječna brzina oko stotinu kilometara na sat, to znači da se presretanje dogodilo u dometu od oko 25 kilometara, odnosno triput većoj udaljenosti od maksimalnog dometa Stingera. Stvarna udaljenost možda je još i veća.

Wild Hornets također otkriva kako presretač ima i novu bojevu glavu koja ne eksplodira pri udaru, već na komandu. Umjesto uobičajenog naboja za probijanje oklopa, ovdje se vjerojatno radi o bojevoj glavi koja izbacuje metalne fragmente u širokom stošcu, kako bi osigurala uništenje mete.

Prikupljanje sredstava za rat

FOTO: WILD HORNETS VIA FORBES

U čitavoj priči oko presretačkih dronova možda najviše iznenađuje to da se rad financira prikupljanjem sredstava koje organiziraju pojedinci poput Serhija Sternenka. To je moguće zato što FPV dronovi koštaju samo nekoliko stotina dolara; Wild Hornets kaže kako presretačke dronove mogu proizvoditi uz trošak od samo 725 dolara po komadu. Svih 115 ruskih dronova vjerojatno je uništeno uz trošak manji od cijene jednog projektila Stinger.

Ovo što vidimo vjerojatno je tek vrh sante leda. Objava organizacije na X-u (nekadašnjem Twitteru) kaže kako “video prikazuje samo 10 posto onoga što je vojska srušila ovim dronovima”.

Neki Ukrajinci nisu presretni što se njihova vojska toliko oslanja na dronove za koje se novac skuplja dobrotvorno, dok milijarde dolara pomoći odlaze na maleni broj iznimnog, ali prerastegnutog naoružanja. Oni vjerojatno žele da novac ide direktno ukrajinskim proizvođačima dronova.

Istovremeno, bitka za rušenje ruskih dronova traje. Organizacija ne želi razgovarati o svojim budućim planovima, ali čini se vrlo vjerojatno da uskoro stižu novi, još efikasniji presretači. Njima bi mete mogli biti helikopteri, dronovi Shahed i čitav niz drugih zračnih meta.

Autor originalnog članka: David Hambling, Forbes
Link: Video Shows Ukrainian Interceptors Downing Over 100 Russian Drones
(Prevela: Nataša Belančić)