Regrutacijski videi rasističkih skupina na TikToku dosežu možda i milijune korisnika

Aktualno Forbes 23. lis 2023. 16:04
featured image

23. lis 2023. 16:04

Moguće je da su video objave rasističkih skupina koje se okupljaju pod imenom “Active Clubs” (Aktivni klubovi) prikupile milijune pregleda na TikToku, pokazala je Forbesova analiza povezanih računa i oznaka na ovoj popularnoj platformi.

Oznake #activeclub i #activklubb ukupno su dobile 4.5 milijuna pregleda na plaftformi do 14. listopada. Varijacije poput #activeclubfrance, #activeclubdietsland i #activeclubfinland dobile su još dodatnih stotine tisuća pregleda.

Mnogi videi prikazuju scene bijelih muškaraca koji vježbaju ili se bore, najčešće maskiranih ili prikrivenih lica, kao i simbole, zastave i poruke bijelih supremacista. Neki videi prikazuju muškarce kako gaze po zastavama pridea ili se sukobljavaju s policijom tijekom prosvjeda. U jednom videu, kojeg je objavio profil @activefinland, snimke mišićavih bijelaca koji udaraju kameru ispresijecane su scenama imigranata (koji nisu bijelci) u čamcima. Druge objave sadrže zastave Konfederacije i znakovlje ekstremno desne skupine Three Percenters iz SAD-a i Kanade, koja je pomogla u organizaciji nereda na američkom Kapitolu 6. siječnja 2021. godine.

Te Aktivne klubove osmislio je Robert Rundo, osnivač rasističkog pokreta Rise Above Movement, a popularni su postali 2021. godine u podcastu koji vode Rundo i njemački nenoacist Denis Kaputsin, rečeno je iz nevladine organizacije Anti-Defamation League. Vještine preživljavanja i tjelesnu kondiciju klubovi predstavljaju kao nužne pripremu bijelih muškaraca za rasno nasilje i borbu protiv “antife”. Poput drugih ekstremno desnih militantnih pokreta, mreža Aktivnih klubova je decentralizirana i lokalizirana, što policiji – ali i vlasnicima društvenih mreža – otežava njihovu identifikaciju i praćenje.

Smjernice za korištenje TikToka ne dopuštaju “sadržaj koji veliča, promovira, slavi, ili podržava ikakvu ideologiju mržnje” ili uključuje simbole, znakovlje, zastave ili druge simbole bijelog supremacizma ili ičega povezanog s tim pokretom.

Nakon što im je Forbes poslao upit za komentar, TikTok je uklonio niz videa koji su sadržavali oznake Aktivnih klubova. Glasnogovornica kompanije Mahsau Cullinane izjavila je: “Na TikToku nema mjesta ideologiji ili govoru mržnje, a mi smo uklonili sadržaj koji je kršio naša pravila čim smo saznali za njega.”

Ipak, u vrijeme objave ovog članka, oznake #activeclub i #activklubb na TikToku su još uvijek dovodile do čitavog niza videa povezanih s pokretom Aktivnih klubova. Mahsau nije odgovorila na pitanje planira li tvrtka smanjiti vidljivost ili preporuke takvog sadržaja, kao ni na pitanje hoće li zabraniti same oznake.

TikTok nije jedina društvena mreža koja se posljednjih godina muči s kontroliranjem nasilnih desničarskih skupina. Između 2019. i 2021., skupine poput Boogaloo Boisa i stotina lokalnih “paramilitarnih” skupina diljem SAD-a koristile su Facebook – ali i TikTok – kako bi se organizirale i regrutirale nove članove. U kolovozu 2020., Facebook je najavio da će zabraniti paramilitarne skupine koje raspravljaju o nasilju, ali i smanjiti vidljivost korisničkim računima i stranicama povezanim s tim skupinama, čak i ako oni sami nisu nasilni. Ipak, te skupine nastavile su dobivati na vidljivosti na toj platformi, čak i nakon što je jedna od njih osmislila plan za otmicu guvernerke Michigana, Gretchen Whitmer, a mnoge druge su pridonijele nasilnoj opsadi američkog Kapitola 6. siječnja 2021. godine. Čak i nakon 6. siječnja, skupine su nastavile svoju uspješnu aktivnost na Facebooku.

Ipak, pretrage oznake #activeclub na Facebooku i Instagramu nisu dovele do regrutacijskih videa poput onih na TikToku. U Forbesovoj analizi TikTokovog popisa objava pod oznakom #activeclub, 47 od najpopularnijih 50 objava bilo je povezano s rasističkim pokretima. Na Facebooku je tek jedna od najpopularnijih 50 objava bila povezana s pokretom, a pretraga na Instagramu donijela je tek 28 objava pod oznakom #activeclub; tek tri su bile povezane s pokretom. Oznaka #activklubb nije bila dostupna na Instagramu, uz sljedeću obavijest: “Link na koji ste klinuli možda je pogrešan ili je stranica uklonjena.” Iz tvrtke Meta nisu željeli komentirati.

Autor originalnog članka: Emily Baker-White, Forbes
Link: On TikTok, White Supremacist ‘Active Club’ Recruitment Videos May Have Reached Millions
(Prevela: Nataša Belančić)