Ostaci ruske bespilotne letjelice koja je srušena u Ukrajini otkrili su istinu o njezinoj namjeni

Aktualno Forbes 7. lis 2024. 11:45
featured image

7. lis 2024. 11:45

Iako se u prvim objavama o srušenoj letjelici Suhoj S-70 nije znao točan uzrok njezina pada i koja joj je bila namjena, otkriveno je da je bila u misiji bombardiranja. Među ostacima letjelice Suhoj S-70 Ohotnik pronađena je klizna bomba.

Rijedak Suhoj S-70 Ohotnik – prvi naoružani stealth dron ruskih zračnih snaga – navodno je srušio ruski borbeni zrakoplov koji je letio s njim nakon što je došlo do kvara na dronu u blizini ukrajinskog utvrđenog grada Časiv Jar na istoku zemlje.

Ostaci su pali na obližnju Kosjantinivku. Slike s mjesta pada pružaju uvide u to što je letjelica radila na istočnoj fronti.

Među ostacima drona ističu se komponente klizne bombe D-30SN, što je jasan znak da je Ohotnik srušen tijekom misije bombardiranja.

Neslužbeni Telegram kanal ruskih zračnih snaga Fighterbomber to interpretira kao dokaz da ruske zračne snage koriste mnogo ovih letjelica nad Ukrajinom. “Rusija je počela koristiti teške bespilotne letjelice Inkodet i Ohotnik na velikoj skali u zoni specijalne operacije,” tvrdi kanal. Inkodet je borbeni dron s propelerom.

Što se zna o letjelici?

Zna se da oni rutinski lete nad Ukrajinom – Ukrajinci su ih srušili najmanje sedam. Manje je dokaza da su letjelice Ohotnik jednako česta pojava.

Suhoj je ovaj dron prvi put počeo koristiti 2019. godine, a bombu iz tog drona po prvi put izbacio dvije godine kasnije. Kompanija je inicijalno proizvela samo dva prototipa Ohotnika. Fighterbomber tvrdi kako je Ohotnik srušen nad Ukrajinom ovog vikenda bio proizvodni model, a ne prototip, ali tu tvrdnju teško je potvrditi.

Uzimajući u obzir sporinu kojom Suhoj razvija nove dizajne, moguće je kako su u ruskom inventaru zaista bila samo dva Ohotnika. Optimističnija pretpostavka – barem za Ruse – bila bi da ih je bilo tri: dva prototipa i prvi primjer iz prve serije proizvodnje.

Rušenje letjelice nad Časiv Jarom / FOTO: Društvene mreže via FORBES

U svakom slučaju, jasno je da ruske zračne snage namjeravaju koristiti ovaj ogroman novi dron za prenošenje kliznih bombi i njihovo izbacivanje na ukrajinske trupe i civile su udaljenosti od najmanje 40 kilometara. U ovom trenutku taj zadatak obavljaju bombarderi Suhoj Su-34, a oni svakog mjeseca izbacuju oko 3.000 kliznih bombi.

Ipak, za odrede s tim zrakoplovima ovaj rat bio je iznimno težak. Ukrajinska protuzračna obrana srušila je od veljače 2022. godine najmanje 29 aviona, što je petina od svih Su-34 koje je Suhoj proizveo.

Uvođenje dronova S-70 u kampanju bombardiranja otvorilo bi odredima za Su-34 prostor za predah, ali i spasilo živote pilotima koje je teško nadomjestiti. Ipak, to je lakše reći nego učiniti, što je i dokazao subotnji incident. Američke zračne snage, svjetski lider u umjetnoj inteligenciji za borbene dronove, još uvijek su daleko od razvoja i korištenja dronova koji bi u potpunosti funkcionirali na umjetnoj inteligenciji, a ruske zračne snage daleko su iza američkih.

Gotovo je sigurno da se Ohotnik oslanja na snažnu radiovezu s pilotima koji se najvjerojatnije nalaze negdje u Rusiji. Ta veza ranjiva je na moćno ometanje koje komplicira komunikacije i navigaciju duž čitave fronte u Ukrajini.

Vrlo je vjerojatno da su ruske zračne snage u subotu srušile Ohotnik nakon što je dron izgubio vezu s pilotima. Dron izvan kontrole može se srušiti, gotovo netaknut, iza neprijateljskih linija, i tako obavještajnim agencijama druge strane “pokloniti” tehnološke tajne. Rusi su se vjerojatno nadali kako će rušenjem dron učiniti beskorisnim za strane analitičare.

Naravno, nisu uspjeli. Preživjelo je dovoljno drona S-70 da promatrači mogu identificirati i sam dron, ali i kliznu bombu koju je nosio.

Autor originalnog članka: David Axe, Forbes
(Prevela: Nataša Belančić)