Neobični manevri oko prodaje Telekoma Albanija: Na bugarskom tržištu konkuretni, na albanskom partneri
Austrijski i bugarski istraživački novinari već neko vrijeme istražuju prodaju Telekoma Albanija. Bugarski investitori koji su kupili Telekom Albanija i potom ga uz veliku zaradu prodali mađarskoj telekomunikacijskoj tvrtki, konkurenti su na bugarskom telekomunikacijskom tržištu. Istraga nije našla nepravilnosti, ali ostaje nekoliko otvorenih pitanja
Središte zajedničke istrage austrijskog Der Standarda i novinara bugarskih novinara iz istraživačkog kolektiva BIRD je prodaja drugog najvećeg albanskog telekomunikacijskog operatora ONE Telecommunications.
Godine 2019. je OTE, tvrtka u vlasništvu njemačkog Deutsche Telekoma, prodala operatora za samo 50 milijuna eura tvrtki Albania Telekom Invest (ATI). Iza toga zahvata bili su bugarski investitori, koji su potom prošle godine tvrtku prodali sljedećem kupcu, mađarskoj tvrtki 4iG za više od 120 milijuna eura.
Prilikom prošlogodišnje prodaje Mađarima, kada je ostvaren lijep dobitak – prema otkriću bugarskih medija, surađivali su menadžeri dviju bugarskih telekomunikacijskih tvrtki, A1 i Vivacom, koje su konkurentske u Bugarskoj, ali, kako su naveli mediji, “sklapaju zajedničke poslove” u Albaniji.
Također, vlasnik Albania Telekom Invest bio je, uz Elvina Guriju, bugarskog poduzetnika albanskog podrijetla, i Atanas Dobrev, koji je u vrijeme realizacije posla 2019. godine bio izvršni direktor bugarske telekomunikacijske tvrtke Vivacom. U prodaju tvrtki 4iG bila je uključena i Marijana Nikolova Dimitrova, supruga izvršnog direktora tvrtke A1 Bugarska Aleksandra Dimitrova.
Austrijska istraga nije otkrila nepravilnosti
Kako piše BIRD, zbog ovog slučaja dioničari A1 na sjedištu u Beču pokrenuli su istragu protiv Dimitrova.
Revizori PricewaterhouseCoopers Austria (PwC) istraživali su ulogu Dimitrova u transakciji jer je navodno sudjelovao kao skriveni investitor 2019. godine u poslu koji se 2022. godine završio prodajom Telecoma Albanija mađarskoj tvrtki 4iG.
“Iako je istraga PwC potvrdila većinu činjenica koje im je dostavila anonimna osoba, PwC nije otkrio nikakve nepravilnosti ili krivnje Dimitrova”, navodi bugarski internetski portal.
Rezultati istrage pokazali su da nije bilo kršenja pravila i načela korporativne odgovornosti, niti kršenja važećih zakona i propisa. Istraga je zaključila da je riječ o privatnom pitanju koje nije utjecalo na poslovanje A1 u Bugarskoj ili bilo kojoj drugoj državi u kojoj A1 posluje. Poštivanje propisa čvrsto je ukorijenjeno u kulturi Grupe A1 i njene bugarske podružnice. Upravljanje u skladu s strogim pravilima oblikuje ponašanje i stavove svih menadžera i zaposlenika”, naveli su u službenom priopćenju Grupe A1 nakon postavljenih pitanja.
Pitanja bez odgovora
Austrijski i bugarski istraživački novinari poslali su pitanja o ovom poslu svim uključenim osobama, ali su ostali bez odgovora.
Na dodatna novinarska pitanja ne odgovaraju ni na sjedištu A1 u Beču, kao ni austrijska vlada, drugi najveći vlasnik A1, koja također nije odgovorila na pitanja.
Austrijskom vladinom uredu za komunikacije novinari su uputili pitanje jesu li kao dioničari A1 u vezi s ovim poslom tražili dodatna pojašnjenja, te daju li kao suvlasnici tvrtke još uvijek povjerenje predsjedniku uprave A1 Bugarska, ali nisu dobili odgovore.
Također šute i u sjedištu tvrtke A1 u Beču. Kodeks ponašanja A1 kaže da zaposlenici “trebaju izbjegavati situacije koje bi mogle ostaviti dojam da se poslovne odluke donose na temelju osobnih interesa”. Nisu odgovorili ni na pitanje o poštivanju Kodeksa, ali ni na niz drugih pitanja, kao što je, na primjer, koja su pojašnjenja dobili od Dimitrova ili smatraju li logičnim da bi ulagao putem složene strukture tvrtki, ako njegovo sudjelovanje u albanskom poslu ne bi bilo sumnjivo.
Mađarska taktika
BIRD također izvještava da je albanska telekomunikacijska idustrija cilj mađarske geopolitičke igre. Kako navode, mađarske tvrtke posljednjih godina jačaju svoju prisutnost u albanskom gospodarstvu. Ne samo da stvaraju dobit, već i grade mrežu političkog utjecaja na Balkanu.
U ožujku prošle godine, kada je 4iG od Albania Telekom Invest kupio udio u One Telecommunications, istovremeno je postao i vlasnik preko 80 posto ALBtelekoma, trećeg najvećeg operatora na albanskom tržištu. U siječnju ove godine, 4iG je zatim spojio oba poduzeća. Kroz dokapitalizaciju, svoje dionice su prenijeli na državno poduzeće Antena Hungaria, čime je mađarska država postala vlasnik albanske telekomunikacije.
Nakon kupnje telekomunikacijskih tvrtki, albansko tržište je de facto postalo duopol tvrtki 4iG i Vodafone.
Veliki planovi
“Mađarska ima velike planove za 2024. godinu. U drugoj polovici iduće godine preuzet će predsjedanje Vijećem Europske unije. Prije svega, zalagat će se za ubrzan prijem šest država jugoistočne Europe u EU. U posljednjim godinama, Mađarska nije samo osigurala politički utjecaj, posebno u Srbiji i među srpskim nacionalistima u Bosni i Hercegovini, već su mađarski predstavnici zauzeli ključne pozicije u području sigurnosti. Godine 2024. Mađarska preuzima EUFOR, europske snage za očuvanje mira u Bosni i Hercegovini. Osim toga, postaje sve važniji ekonomski faktor u regiji”, piše u spomenutom tekstu.
Mario Holzner iz Bečkog instituta za međunarodna ekonomska istraživanja (WIIW) izjavio je da je Mađarska uključena prije svega u područja gdje nije potreban veliki tehnološki doprinos. “Njezin cilj je postati vodeća sila u regiji. To je geoekonomski plan”, rekao je Holzner.