Kako stojimo sa strujom iz solarnih elektrana? Evo što govore najnoviji podaci
Iako je snaga priključenih solarnih elektrana rasla, a proizvodnja električne energije iz solara u prvoj polovici ove godine veća 100 posto nego u istom razdoblju lani, Aljoša Pleić iz HGK-ova Udruženja obnovljivih izvora energije upozorava da Hrvatska još uvijek zaostaje za prosjekom EU-a
Nedavno objavljeni službeni podaci sugeriraju da je u Hrvatskoj ove godine snažno skočila proizvodnja električne energije iz solarnih elektrana te da je dosad instalirano novih više od 200 megavata, ali još uvijek prilično zaostajemo za prosjekom EU-a, poručuje stručnjak iz tog područja kojeg smo zamolili za komentar za FORBES Hrvatska.
Brojke govore o 100-postotnom porastu proizvodnje električne energije iz solarnih elektrana u prvoj polovici ove u odnosu na prvu polovicu prošle godine. Kako je objavio Državni zavod za statistiku, u prvih šest mjeseci je proizvedeno 260 megavatsati, a u istom razdoblju lani 128 megavatsati.
Zasluga solara u gospodarstvu
„Ovaj porast je skoro pa isključiva zasluga projekata solara koji su za vlastitu potrošnju, i to poglavito u industriji i gospodarstvu općenito“, komentira za FORBES Hrvatska Aljoša Pleić, direktor Acciona Energije za Hrvatsku i zamjenik predsjednika HGK-ova Udruženja obnovljivih izvora energije.
Što se pak tiče ukupno priključenih solarnih elektrana, navodi da smo i dalje lošiji od europskog prosjeka.
Prema podacima koje je nedavno u medijima iznijela predstavnica Udruženja OIEH, ukupno je dosad instalirano 688 megavata solara. Energetski portal Montel/Energetika.net je pak nedavno objavio, pozivajući se na službene podatke, da je u prvih pola godine instalirano novih 178 megavata solara, a u srpnju još 34,2 megavata.
Snaga elektrana u brojkama 5319 megavata ukupno instalirano (s NE Krško oko 5700) Oko 2000 megavata hidroelektrane Oko 1000 megavata termoelektrane 1160 megavata vjetroelektrane 688 megavata solarne elektrane |
Iz DZS-ovih podatak je također vidljivo da je u prvoj polovici godine zabilježeno značajno povećanje uvoza električne energije.
TE Plomin nije radio, uvoz rastao
„Uvoz je bio velik jer Termoelektrana Plomin nije radila prvu polovicu godine, što zbogkvara, što zbog loše ekonomike“, komentirao je za FORBES Hrvatska takve pokazatelje Neven Duić, profesor na zagrebačkom Fakultetu strojarstva i brodogradnje.
Kako je ranije objavio portal Energetika-net.com, pozivajući se na podatke DZS-a, u prvoj polovici ove godine u Hrvatskoj je proizvedeno 7301 gigavatsati električne enrgije, 17,5 posto manje nego u istom razdoblju prošle godine, kada je proizvodnja iznosila 8850 gigavatsati. Istovremeno je zabilježen i značajan pad proizvodnje iz elektrana na fosilna goriva.