Na britanskoj listi sankcija završio Hrvat koji vodi moskovski Velesstroy – vlasnik hotelske kuće na Malom Lošinju

featured image

10. stu 2023. 17:15

Krešimir Filipović, pripadnik Putinove poslovne elite, našao se na britanskoj listi za sankcije zbog svoje pozicije u moskovskoj tvrtki Velesstroy, no, nema ga na listi EU te i dalje slobodno posluje u Hrvatskoj

U srijedu, 8. studenog 2023. godine, britanskom ministarstvo vanjskih poslova, na listu sankcioniranih osoba i tvrtki povezanih s agresijom Rusije na Ukrajinu dodalo je još jednog hrvatskog poduzetnika s moskovskom adresom, Krešimira Filipovića.

Krešimir Filipović je dugogodišnji direktor tvrtke Velesstroy – građevinske kompanije koja je gradila i još uvijek gradi ključne infrastrukturne objekte za režim Vladimira Putina, a drugi hrvatsko-ruski poduzetnik koji upravlja Velesstroyem,Mihajlom Perenčevićem, na britanskoj je listi sankcioniranih još od lipnja prošle godine. Tvrtka Velesstroy je na listi za sankcije SAD-a od rujna ove godine.

I Filipović i Perenčević su se našli na britanskoj listi upravo zbog svojih pozicija u Velesstroyu zato što tvrtka “posluje u ruskim sektorima graditeljstva, energetike i izvlačenja resursa kroz izgradnju naftovoda, plinovoda i postrojenja”, te je ocijenjeno da imaju izravnu korist od davanja podrške ruskoj vladi.

Obojica su pak vlasnički bili vezani i s poznatom hrvatskom turističkom tvrtkom, Jadranka, s Malog Lošinja.

Iako se godinama pisalo da je vlasnik Jadranke nakon privatizacije 2012. godine postala ruska banka, a kasnije fond – Pandorini dokumenti koje je u Hrvatskoj proanalizirao portal Oštro 2021. godine, pokazali su da su Jandranku 2013. godine “preko offshore-tvrtki i ruskog fonda preuzeli muški članovi obitelji Perenčević i Krešimir Filipović te su lošinjski turistički div i druge investicije uz pomoć Asiacitija nakon 2015. godine uveli u PNP Trust.”

Popust za ministra financija u Filipovićevom hotelu

Kada je u veljači 2022. godine započela ruska agresija na Ukrajinu, te se počelo pažljivije razmatrati tko je sve od ruskih poduzetnika i oligarha upleten u poslovne aranžmane u zemljama koje su tu agresiju osudile, a zemlje EU, SAD i Velika Britanija su značajno povećale opseg osoba i tvrtki koje su obuhvatili sankcijama – i u Hrvatskoj se postavilo pitanje koliko su u poslovanje pojedinih tvrtki upleteni kontroverzni oligarsi i hrvatsko-ruski poduzetnici. S obzirom da je vlasnička struktura Jadranke vodila do ruskih fondova, postavilo se i pitanje stvarnih vlasnika Jadranke, a iz tvrtke su tada ustvrdili da su “krajnji vlasnici Jadranka Grupe u kontinuitetu hrvatski državljani Predrag Perenčević (brat Mihajla Perenčevića, op.a.) Krešimir FilipovićNjihovim novčanim sredstvima i investicijama upravlja Društvo za upravljanje investicijama i fondovima imovine putem tvrtke Beta ulaganja d.o.o., a što je evidentirano i u Sudskom registru.” Nakon što je Predrag Perenčević umro u kolovozu ove godine, u Registru je naveden njegov nećak, Nikola Perenčević (51 posto) i Krešimir Filipović (49 posto).

U tom razdoblju je i portal Net.hr otkrio da je u jednom od luksuznih hotela grupacije po posebnim, povlaštenim cijenama, ugošćen i tadašnji ministar financija Zdravko Marić, a na sumnje da mu je posebno povoljan aranžman sredio upravo rusko-hrvatski biznismen Krešimir Filipović, ministar je uzvratio da on nije rezervirao svoj smještaj “preko Filipovića”, ali je potvrdio da ga je tijekom boravka u hotelu upoznao, te da se i družio s njime.

Povjerenstvo za odlučivanje o sukobu intresa zbog tog je slučaja otvorili i istragu, te je ministar Marić – nakon što je već odstupio s dužnosti ministra – bio i kažnjen zbog toga što je dobio povlašten smještaj u luksuznom hotelu iz grupacije Jadranka.

Krešimir Filipović se kasnije spominjao i kao osoba koja je sudjelovala u uključivanju misterioznog Saifa Alketbija, investitora iz Ujedinjenih Arapskih Emirata, u pokušaj otkupa udjela ruskih banaka u Fortenovi u jesen 2022. godine – kada je Vlada RH navijala da taj udio otkupe mirovinski fondovi ali su oni odustali u posljednjem trenutku zbog povlaćenja AZ Fonda – zbog čega je AZ mirovinski fond u vlasništvu Allianza zaradio i izvanredni nadzor HANFA-e i prozivku premijera Plenkovića osobno.

S obzirom da Krešimir Filipović i Mihajlo Perenčević nisu na listi sankcija EU, obojica su i dalje prisutni na hrvatskoj poslovnoj sceni, a prema uvidu u Registar stvarnih vlasnika, Filipović je i dalje vlasnik hotelske kuće Jadranka, neovisno o tome što i dalje radi i u moskovskom Velesstroyu. Zanimljivo je da Krešimir Filipović izbjegava hrvatske medije, a njegove fotografije uopće nisu dostupne.