Problemi za Braću Pivac i u Sloveniji: Tužiteljstvo se uplelo u postupak preuzimanja Celjskih mesnina

Aktualno Forbes Hrvatska 18. lip 2024. 11:40
featured image

18. lip 2024. 11:40

Celjski sud je upisao zabilježbu na posredni vlasnički udio Izidora Krivca u Celjskim mesninama, javlja Forbes Slovenija.

Stopostotni vlasnik Celjskih mesnina je društvo CM Invest GmbH sa sjedištem u Klagenfurtu, Austrija. Njegovo vlasništvo je podijeljeno između tvrtki Amur Inženiring (60 posto), čiji je osnivač Izidor Krivec, te MIF Invest (40 posto), koji većinski posjeduje Danilo Dujović.

Okružni sud u Celju je 14. lipnja, na 100-postotni vlasnički udio austrijske tvrtke u Celjskim mesninama upisao privremenu zabilježbu radi zahtjeva za oduzimanje imovinske koristi temeljem odluke koju je isti sud donio dva dana ranije, piše Forbes Slovenija.

Prema odluci suda, zakonskom zastupniku ili bilo kojoj drugoj ovlaštenoj osobi za razdoblje od šest mjeseci (do 12. prosinca 2024.) zabranjeno je otuđivanje ili opterećivanje 60-postotnog poslovnog udjela društvenika.

Prema pisanju portala Necenzurirano.si, privremena zabilježba je određena na zahtjev specijaliziranog državnog odvjetništva koje je povezano s prethodnim kaznenim postupkom koji vodi celjsko tužiteljstvo protiv Dujovića i poduzetnika, također iz Celja, Mirka Tuša, poznatog bivšeg vlasnika trgovačkog lanca Engrotuš kojeg je prošle godine kupila tvrtka Mercator (koja je dio Fortenova grupe).

Dujović se sumnjiči da je pomagao u oštećenju trgovačkog lanca Engrotuš za 30 milijuna eura, čiji je osnivač i dugogodišnji direktor. Navodno su Celjske mesnine i povezane tvrtke ostvarile istu korist od spornih poslova u istom iznosu. Dujović je tako optužen za kazneno djelo pomaganja u zlouporabi položaja ili povjerenja u gospodarskoj djelatnosti.

Zgrada Celjskih mesnina u Celju; Foto: Forbes Slovenija (Google)

Spomenuti poslovi su sklopljeni 2010. godine, kada su Krivec i Dujović tražili najbrži način za vraćanje kredita koje su uzeli za financiranje preuzimanja Celjskih mesnin, navodi Necenzurirano.si. U istom razdoblju, Tuševo poslovno carstvo zbog prevelikih dugova i neuspjelih dogovora s bankama klizilo je prema insolventnosti.

Komplikacije za Braću Pivac

Krivec je u svibnju najavio prodaju svojeg udjela u CM Investu zbog navodnog spora s Dujovićem, čiju je prodaju sada privremeno zabranio celjski sud. Prema izvještaju Necenzurirano.si, nije sasvim jasno je li tužiteljstvo djelovalo pravodobno.

Najjača hrvatska prehrambena tvrtka, Mesna industrija Braća Pivac potpisala je u međuvremenu, 20. svibnja, prodajni ugovor za preuzimanje Celjskih mesnina. Tada su iz tvrtke priopćili da još uvijek čekaju suglasnost nadležnih organa.

Posao su potvrdili i u Celjskim mesninama, gdje su naveli da dolazi novi strateški partner u štajersku centralu.

Nisu naveli koji udio je obuhvatio posao i koja je bila njegova vrijednost, ali su iz tvrtke Braća Pivac priopćili da su stekli većinski udio u klagenfurtskom društvu CM Invest, koje od 2017. godine kontrolira Celjske mesnine.

Iz pogona Vajde, jedne od tvrtki u Grupi Pivac, koja se nedavno našla pod istragom EPPO; Foto: Pivac

Hrvatska tvrtka je objavila da preuzima samo neke poslovne segmente Celjskih mesnin, uključujući tvrtku Celjske mesnine Z’dežele s pogonima za proizvodnju i preradu mesa te drugih trajnih i polutrajnih proizvoda, Pršutarnu S’ Krasa i Celjske mesnine – Storitve, a prodajom nisu obuhvaćene Radgonske gorice, koje će biti isključivo u vlasništvu Izidora Krivca.

Istraga EPPO zbog Vajde

Grupa Pivac se, međutim, u međuvremenu našla pod istragom u Hrvatskoj – zbog poslovanja Vajde, tvrtke koja je važna karika u lancu Braće Pivac s dugogodišnjom tradicijom.

Po nalogu Ureda europskog javnog tužitelja, EPPO-a, policija je ušla u tvrtku Vajda kako bi izuzela svu dokumentaciju potrebnu kako bi se provjerilo je li tvrtka doista dobila europski novac za projekte koji nikad nisu realizirani. Navodno je novac potrošen nezakonito, a dokumentacija krivotvorena kako bi se njegovo trošenje opravdalo. Neslužbeno se saznalo da je akcija vezana za Mjeru 14, Dobrobit životinja, no, do danas nisu stigla nikakve službene potvrde ni iz kompanije niti iz EPPO-a.