Rusija ušla u red zemalja s visokim dohotkom unatoč ratu i sankcijama

Aktualno Forbes Hrvatska 8. srp 2024. 11:59
featured image

8. srp 2024. 11:59

Golema vojna aktivnost Rusije smanjuje ​​utjecaj nametnutih sankcija zbog rata u Ukrajini, što potvrđuje i najnoviji potez Svjetske banke koja je svrstala Rusiju u kategoriju zemalja visokog dohotka, nakon što joj je bruto nacionalni dohodak po glavi lani porastao 11,2 posto

Iako pod ekonomskim sankcijama, Rusija je nedavno odskočila iz kategorije zemalja sa srednjim dohotkom u krug onih s visokim dohotkom po glavi stanovnika, kako je početkom srpnja objavila Svjetska banka.

Objašnjenje tog rasta? Uglavnom se pripisuje vojsci, odnosno “ulaganjima” u rat u Ukrajini, no to nije sve.

„Gospodarska aktivnost u Rusiji bila je pod utjecajem velikog povećanja vojnih aktivnosti u 2023. godini, dok je rast također potaknut oporavkom trgovine (+6,8 posto), financijskog sektora (+8,7 posto) i građevinarstva (+6,6 posto). Ti čimbenici doveli su do povećanja i realnog (3,6 posto) i nominalnog (10,9 posto) BDP-a, a  Atlas bruto nacionalnog dohotka (GNI) po glavi stanovnika u Rusiji porastao je za 11,2 posto“, objavila je Svjetska banka na svojim internetskim stranicama.

Tako je Rusija, upravo zahvaljujući ratu u Ukrajini zbog kojeg je pod sankcijama Europske unije i Sjedinjenih Država, dospjela u vrlo široko postavljenu ekonomsku kategoriju zemalja s visokim dohotkom u kojoj se nalaze i SAD te EU. Zemlje s visokim GNI po glavi su, prema kategorizaciji Svjetske banke, one koje premašuju 14 tisuća dolara, s time da je dohodak u SAD-u 80.300 dolara. U Rusiji je pak za 2023. godinu bruto nacionalni dohodak po glavi bio 14.250 dolara.

Istodobno, i Ukrajina je promijenila kategoriju – ušla je u višu, odnosno iz „donje srednje“ prešla je u „gornju srednju“, što se pak pripisuje padu broja stanovnika  te povećanim ulaganjima u obnovu. Ukrajinski bruto nacionalni dohodak po glavi je prošle godine bio 5070 dolara.

Ove je godine i Bugarska ušla u kategoriju zemalja s visokim GNI po glavi (14.460 dolara), a Hrvatska je na 20.670 dolara.