Kako je jedna od najvećih vojnih sila svijeta iz rata u Ukrajini izvukla pouke za vlastitu vojsku

Aktualno Forbes 14. lis 2024. 16:51
featured image

14. lis 2024. 16:51

U posljednje dvije godine, sukob između Rusije i Ukrajine izazvao je velike promjene u fundamentalnim idejama modernog ratovanja. Obje strane prilagodile su svoju vojnu doktrinu i taktiku kako bi bolje iskoristile nove tehnologije na ratištu. Dr. Vikram Mittal, profesor s američkog West Pointa, analizira za Forbes kakve promjene je ovaj ratni sukob izazvao u vojsci jedne od najvećih sila svijeta, Indije

Promatrajući razvoj događaja u ratu između Rusije i Ukrajine, mnoge države počinju poduzimati korake za modernizaciju vlastitih vojski temeljem uvida dobivenih iz tog sukoba. Ističe se Indija, koja je pokrenula nekoliko velikih inicijativa za poboljšanje svojih vojnih sustava, inspirirana ključnim lekcijama na ukrajinskoj fronti.

Indija se nalazi u opasnoj poziciji – na sjeverozapadu graniči s Pakistanom, a na sjeveropistoku s Kinom, dvije zemlje s kojima je kroz povijest imala iznimnno napet odnos. Indija i Pakistan sukobili su se u četiri rata, posljednji put 1999. godine. Njihov trenutni odnos je neprijateljski zbog teritorijalnih razmirica, terorizma, kršenja sporazuma o prekidu vatre. Otvoreni sukob sprječava činjenica da obje zemlje imaju nuklearno oružje. Istovremeno, pitanje granice u nekoliko regija na gotovo 3.500 tisuća kilometara dugoj granici s Kinom ostalo je neriješeno još od 60-ih godina prošlog stoljeća, nakon rata između Indije i Kine. Ti sporovi povremeno dovode do izoliranih slučajeva nasilja, posljednji put u prosincu 2022. godine.

Važnost pat pozicije

Kako bi bolje zaštitila te granice, Indija je promatrala tijek rata u Ukrajini, koji je dodatno ilustrirao važnost pat pozicije. Održavanje takve pozicije omogućava branitelja da neutraliziraju prijetnje prije nego one stignu u domet udara, kreirajući tampon-zonu koja komplicira bilo kakav ofenzivni proboj. Formacije napadačkih trupa moraju biti pozicionirane daleko iza takve zone. Prema tome, napadači moraju prijeći tu zonu i izložiti se vatri, što rezultira velikim gubicima prije nego uopće uspiju doći do branitelja. I ukrajinska i ruska vojska uspješno su postigle takvo stanje korištenjem artiljerije i dronova, efikasno prekidajući ofenzivne operacije neprijatelja.

Za to je iznimno važna artiljerija, zbog čega je Indija ubrzala modernizaciju artiljerijskih sustava. Slično kao i Ukrajina, i Indija standardizira svoju tešku artiljeriju na 155-milimetarsku, kakvu koristi i većina zemalja Zapada. Indijski arsenal već sada uključuje 155-milimetarsko naoružanje kupljeno od Švedske i Velike Britanije. Uz to, Indija polako mijenja svoje starije 105-milimetarske topove – razmještene na granici s Pakistanom – novijim 155-milimetarskim haubicama Dhanush.

Iako je artiljerija dominantna u sukobu Rusije i Ukrajine, taj rat također karakterizira sve šira upotreba dronova. Dronovi se koriste za ciljanje i precizne napade, često u kombinaciji s artiljerijom. Indijska flota dronova je ograničena, a uglavnom se sadrži od dronova Heron kupljenih od Izraela. Indija trenutno radi na tri odvojene inicijative za pojačavanje kapaciteta na tom polju. Prvo, kupuje dronove MQ-9 Reaper od SAD-a za poboljšavanje kapaciteta za nadzor i napade, a uz to razvija i vlastite dronove u sklopu inicijative “Make in India”. Također nadograđuju svoje dronove Heron, poboljšavajući njihove senzore i otpornost na sustave protiv dronova. Cilj tih napora je izgraditi snažniju, raznovrsniju flotu dronova za obrambene potrebe Indije.

Izraelski dron Harop / FOTO: PIERRE VERDY / AFP / Profimedia

I Rusija i Ukrajina sve češće koriste takozvane “kamikaza-dronove”, koji im omogućavaju precizne napade. Indija u svojem arsenalu trenutačno ima dronove Harop, također iz Izraela. Ti dronovi mogu nositi eksploziv od oko 23 kilograma, što ih čini značajno većima od Switchbladea koji se koriste u Ukrajini, ali ipak manjima od dronova Shahed-136 koje koristi Rusija. Uz to, Indija je i ovdje pokrenula program vlastite proizvodnje.

U Umijeću ratovanja, Sun Tzu piše: “U miru, priremaj se za rat; u ratu, pripremaj se za mir.” Indija trenutačno nije u sukobu ni s Kinom ni s Pakistanom, što znači da je upravo sada najbolje vrijeme da se pripremi za sukobe. Ratišta budućnosti oblikuju ratišta sadašnjosti, zbog čega će mnoge tehnologije koje se trenutno koriste u ratu između Rusije i Ukrajine igrati ulogu u sljedećem velikom sukobu. Indija tako koristi lekcije naučene iz tog rata kako bi bolje pripremila vlastitu obranu.

Autor originalnog članka: Vikram Mittal, suradnik Forbesa
(Prevela: Nataša Belančić)