Napeto u Moldaviji: Kako će se snaći za struju ako Gazprom 1. siječnja zatvori plinske ventile?
Neposredno prije isteka ugovora o tranzitu ruskog plina preko Ukrajine 31. prosinca prema potrošačima u Europi, što će stvoriti probleme u nekoliko srednjoeuropskih zemalja, i u Moldaviji se zakuhala situacija s Gazpromom, gdje ruski plin također stiže jednim od plinovoda preko Ukrajine.
Konkretno, ruski plin stiže do regije Pridnjestrovlje, dok ostatak Moldavije uvozi plin iz susjednih zemalja.
Gazprom tvrdi da mu Moldavija duguje velike iznose te planira obustaviti izvoz plina od 1. siječnja 2025. godine, što je kompanija objavila u subotu, dok vlasti u Moldaviji negiraju postojanje takvog duga. Premijer Dorin Recean naložio je pak u ponedjeljak da se počne s pripremama za moguću nacionalizaciju tvrtke Moldovagaz. Ona je, naime, u 50-postotnom vlasništvu Gazproma. Tvrdi i da Rusija pokušava destabilizirati tu zemlju.
Tvrtka Moldovagaz je osnovana 2013. godine, a uz Gazprom, u njoj 13 posto drži i proruska enklava Pridnjestrovlje. Moldavska država ima 35,6 posto. Rusija na godinu isporučuje oko dvije milijarde prostornih metara plina, a Moldovagaz ga transportira u Pridnjestrovlje gdje se u TE MGRES koristi za proizvodnju električne energije za cijelu Moldaviju. Stoga, ukoliko se zaustavi doprema plina u Pridnjestrovlje, Moldavcima prijeti da ostanu bez struje usred zime, a u onima u Pridnjestrovlju i bez grijanja.
Prema Gazpromovim kalkulacijama, moldavski dug je narastao na 680 milijuna eura, dok Moldova kaže da se radi o 8,6 milijuna eura i poziva se pritom na izračune britanskih I norveških revizora.
Kako javljaju mediji, Moldova je očekivala da će Rusija reagirati stopiranjem dopreme plina te je sredinom prosinca uvela izvanredno stanje na 60 dana, što podrazumijeva smanjenje potrošnje plina za trećinu. Također, prema podacima S&P Globala, moldavska vlada priprema aranžamane za dodatnu opskrbu električnom energijom iz Rumunjske.