Originalni likovi Mickeya i Minnie Mouse sljedeći tjedan ulaze u javnu domenu: Što to znači za kreatore?

Aktualno Forbes 27. pro 2023. 11:21
featured image

27. pro 2023. 11:21

Dva najtraženija filmska i televizijska lika od prvog siječnja ulaze u javnu domenu, što će kreatorima omogućiti da koriste verzije likova Mickeya i Minnie Mouse za stvaranje novih projekata. Tako vjerojatno možemo očekivati nastanak novih uradaka u stilu filmova “Winnie Pooh: Krv i med” ili “Ponos i predrasude i zombiji”, koji su bazirani na drugim popularnim likovima za koje su istekla autorska prava.

Nijema verzija filma “Parobrod Willie“, objavljenog 1928. godine u režiji Walta Disneya i Uba Iwerksa, 1. siječnja ulazi u javnu domenu, a s njim i originalne verzije likova Minnie i Mickeya Mousea.

Istek autorskih prava originalnih verzija najslavnijih miševa na svijetu znači da će oni po prvi put u povijesti postati dostupni autorima crtanih i igranih filmova, ali i bilo kome drugome tko ih želi iskoristiti, što je veliki trenutak za kreatore.

Kasnije verzije Mickeya i Minnie, koji su se tijekom godina pojavili u čitavom nizu Disneyevih filmova i serija, još uvijek su zaštićene autorskim pravima, a iz Disneya za Associated Press kažu kako će Mickey “nastaviti igrati vodeću ulogu globalnog ambasadora Walt Disney Companyja.”

Mickey i Minnie pridružuju se relativno dugom popisu Disneyevih likova za koje su istekla autorska prava; to su Petar Pan, Bambi, Mala sirena, Snjeguljica i Pepeljuga. Svi oni bili su dio klasične književnosti autora poput braće Grimm ili Hansa Christiana Andersena prije nego je Disney njihove priče prilagodio i ekranizirao.

Što ovo znači?

Istek autorskih prava posljednjih je godina omogućio projekte poput horora “Winnie Pooh: Krv i med”, Netflixovog filma “Enola Holmes”, kao i parodije klasika Jane Austen, “Ponos i predrasude i zombiji”.

Kada autorska prava isteknu, likove može koristiti bilo tko za bilo kakve nove uratke, bilo da se radi o knjigama, filmovima ili glazbi. Jennifer Jenkins iz centra za proučavanje javne domene Dukea za Variety kaže: “Čini se da je najpopularnije samo u priču ubaciti zombije.”

Sljedeće godine autorska prava ističu i za knjige “Ljubavnik lady Chatterley” D. H. Lawrencea, “Orlando” Virginije Woolf, “Misterij plavog vlaka” Agathe Christie, i kolekcije priča o Winnieju Poohu A. A. Milnea u kojoj se po prvi put pojavljuje lik Tigra.

Mickey i Minnie Mouse prvi put su trebali ući u javnu domenu još 1984. godine, no američki zakon o autorskim pravima iz 1976. godine produljio je zaštitu na 75 godina, čime je zaštita za Parobrod Willie produljen do 2004. Američki Kongres je 1998. izglasao još jedan zakon, popularno nazvan “zakon za zaštitu Mickeya Mousea”, dodatno produljujući zaštitu za još 20 godina. Disney i drugi su snažno zagovarali ta produljenja.

Parobrod Willie objavljen je 1928. godine i postao jedan od najpopularnijih crtanih filmova u povijesti.

Povijest tužbi

Disney je poznat po tome da brzo tuži kreatore za kršenje autorskih prava, a tu reputaciju dobio je dijelom i zbog tužbe protiv skupine animatora imena Air Pirates, koji su sedamdesetih godina prošlog stoljeća objavili dva stripa u kojima je glavni lik upravo slavni Disneyev miš. Stripovi su parodirali lik, a nakon nekoliko godina suđenja, Disney je izišao kao pobjednik. Danas 81-godišnji autor stripova O’Neill pristao je da više nikada neće crtati slavnog lika, a za Variety kaže kako još uvijek može biti kažnjen s 190.000 dolara ako ikada više nacrta Mickeya Mousea.

Što se nekih slavnih likova tiče, ulazak u javnu domenu ne znači da kreatori mogu izbjeći tužbe. Jedan primjer za to je slavni Sherlock Holmes: upravitelji nasljedstva Arthura Conana Doylea nedavno su tužili Netflix zbog načina na koji je gigant u svom filmu “Enola” prikazao slavnog detektiva, iako u trenutku objave filma 2020. godine Holmesov lik više nije bio zaštićen autorskim pravima. U filmu Enola, lik je bio prikazan kao nešto topliji i osjećajniji, a ne kao hladni, analitički genij kakvim ga poznajemo. Upravitelji Doyleovog nasljedstva tvrdili su da je Holmesov lik kao takav opisan tek u kasnijim Doyleovim djelima, koja su u tom trenutku još uvijek bila zaštićena. Ta prava istekla su 2023. godine i tužba je na kraju odbačena.

Autor originalnog teksta: Mary Whitfill Roeloffs, Forbes
Link: Original Mickey and Minnie Mouse Will Enter Public Domain Next Week – Here’s What It Means For Creators
(Prevela: Nataša Belančić)