Shell tuži Greenpeace za 2 milijuna dolara zbog prosvjeda na pokretnoj naftnoj platformi
Velika pravna prijetnja nadvila se nad Greenpeace: naftni gigant Shell tužio ih je za 2.1 milijun dolara, izvijestili su mediji u četvrtak, nakon što su prosvjednici organizacije u siječnju okupirali plutajuću naftnu platformu u, kako kaže jedan glasnogovornik, “nezakonitoj i iznimno opasnoj egzibiciji”.
Shell je na londonskom Visokom sudu podnio tužbu protiv Greenpeace UK i Greenpeace Internationala, navodeći kako je zauzimanje plutajuće platforme od strane prosvjednika ranije ove godine tvrtci prouzročilo gubitke zbog kašnjenja u isporukama, ali i natjeralo Shell da zaposli dodatno osiguranje, izvještava agencija Reuters.
Shell je od suda zatražio da zaustavi sve buduće prosvjede na infrastrukturama tvrtke na moru i na kopnu, prenosi Guardian, i zaprijetio da će podnijeti nove tužbe u ime izvođača koje bi mogle iznositi čak do 8.6 milijuna dolara.
Greenpeace optužuje Shell za pokušaj ušutkavanja bilo kakvih legitimnih prosvjeda protiv njihovih djelatnosti u sektoru fosilnih goriva, no iz Shella tvrde kako se tužba odnosi isključivo na prosvjede na moru i kako je njen cilj, između ostalog, i zaštita sigurnosti samih prosvjednika.
Glasnogovornik Shella u emailu za Forbes navodi kako je prosvjed bio “nezakonit i iznimno opasan.”
U izjavi objavljenoj na njihovim stranicama u četvrtak, iz Greenpeacea poručuju kako je tužba “pokušaj ušutkavanja sve glasnijih kritika na poteze vodstva Shella” i navode kako je Shell ponudio nagodbu u iznosu od 1.4 milijuna dolara pod uvjetom da se Greenpeace obveže da više nikada neće organizirati prosvjede “na njihovoj infrastrukturi” na moru, ali i na kopnu.
Greenpeace kaže kako će ovaj zahtjev prihvatiti isključivo ako Shell “pristane prestati uništavati klimu” i postupi u skladu s naredbom nizozemskog suda da smanji svoje emisije ugljičnog dioksida za 45 posto do 2030. godine.
“Pravo na prosvjed je fundamentalno i apsolutno ga poštujemo. No prosvjedi moraju biti sigurni i legalni,” stoji u izjavi Shella. “Shell i njegovi izvođači imaju pravo na povrat značajnih troškova izazvanih odgovorom na opasne postupke Greenpeacea.”
Klimatski aktivisti u siječnju su se uz pomoć užadi iz čamaca za napuhavanje uspeli na Shellovo plutajuće plovilo za proizvodnju i istovar. Prosvjednici su na plovilo ušli sjeverno od Kanarskih otoka, a na njemu su ostali 13 dana, navodi Greenpeace. Zbog prosvjeda nitko nije uhićen. Plovilo je išlo u smjeru još neaktivnog naftnog polja Penguins u Sjevernom moru, a prosvjednici su kompaniju preklinjali da prestane bušiti u potrazi za naftom i plinom i umjesto toga “preuzmu odgovornost za izazivanje klimatskog sloma.” Platforma Penguins prvi je novi Shellov projekt na Sjevernom moru u 30 godina, a očekuje se da će se odande izvlačiti 45.000 barela nafte dnevno.
Posljednji u nizu sukoba
Ovo nije prvi put da se sukobljavaju Shell i Greenpeace. Slavan je njihov sukob iz 1995., kada je naftna kompanija – tada poznata pod nazivom Royal Dutch Shell, predložila da će se riješiti svoje stare platforme Brent Spar tako što će ju potopiti na sjeveru Atlantskog oceana. Aktivisti Greenpeacea okupirali su tanker na tri tjedna i organizirali bojkot Shellovih crpki diljem svijeta, tvrdeći da se na plovilu koje je Shell želio potopiti u tom trenutku nalazilo 5.500 tona nafte.
Ta procjena bila je mnogo viša od tvrdnji Shella, ali i od brojke koja se na kraju pokazala istinitom. Greenpeace se na kraju ipak ispričao, dok je Shell povukao svoj plan o potopu Brent Spara.
Greenpeace je kasnije uspješno prosvjedovao protiv plana Shella iz 2006. godine, prema kojemu je tvrtka trebala započeti s bušenjem na Arktiku.
Prije dvije godine, Greenpeace je bio dio propalog pokušaja zaustavljanja kompanije da traži naftu na obali Južnoafričke Republike, inače lokacije gdje se razmnožavaju grbavi kitovi.
Autor originalnog članka: Mary Whitfill Roeloffs, Forbes
Link: Shell Sues Greenpeace For $2 Million After Protest On Moving Oil Platform – The Latest Clash Between The Two
(Prevela: Nataša Belančić)