Pisci publicistike tuže OpenAI i Microsoft zbog navodne “neobuzdane krađe” njihovih djela

Aktualno Forbes 22. stu 2023. 17:17
featured image

22. stu 2023. 17:17

Nova kolektivna tužba podnesena je u utorak protiv tvrtki OpenAI i Microsoft, a u njoj se navodi da su tvrtke obučavale chatbota ChatGPT i njegove kasnije verzije služeći se zaštićenim materijalima iz publicističkih radova i akademskih časopisa bez pristanka autora.

Vodeći tužitelj u slučaju je Julian Sancton, autor New York Timesovog bestsellera Madhouse at the End of the Earth: The Belgica’s Journey Into the Dark Antarctic. Sancton je proveo pet godina i potrošio tisuće dolara putujući svijetom kako bi dovršio istraživanje za knjigu, stoji u tužbi. U odgovoru na upit, ChatGPT je potvrdio kako je Sanctonova knjiga korištena za treniranje chatbota, navodi se dalje u tužbi koju je podnijela odvjetnička tvrtka Susman Godfrey LLP.

Sancton i tisuće ostalih autora nisu dali svoju privolu niti su primili kompenzaciju za korištenje njihovog intelektualnog vlasništva za obučavanje alata, navodie se u tužbi. Također se naglašava kako su OpenAI i Microsoft komercijalizirali svoje modele, ostvarujući milijarde dolara prihoda kroz proizvode kao što su BingChat i ChatGPT Enterprise.

“Autori publicistike često provedu godine smišljajući, istražujući i pišući svoja djela. OpenAI i Microsoft odbijaju platiti autore, a njihova platforma vrijedi pravo bogatstvo. Temelj platforme OpenAI-ja nije ništa nego nekontrolirana krađa tuđeg intelektualnog vlasništva,” stoji u tužbi.

Ovo nije prva ovakva tužba s kojom se suočavaju OpenAI i Microsoft. U rujnu su poznate figure poput scenarista Michaela Chabona, novinarke Rachel Louise Synder, književnika Matthewa Klama i ostalih podnijeli sličnu tužbu protiv OpenAI-ja zbog kršenja autorskih prava. Tijekom prošle godine tvrtku su također tužili umjetnici i kreatori zbog korištenja njihovih radova za potrebe obučavanja raznih sustava umjetne inteligencije za generiranje novih vrsta sadržaja. Ipak, ova tužba drugačija je od prethodnih: ovo je prva kolektivna tužba povezana s ChatGPT-jem koja Microsoft navodi među optuženicima.

“Modeli optuženika kalibrirani su (ili ‘obučeni’) kroz reprodukciju ogromnog korpusa zaštićenog materijala uključujući desetke ili stotine tisuća publicističkih knjiga,” stoji u tužbi.

U reakciji na ranije slične optužbe za kršenje autorskih prava, iz OpenAI-ja rečeno je kako sadržaj koji generira ChatGPT ne može definirati kao “izvedenica” i prema tome ne krši autorska prava. Microsoft nije odgovorio na Forbesov upit za komentar, a OpenAI je odbio komentirati posljednju tužbu.

Autor originalnog članka: Rashi Shrivastava, Forbes
Link: OpenAI And Microsoft Sued By Nonfiction Writers For Alleged ‘Rampant Theft’ Of Authors’ Works
(Prevela: Nataša Belančić)