Kako je HEP s velikim projektom obnovljivih izvora izvisio na natječaju za tržišnu premiju

Aktualno Gordana Grgas 30. srp 2024. 15:11
featured image

30. srp 2024. 15:11

Hrvatska elektroprivreda planira 2026. godine pustiti u rad svoju najveću sunčanu elektranu, SE Korlat, snage 99 megavata, čiju će gradnju financirati zajmovima uz državno jamstvo. Na nedavnom natječaju HROTE-a nisu pak uspjeli osigurati poticaje, odnosno ugovor o tržišnoj premiji, jer su privatni developeri dali bolje ponude

Očekuje se da bi najveća sunčana elektrana u vlasništvu Hrvatske elektroprivrede, SE Korlat, mogla početi s radom 2026. godine, kako su za FORBES Hrvatska odgovorili iz te kompanije u državnom vlasništvu u utorak.

Taj će projekt vrijedan 62 milijuna eura biti financiran zajmovima Europske banke za obnovu i razvoj te Europske investicijske banke, za što je Vlada dala jamstvo početkom srpnja ove godine, a u odluci se spominje da će snaga SE Korlat biti 99 megavata.      

“Slijedi izbor izvođača i potpisivanje ugovora o izgradnji”, kažu nam u HEP-u.

Ponuda za tržišnu premiju na HROTE-ovom natječaju

Inače, HEP ljetos nije uspio osigurati ugovor o tržišnoj premiji za što je HROTE bio raspisao natječaj, budući da je ponudio cijenu za električnu energiju višu od one koju su istaknule druge, privatne kompanije na natječaju. HEP-ova je ponuda bila valjana, objavio je HROTE, ali ne i dobitna, te su kvotu za tržišnu premiju svojim projektima popunile privatne kompanije.

Na naš upit kako im se to dogodilo, odgovorili su sljedeće:   

“S obzirom da HEP proizvodi električnu energiju optimizirano, u odnosu na tržišne cijene električne energije te iz više različitih proizvodnih izvora i tehnologija (radi se o tzv. energetskom miksu HEP-a), na HROTE-ovom natječaju za premiju, HEP-ova tvrtka Energetski park Korlat je predala ponudu za onu cijenu proizvodnje električne energije iz SE Korlat koja je konkurentna i unutar razine cijene proizvodnje HEP grupe. Ponuđena cijena je bila viša u odnosu na dio drugih pristiglih ponuda, koje su na kraju i popunile kvotu definiranu natječajem.”

HEP-ovi novi projekti sunčanih elektrana

Zanimalo nas je i kako HEP stoji s realizacijom novih projekata obnovljivih izvora energije, budući da, kako podsjećaju, do  2030. godine namjeravaju povećati udjel obnovljivaca u proizvodnom portfelju za 50 posto u odnosu na baznu 2017. godinu.  

Odgovorili su nam da u ovom trenutku imaju ishođena energetska odobrenja za vjetroelektrane i sunčane elektrane ukupne snage oko 220 megavata, među kojima se ističe upravo projekt SE Korlat.

Dosad su pak uspjeli izgraditi Vjetroelektranu Korlat snage 58 megavata te osam sunčanih elektrana, ukupne snage približno 30 megavata, a u probnom radu je i Sunčana elektrana Jambrek (5 megavata) kod Vinice u Varaždinskoj županiji.

SE Donja Dubrava izgrađena je uz HE Dubrava na području Općine Sveta Marija u Međimurskoj županiji, a u redovnom je pogonu od svibnja 2023. godine, Foto: HEP

Uskoro, kažu također, u probni rad kreće Sunčana elektrana Črnkovci (8,5 megavata) kod Donjeg Miholjca, prva elektrana koja se gradi na temelju sporazuma o suradnji koje je HEP sklopio s više jedinica lokalne samouprave.

Što je u izgradnji? Sunčana elektrana Dugopolje sa 13,54 megavata instalirane i 10 megavata priključne snage, dok je Sunčana elektrana Radosavci, priključne snage 9,9 megavata,  na području grada Slatine “izgrađena u cijelosti osim priključka na mrežu”.

Za Sunčanu elektranu Lipik (5 megavata), koja se također realizira na temelju sporazuma o suradnji, potpisan je ugovor o izgradnji, dok je za izgradnju sunčane elektrane Unije (1 megavat) natječaj u tijeku, odgovorili su nam iz HEP-a.