Njemačka tvrtka dobila arbitražu protiv Gazproma: Pucaju posljednje veze između Berlina i Moskve

Aktualno Forbes Hrvatska 13. lip 2024. 12:31
featured image

13. lip 2024. 12:31

Njemačka energetska tvrtka Uniper pobijedila je u više milijardi eura vrijednoj arbitraži protiv bivšeg dugogodišnjeg dobavljača Gazproma, što joj omogućuje raskidanje neaktivnih ugovora o opskrbi plinom i potencijalno predstavlja presedan za slične slučajeve.

Radi se u vrlo važnoj pobjedi Unipera, koji je njemačka vlada morala spasiti 2022. godine nakon što je Gazprom prvo smanjio, a zatim obustavio isporuke, prisiljavajući ih da kupuju zamjenske količine po iznimno visokim cijenama na spot tržištu, javlja Reuters.

Odluka omogućuje raskid starih ugovora, koji su još uvijek na snazi

Time se, također, prekidaju i posljednje preostale veze više desetljeća dugog energetskog partnerstva između Berlina i Moskve, koje je naglo prekinuto nakon ruskog napada na Ukrajinu 2022. godine.

Iz Unipera su poručili da odluka arbitražnog suda u Stockholmu od 7. lipnja, omogućuje raskid postojećih ugovora o opskrbi plinom, koji su pravno još uvijek na snazi, iako nema isporuke plina.

Sud je također dodijelio Uniperu više od 13 milijardi eura odštete za količine plina koje Gazprom nije isporučio od sredine 2022. godine, kada je ruska državna kompanija prvi put smanjila ugovorom dogovorene isporuke.

Reuters je iz svojih izvora prošlog mjeseca doznao da bi arbitražni sud mogao omogućiti Uniperu raskidanje 250 teravat sati neaktivnih ruskih ugovora o plinu, od kojih neki traju do sredine sljedećeg desetljeća.

Raskidanjem tih ugovora otklanja se veliki rizik prije Uniperovog planiranog povratka na burzu sljedeće godine.

“Ova odluka Uniperu daje pravnu sigurnost. S pravom na raskid koje smo dobili u arbitražnoj odluci, prekidamo ugovore s Gazprom Exportom,” rekao je izvršni direktor Unipera Michael Lewis.

Gazprom nije odgovorio na upit da komentira ovu odluku.

Dodjela odštete prvenstveno je simbolična pobjedu za Njemačku, jer je malo vjerojatno da će dodijeljeni iznosi biti isplaćeni, rekli su pravni izvori prošlog mjeseca Reutersu, što je potvrdio i čelnik Unipera.

Ako i novac bude isplaćen, otići će njemačkoj vladi, koja drži više od 99 posto Unipera.

Uniper ranije otpisao ulaganja u Sjeverni tok 2

Raskidanje ugovora uklanja posljednji rizik s kojim se Uniper suočavao u vezi s izloženošću Rusiji nakon što je kompanija otpisala svoja ulaganja u Sjeverni tok 2, kao i udjel u svojoj ruskoj podružnici Unipro.

Uniper je također bio uključen u razgovore kako bi pronašao rješenje za održavanje opskrbe plinom kroz Ukrajinu do jugoistočne Europe nakon što je Kijev u ožujku objavio da neće produžiti tranzitni ugovor s ruskim Gazpromom nakon kraja ove godine, izvijestio je Bloomberg u ponedjeljak.

Njemačka vlada također sudjeluje u razgovorima između Europske komisije i onih zemalja koje su još uvijek ovisne o ruskom plinu, rekao je ministar gospodarstva Robert Habeck u utorak.

“Osobno sam vrlo uključen u to”, rekao je Habeck, dodajući da razgovori imaju za cilj osigurati sigurnu opskrbu plinom za jugoistočnu Europu bez punjenja ruskog proračuna.