Potražnja za najprljavijim fosilnim gorivom u 2023. srušila rekorde: Dvije zemlje su se posebno iskazale

Aktualno Forbes 16. pro 2023. 08:57
featured image

16. pro 2023. 08:57

Globalna potražnja za ugljenom 2023. godine je dosegla rekordne razine, izvijestila je u petak Međunarodna agencija za energiju (IEA), projicirajući da smo možda vidjeli vrhunac potrošnje najprljavijeg fosilnog goriva

U svom ovogodišnjem izvješću o potrošnji ugljena, IEA procjenjuje kako je potražnja za ugljenom porasla na 8.54 milijarde tona, odnosno za 1.4 posto u odnosu na prošlu godinu. Razlog za to uglavnom je rast od 8 posto u Indiji i 5 posto u Kini zbog porasta potražnje za električnom energijom i “niskom proizvodnjom od hidroelektrana.”

Procjenjuje se kako je ove godine najveći pad potrošnje ugljena zabilježen u SAD-u i Europskoj uniji, približno od 20 posto, dok druga razvijena gospodarstva poput Japana, Južne Koreje, Kanade i Australije bilježe manji pad.

IEA kaže kako očekuje da će globalna potražnja za ugljenom “pasti 2024. i stati do 2026.” čak i ako vlade ne provedu stroge klimatske politike. Očekuje se kako će ukupna potrošnja 2026. biti 2.3 posto manja nego ove godine.

Izvješće također navodi kako će Kina – najveći svjetski potrošač, proizvođač i uvoznik ugljena – biti ključna za te projekcije, budući da se ta zemlja okreće ugljenu kada hidroelektrane ne uspiju ispuniti potrebe za energijom.

Očekuje se kako će kineska potrošnja ugljena sljedeće godine pasti, iako je vjerojatno da će se Indija i druge zemlje u razvoju nastaviti oslanjanati na najprljavije fosilno gorivo za ispunjavanje svojih energetskih potreba.

Ugljen je najveći izvor energije u svijetu, ali i primarno gorivo u industrijama za proizvodnju čelika i cementa. Ovaj energent također je i najveći izvor emisija ugljičnog dioksida izazvanih ljudskom aktivnošću.

Usprkos smanjenju potrošnje u sljedećih nekoliko godina, IEA upozorava kako će ona još uvijek do 2026. godine premašivati 8 milijardi tona i kako bi “potrošnja ugljena morala pasti značajno brže” kako bi se ispunili ciljevi Pariškog klimatskog sporazuma.

Izvješće IEA-a objavljeno je tek dva dana nakon završetka klimatskog summita COP28 u Dubaiju. U finalnom sporazumu summita traže se “ubrzani koraci za postepeno ukidanje nekontrolirane potrošnje ugljena.” Više od stotinu zemalja zahtijevalo je da se time obuhvate sva fosilna goriva, no suprotstavio im se OPEC pod vodstvom Saudijske Arabije. Dogovor poziva na “tranziciju od fosilnih goriva… na pravedan, uređen i ravnopravan način” kako bi se do 2050. postigla nulta stopa emisija.

Autor originalnog članka: Siladitya Ray, Forbes
Link: Peak Coal Might Be Here – Global Demand For Dirtiest Fossil Fuel Reportedly Hit All-Time High In 2023
(Prevela: Nataša Belančić)