Konkurenti tuže Shein, kinesku online tvrtku za prodaju mode, zbog “mafijaškog zastrašivanja”
Online modni dućan Temu podnio je prošle srijede tužbu protiv svog konkurenta Sheina u SAD-u, navodeći kako je tvrtka koristila taktike “mafijaškog zastrašivanja” kako bi odvratila dobavljače od suradnje s Temuom. To je tek posljednja u nizu pravnih bitaka između ove dvije kineske kompanije
Sudu u Washington DC-ju dokumente je podnio WhaleCo – operator Temua u SAD-u, a u njima se navodi kako je tvrtka bila “meta malicioznih i nezakonitih postupaka” Sheina, koji Temu vidi kao “svoju najveću prijetnju.”
U dokumentima se Shein optužuje za kršenje zakona o intelektualnom vlasništvu kako bi “nepravedno zatvorili trgovce koji posluju s Temuom,” kao i za prijetnje, zastrašivanje i prisilu.
Temu također navodi kako je Shein tvrtci oduzeo ključne zaposlenike u marketingu i reklamnom odjelu koji su imali pristup povjerljivim informacijama i strategijama, koje je Shein potom kopirao.
Dodaju kako je Shein fizički zaustavljao trgovce koji su odabrali surađivati s njima, čak i ilegalno zaplijenio njihove uređaje uoči velike kampanje Temua u veljači sljedeće godine. Traže od suda da “zaustavi Sheinovu zlouporabu američkog pravnog sustava i ponašanje koje nije u skladu s tržišnim natjecanjem.”
Glasnogovornik Temua za Forbes kaže kako su postupci Sheina “pretjerani; nismo imali izbora nego ih tužiti.” Iz Sheina još nisu komentirali tužbu.
“Ponašanje Sheina je nanijelo i nastavlja nanositi nepopravljivu štetu Temuu, američkim potrošačima, vrijednim dobavljačima ‘fast-fashiona’, kao i američkim sustavima sudstva i intelektualnog vlasništva u cjelini,” stoji u tužbi.
Ova tužba podnesena je nekoliko tjedana nakon izvješća da Shein planira izići na burzu, ciljajući na procjenu vrijednosti od 80-90 milijardi dolara. U posljednjem krugu prikupljanja sredstava u svibnju, Shein je prikupio svježi kapital u vrijednosti od 66 milijardi dolara. Obje brojke pad su u odnosu na procjenu vrijednosti iz 2022. godine, kada je ona iznosila 100 milijardi dolara i bila treći najvrjedniji startup na svijetu (nakon Bytedancea i Muskovog SpaceX-a). Temuova tužba taj pad pripisuje svom ulasku na američko tržište: “Nakon ulaska Temua na američko tržište, procjena vrijednosti Sheina navodno je pala za preko 30 milijardi dolara, zbog čega je Shein osmislio očajnički plan za eliminaciju prijetnje koju predstavlja Temu.”
Shein je osnovan u Kini, a sada ima sjedište u Singapuru. Tvrtka je brzo narasla u najvećeg trgovca takozvanom ‘brzom modom’ (fast-fashion) na svijetu, bez problema prestigavši poznate konkurente kao što su Zara ili H&M.
Vlasnik Temua je kineski internetski gigant PDD Holdings, a tvrtka je na američko tržište ušla u rujnu prošle godine. Popularnost oba brenda pripisuje se njihovoj širokoj ponudi robe koju prodaju po iznimno velikim popustima. Usprkos meteorskom rastu, obje tvrtke opterećene su kontroverzama. Temu je pod povećalom zbog loše korisničke podrške i upitnih praksi po pitanju sigurnosti podataka, dok se Shein optužuje za krađu dizajna i intelektualnog vlasništva velikih modnih brendova i nezavisnih dizajnera.
Dvije tvrtke su se i u prošlosti sukobljavale: Shein je prošle godine tužio Temu zbog navodnih kršenja IP-ja, dok je Temu optužio Shein da prisiljavaju dobavljače na potpisivanje ekskluzivnih ugovora. U listopadu ove godine, obje tvrtke pristale su odustati od tužbi.
Autor originalnog članka: Siladitya Ray, Forbes
Link: Fashion Retailer Temu Accuses Rival Shein Of Using ‘Mafia-Style Intimidation’ Tactics In New Lawsuit
(Prevela: Nataša Belančić)