Rusija na frontu poslala radio ometače za eliminaciju ukrajinskih dronova, a onda je otkriven ozbiljan problem

Aktualno Forbes 1. velj 2024. 12:30
featured image

1. velj 2024. 12:30

Ruski napad u blizini Novomikhailivke, nekih 16 kilometara od Donjecka na istoku Ukrajine, u Kremlju bi trebao izazvati paniku.

Napad je u utorak bio malen – u njemu su sudjelovala samo tri tenka T-72, sedam oklopnih traktora MT-LB i tek jedno borbeno vozilo BMP-2, vjerojatno iz 20. divizije ruske vojske. Ukrajinski dronovi potpuno su ih uništili za tri sata, što nije tako neobično. Većina ruskih napada završi porazom upravo zbog ukrajinskih dronova.

Ipak, ono što bi ruske zapovjednike trebalo zabrinjavati jest činjenica kako ukrajinskim dronovima nije smetala oprema za elektronsko ratovanje koju Rusi pričvršćuju na svoja vozila netom prije napada.

Ti sustavi emitiraju radio buku koja bi u teoriji trebala poremetiti signale kojima upravljači dronova koriste svoje uređaje opremljene eksplozivom. To ometanje je tijekom napada u utorak bilo neuspješno i dronovi su brzo razorili rusku kolonu. Ruske snage “nemaju veliku zaštitu od neprijateljskih dronova,” požalio se jedan ruski bloger. “Sve što instaliraju je već davno zastarjelo i ne pokriva nove neprijateljske frekvencije.

Za prijatelje slobodne Ukrajine, ovo su dobre vijesti. Proruski Republikanci u američkom Kongresu blokiraju slanje američke pomoći Ukrajini, što znači da u Kijevu vlada nestašica streljiva: Ukrajinci ispaljuju tek 2.000 rundi dnevno, tek petinu onoga što mogu ispaliti Rusi.

Ukrajinske trupe se zbog toga okreću FPV dronovima, koji ne zahtijevaju preciznu proizvodnju i stoje možda tek nekoliko stotina dolara po komadu. Ukrajina izrađuje – i potom baca na ruske vojnike – desetke tisuća takvih dronova svakog mjeseca.

Ometanje je dosad bila najbolja ruska obrana od gomile ukrajinskih dronova, jednako kao što je i za Ukrajinu to najbolja obrana protiv jednako velike gomile ruskih dronova.

Razlika je u tome što ukrajinsko ometanje još uvijek funkcionira. Izgleda da rusko ometanje, s druge strane, više nije uspješno. “Problem zahtijeva hitne korake,” naglasio je bloger.

Kada su FPV dronovi krajem godine zamijenili artiljeriju kao najozbiljnija prijetnja ruskim kopnenim snagama, ruska vojska odgovorila je tako što su na svoja vozila počeli pričvršćivati sve radio ometače koje su imali pri ruci – prijenosne ometače RP-377 i nešto snažnije ometače Volnorez koji se magnetom pričvršćuju s vanjske strane tenka.

Postojao je rizik da bi ometači mogli poremetiti ukrajinske operacije dronovima. “vidio sam spektograme,” napisao je ukrajinski stručnjak za dronove Serhij Beskrestnov nakon što je proučio zaplijenjeni RP-377 ometač. “Ometanje je vrlo visoke kvalitete.”

Ako je to toga i došlo, nije dugo trajalo. Danas ukrajinski dronovi bez prestanka lete duž čitave 960 kilometara duge fronte u ratu.

Iako pomaže činjenica da su ukrajinski piloti dronova neumorno lovili ruske najmoćnije ometače, još više pomaže to što se čini kako prijenosni ometači nešto manjeg dometa, koje ruska vojska koristi kao posljednju, očajničku opciju, više ne ometaju više-manje ništa.

Možda je ruski bloger u pravu i ukrajinski upravljači dronova brzo mijenjaju frekvencije kako bi izbjegli rusko ometanje. Možda je riječ o nekom drugom triku, na primjer ugrađenom sustavu umjetne inteligencije koja preuzima kontrolu nad dronom kada čovjek koji dronom upravlja to više ne može činiti zbog ometanja.

U svakom slučaju, čini se kako su Ukrajinci pronašli dobar način za obranu koji im kupuje vrijeme dok njihovi saveznici traže načine da im pomognu.

“Čini se kako je ovo strategija ukrajinskih oružanih snaga,” primijetio je jedan drugi ruski bloger. “Krenuli su u obranu i koriste dronove, pričaju bajke o nestašici granata.”

Nestašica granata u Ukrajini nije nikakva bajka. Ali bajka nije niti pristup ratovanju u kojemu glavnu ulogu igraju dronovi. Ukrajina pojačava takve napade i Rusija je računala da će ometači zaštititi njene trupe.

Čini se kako tu okladu polako gube.

Autor originalnog članka: David Axe, Forbes
Link: Russia Deploys Radio-Jammers To Ground Ukraine’s Drones. Just One Problem: The Jammers Don’t Work.
(Prevela: Nataša Belančić)