Na kanalu Drave gradi se najveća solarna elektrana u Sloveniji. Lokalci imaju dosta pitanja
Javno savjetovanje o izgradnji solarne elektrane Zlatoličje – Formin u Sloveniji traje do 30. prosinca 2024. i objavljeni su svi materijali, a zainteresirana javnost ima dosta pitanja o utjecaju na okoliš, piše Forbes Slovenija
Ministarstvo za prirodne resurse i prostor, u suradnji s Ministarstvom za okoliš, klimu i energiju te investitorom Dravskim elektranama Maribor (DEM), slovenskoj javnosti predstavlja studiju izvedbenih varijanti, izvješće o utjecaju na okoliš i prijedlog državnog prostornog plana (DPP) za izgradnju solarne elektrane Zlatoličje – Formin na kanalu Drave, priopćeno je iz DEM-a.
Kako navode, projekt predviđa izgradnju najveće solarne elektrane u državi, koja će iskoristiti postojeću energetsku infrastrukturu obala kanala rijeke Drave za dodatnu proizvodnju električne energije.
Osim toga, omogućit će se sinergija između proizvodnje solarne elektrane i postojećih hidroelektrana, što će optimizirati korištenje obnovljivih izvora energije i poboljšati stabilnost mreže. Projekt će također pridonijeti rasterećenju srednjenaponske mreže, ističu u DEM-u.
Prezentacije za lokalno stanovništvo
Nova solarna elektrana imat će snagu od 22 megavata (MW), a godišnja proizvodnja iznosit će 27 gigavat-sati (GWh), što bi trebalo biti dovoljno za opskrbu 7.200 kućanstava. Elektrana će biti dio postojeće solarne elektrane Zlatoličje, s ukupnom snagom od 24,5 MW. Elektrana će biti podijeljena na osam odvojenih segmenata, pri čemu je segment 5 već izgrađen (SE Zlatoličje).
Svaki segment imat će svoju transformatorsku stanicu. Solarni sustav bit će priključen na prijenosnu mrežu od 110 kV. Sva oprema bit će smještena na obale kanala, dok će postojeće ceste i pristupi ostati očuvani, navode iz Dravskih elektrana.
Usvajanje DPP-a planirano je za lipanj 2025., a dobivanje građevinske dozvole predviđeno je za prosinac 2025. Izgradnja bi trebala započeti 2026. godine, dok je početak rada elektrane planiran za 2027. godinu.
Projekt je predstavljen i gradonačelnicima svih općina u kojima će se nalaziti elektrana (općine Starše, Hajdina, Markovci i Gorišnica). Lokalni stanovnici koji su prisustvovali prezentacijama najviše su pitanja postavili o vizualnim promjenama okoliša, sigurnosti, utjecaju na poljoprivredna zemljišta i očuvanju rekreacijskih površina, priopćili su iz DEM-a.
Studija varijanti, izvješće o utjecaju na okoliš i prijedlog državnog prostornog plana za solarnu elektranu Zlatoličje – Formin bit će javno objavljeni od 22. studenog 2024. do 30. prosinca 2024. na vladinom portalu gov.si, u Ministarstvu za prirodne resurse i prostor te u prostorijama općina Starše, Hajdina, Markovci, Gorišnica i Ormož.
Primjedbe javnosti do 30. prosinca
Javnost ima mogućnost davanja primjedbi i prijedloga na objavljenu dokumentaciju do 30. prosinca. Primjedbe se mogu podnijeti pisanim putem na mjestima javne objave, koristeći obrazac za primjedbe, poštom ili na elektronsku adresu Ministarstva za prirodne resurse i prostor.
Kako su dodatno istaknuli iz DEM-a, cilj izgradnje solarne elektrane Zlatoličje – Formin je povećanje udjela obnovljivih izvora energije, doprinos smanjenju emisija stakleničkih plinova te povećanje energetske samodostatnosti.
U lipnju prošle godine državno energetsko poduzeće Hidroelektrane na Donjoj Savi priključilo je trenutačno najveću solarnu elektranu u zemlji. Elektrana zauzima šest hektara površine na desnoj obali rijeke Save kod Brežica. Prema procjenama investitora, godišnja proizvodnja elektrane snage šest megavata (MW) odgovara godišnjoj potrošnji 1.800 prosječnih kućanstava u zemlji.