Javna nabava bez kontrole: DORH i Ministarstvo ne koriste ovlasti, a četvrtina novca curi bez natječaja

Aktualno Marko Repecki 5. srp 2024. 06:57
featured image

5. srp 2024. 06:57

Četvrtina iznosa javnih nabava odnosi se na tzv. jednostavnu nabavu, koja se provodi bez pravog natječaja. Također, pada broj žalbi, odnosno kontrola javnih nabava, a Državno odvjetništvo i Ministarstvo gospodarstva 10 godina nisu koristili svoje ovlasti kontrole javnih nabava

Prije tjedan dana, Državna komisija za kontrolu postupaka javne nabave uputila je Hrvatskom saboru svoje godišnje Izvješće o radu za 2023. godinu. Osim pregleda aktivnosti s kojima se Komisija suočavala tijekom protekle godine, u izvješću se opisuje i problematika jednostavne nabave, koja čini značajan dio ukupne javne nabave u Hrvatskoj, a vrlo je plodno tlo za razvoj korupcije.

Prema Izvješću, ukupna vrijednost javne nabave prošle godine iznosila je 6,4 milijarde eura. Od toga, jednostavna nabava čini značajan udio – oko 1,6 milijardi eura – što predstavlja četvrtinu ukupne vrijednosti javne nabave.

Jednostavna nabava bez ikakve kontrole

Jednostavna nabava odnosi se na postupke nabave čija je procijenjena vrijednost manja od 26.540 eura za nabavu robe i usluga te manja od 66.360 eura za nabavu radova. Ovi postupci su izuzeti od obveze provođenja formalnih postupaka javne nabave.

Budući da su postupci jednostavne nabave manje regulirani i transparentni, otvara se veći prostor za koruptivne aktivnosti. Nedostatak nadzora i kontrole u ovim postupcima znači da se ugovori mogu dodjeljivati bez adekvatne konkurencije i transparentnosti, što može rezultirati favoriziranjem određenih dobavljača ili nepotrebnim trošenjem javnih sredstava.

Česti su slučajevi namjernog “razlamanja” nabave, gdje se veći poslovi dijele na manje kako bi ostali ispod praga za formalne postupke javne nabave. Ova praksa omogućava izbjegavanje pravila i nadzora, te povećava rizik od korupcije. 

U Izvješću, Državna komisija je iznijela nekoliko ključnih preporuka za poboljšanje sustava javne nabave i smanjenje rizika od korupcije. Prva preporuka odnosi se na obaveznu objavu poziva za dostavu ponuda za postupke jednostavne nabave na centraliziranoj platformi poput EOJN RH. Ova mjera, smatraju, značajno bi  transparentnost i omogućila širi krug ponuditelja da sudjeluje u natječajima.

Zbog viših naknada pada broj žalbi na natječaje

Povećanje broja upravnih nadzora koje provodi tijelo državne uprave nadležno za politiku javne nabave još je jedna preporuka Komisije. Veći broj nadzora omogućio bi učinkovitiju detekciju nepravilnosti i sprječavanje koruptivnih radnji. 

Državna komisija je u svom izvješću istaknula i broj žalbi vezanih uz postupke javne nabave. Tijekom 2023. godine zaprimljeno je 715 žalbi, što predstavlja pad u odnosu na prethodnu godinu kada je zaprimljeno 885 žalbi. Ovaj trend pada žalbi pripisuje se povećanju naknada za pokretanje žalbenog postupka, što je dovelo do smanjenja broja izjavljenih žalbi za gotovo 25% u prvoj godini primjene novog zakona te dodatnog pada od 19% u 2023. godini. Iznosi se i podatak da je tako tek oko 3,6 posto postupaka javne nabave prošlo kontrolu.

DORH i Ministarstvo gospodarstva ne koriste svoje ovlasti

Također, naglašava se važnost ovlasti Državnog odvjetništva Republike Hrvatske i Ministarstva gospodarstva da samostalno pokrenu žalbeni postupak kada smatraju da je potrebno utvrditi nezakonitosti u postupcima javne nabave radi zaštite javnih interesa. Unatoč postojanju ovih ovlasti, posljednjih deset godina one nisu korištene.

Korištenje ovlasti od strane ovih institucija, smatraju u Komisiji, moglo bi značajno doprinijeti smanjenju rizika od korupcije, osobito u onim slučajevima gdje gospodarski subjekti nisu zainteresirani za ulaganje žalbe ili si ne mogu priuštiti visoke žalbene naknade u postupcima s iznimno visokom procijenjenom vrijednošću nabave.

Ova praksa bi omogućila dodatni nadzor i osigurala da postupci javne nabave budu provedeni u skladu sa zakonom i bez nepravilnosti. Naveli su i da DORH i Ministarstvo u posljednjih 10 godina nisu koristili spomenute ovlasti.