Odvjetničko društvo u kojem radi sin Grlića Radmana želi zaustaviti predaju jahte Ukrajini
Ukrajina se nada kako će im Hrvatska uskoro predati luksuznu 92 metarsku jahtu Royal Romance proruskog tajkuna Viktora Medvedčuka. Ona je već više od godine dana privezana u Trogiru, a ako se sudski postupci otegnu, mogla bi tamo biti još jako dugo.
Luksuzna 92-metarska jahta Royal Romance nedavno je dospjela na naslovnice medija jer je u akvatoriju Splitsko-dalmatinske županije napravila testnu plovidbu potrebnu radi održavanja.
Navedenom jahtom nekad je raspolagao jedan od najbogatijih ljudi u Ukrajini – proruski političar i tajkun Viktor Medvedčuk. Godinu dana prije početka rusko-ukrajinskog rata, u ožujku 2021. godine Ukrajina ga je stavila pod sankcije uz optužbu za financiranje terorizma. Godinu kasnije, njegova jahta zaplijenjena je u Rijeci i prebačena u Trogir gdje se nalazi i danas
Jahta s 12-metarskim bazenom vrijedna je 200 milijuna dolara
Royal Romance jedna je od 100 najvećih svjetskih jahti. Vrijedna je 200 milijuna dolara, a Viktoru Medvedčuku 2015. godine isporučilo ju je nizozemsko brodogradilište Feadship. Dizajnirali su je De Voogt Naval Architects i Seymour Diamond.
Duga je 92,5 metara i sadrži sedam luksuznih kabina koji primaju 14 gostiju o kojima brinu 22 člana posade. Između ostalog, sadrži bazen dužine 12 metara povezan s osvijetljenim vodopadom koji se prelijeva preko krme broda. Na osnovu Pixsellove baze fotografija može se zaključiti da je često boravila u Hrvatskoj, s obzirom da je na različitim lokacijama snimljena još 2019. i 2020. godine.
Olena Duma, šefica ukrajinske agencije ARMA prije pet dana na Telegramu je objavila kako ju je državni tajnik Ministarstva vanjskih i europskih poslova Frano Matušić obavijestio kako ne postoji zakonska prepreka za izručenje jahte Ukrajini. Iz te objave stekao se dojam kako bi jahta ubrzo mogla otploviti iz Hrvatske, kako bi je ARMA prodala.
Ustavnom tužbom protiv predaje jahte
Čini se da je priča ipak kompliciranija, jer odvjetničko društvo Gajski, Grlić, Frka i Partneri (GGP) želi zaustaviti njezinu predaju. Njih je u veljači 2023. godine (gotovo godinu dana nakon zaplijene broda) angažirala tvrtka Lanelia Holdings koja se ne nalazi pod sankcijama. Prema podacima s internet servisima, ta tvrtka ruskog tajkuna Alekseja Inkina registrirana na Maršalovim otocima, vlasnik je broda od ožujka 2021. godine. Odvjetničko društvo GGP tvrdi kako je početak transakcije za kupnju jahte započeo još u listopadu 2020. godine, prije nego je Medvedčuk stavljen pod sankcije.
To bi trebali dokazati dokumenti o početku pregovora, angažmanu konzultanata, komunikaciji s registrom, lukom i osiguravajućim društvima, SWIFT doznake za plaćanje. Od strane europskih registracijskih i kontrolnih tijela nije bilo prepreka za sklapanje ovog ugovora.
Županijski sud u Splitu je nakon inicijalno određene privremene mjere zadržavanja jahte, istu produživao svaka tri mjeseca. Odvjetničko društvo GGP protiv pravomoćne odluke iz rujna 2023. godine podnijelo je ustavnu tužbu Ustavnom sudu Republike Hrvatske.
Hrvatsko pravosuđe ne predviđa ovakav način prijenosa imovine?
Odvjetnici Lanelije upozoravaju kako se prema međunarodnom pravu na konkretan slučaj treba primjenjivati pravo Republike Hrvatske. Prema njihovim riječima, ono ne predviđa mogućnost prijenosa privremeno oduzete imovine na inozemno državno tijelo koje nije osnovano i ne djeluje prema hrvatskom i EU pravu, a samim time ni prodaju iste putem takvog inozemnog državnog tijela.
“Daljnja odluka Županijskog suda u Splitu o eventualnom produljenju ili pak ukidanju privremene mjere, uslijedit će nakon što taj sud zaprimi podatke i dokumentaciju koju je (ponovno) zatražio do Ureda glavnog tužitelja Ukrajine, a nastavno na obimnu dokumentaciju i argumente koje smo, kao punomoćnici našeg klijenta, istaknuli kroz postupak” – rekao je za Forbes Hrvatska odvjetnik Imon Choudhury iz društva GGP.
Osim navedenog u tijeku je i postupak pred Visokim upravnim sudom Republike Hrvatske, a pokrenut je i postupak protiv Republike Hrvatske pred Europskim sudom za ljudska prava, radi grubog kršenja konvencijskih prava Lamelia Holdingsa.
Upozoravaju i kako bi troškove održavanja privremeno oduzete imovine trebalo snositi ono tijelo kojem je ta imovina predana na upravljanje, no kako troškove održavanja jahte snosi Lanelia Holdings. Na njihov trošak obavljena je i probna plovidba koja se održala prije pet dana.
Zbog pretrpljene štete Lanelia se, sukladno zakonskoj obvezi, obratila nadležnom državnom odvjetništvu u Splitu sa zahtjevom za mirno rješenje spora te će uskoro inicirati i parnični protiv Republike Hrvatske za naknadu štete. Za slučaj da uspije u navedenom postupku, potraživana naknada štete, koja je do sada procijenjena na nekoliko desetaka milijuna eura, kao i svi troškovi sudskih postupaka, past će na teret proračunskih sredstava Republike Hrvatske.
S jedne strane ministar, s druge njegov sin. Ima li sukoba interesa?
Komentirajući dopis Frane Matušića, odvjetničko društvo ističe kako Ministarstvo vanjskih i europskih poslova, kao dio izvršne vlasti, ne bi smjelo prejudicirati odluke bilo kojeg suda Republike Hrvatske u bilo kojem predmetu, pa tako ni u ovom. Ono što je zanimljivo jest da je ministar vanjskih poslova Gordan Grlić Radman ujedno i otac odvjetnika Ante Grlića Radmana zaposlenog u odvjetničkom društvu GGP. Forbes Hrvatska iz tog razloga društvo upitao kako su došli do navedenog posla i predstavlja li ta činjenica sukob interesa.
“Gajski, Grlić, Prka i Partneri, odvjetničko društvo d.o.o. zaprimilo je upit o pružanju odvjetničkih usluga trgovačkom društvo Lanelia Holdings Ltd, od strane renomiranog međunarodnog odvjetničkog društva s uredima u Pekingu, Briselu, Chicagu, Hong Kongu, Londonu, Los Angelesu, New Yorku, San Franciscu i Washingtonu, 02.02.2023. godine, a formalno je angažirano 16.02.2023. godine, te temeljem izdanih punomoći zastupa klijenta u više postupaka, s time da na ovom konkretnom predmetu radi tim odvjetnika sa značajnim iskustvom u području domaćeg i međunarodnog kaznenog prava – Janjko Grlić, Imon Choudhury i mr.sc. Ivana Špehar Janković
U Gajski, Grlić, Prka i Partneri, odvjetničko društvo d.o.o. trenutačno radi devet odvjetnika, među njima i kolega Ante Grlić-Radman, koji se u imenik odvjetnika upisao u lipnju 2023. godine. Prema Zakonu o odvjetništvu i Kodeksu odvjetničke etike, koji reguliraju rad odvjetništva, kao i prema svim drugim pozitivnim propisima Republike Hrvatske, navedena okolnost ne predstavlja nikakvu zapreku za zastupanje našeg klijenta, kao niti potencijalni, a kamoli stvarni sukob interesa. Prije prihvaćanja angažmana proveli smo KYC analizu i nismo našli nikakvih zapreka za preuzimanje zastupanja”- navodi se u njihovom odgovoru.