Sindikat koji prosvjeduje zbog plaća u Hrvatskoj pošti nastavlja akcije: Odavde bježe i strani radnici
Hrvatska pošta najavila je postupno uvođenje povišice od 20 posto. Ubrzo nakon toga sindikat Tiger organizirao je prosvjed, koji se zbog ozbiljnog odaziva radnika uspio probiti u javnost, ali nije otvorio komunikaciju s Upravom. Razgovarali smo s predsjednikom sindikata Ivicom Franićem o prosvjedu i daljnjim planovima. Kaže da su plaće u pošti tako niske, da je izbjegavaju i strani radnici.
Sindikat Tiger organizirao je u nedjelju, 8. prosinca, prosvjed radnika Hrvatske pošte. Najavljujući prosvjed, Sindikat Tiger upozorio je kako će od 1. siječnja neke plaće prema kolektivnom ugovoru biti manje i od minimalca. Ubrzo je reagirala i pošta i pojasnila kako će to biti riješeno već povišicom u veljači.
Među nekoliko zahtjeva Tigera, najvažnije im je povećanje plaća. Hrvatska pošta u dogovoru s većinskim sindikatom dogovorila je povišicu od 20 posto koja će se postepeno uvoditi kroz sljedećih devet mjeseci, no predsjednik sindikata Tiger Ivica Franić misli da je to premalo.
U manje od dvije godine, otkaz dalo oko 2000 ljudi
Franić je dugogodišnji zaposlenik u Pošti – punih 30 godina. Prvo je radio u sortirnici, potom na prijevozu, a nakon toga kao prometnik. U zadnje vrijeme bavi se i sindikalnim aktivnostima. Za prosvjed koji su organizirali kaže da je imao odaziv iznad svih očekivanja. Policiji su prijavili da će biti 300 prosvjednika, no sve procjene govore da je taj broj nadmašen. Po njihovoj je bilo oko 600 prosvjednika. S obzirom da je Uprava u reakcijama na najavu štrajka naglašavala da se radi o manjem sindikatu, te da su oni komunicirali s većinskim sindikatom – stjecao se dojam da Tiger neće okupiti mnogo prosvjednika, te je odaziv i žar prosvjednika mnoge iznenadio.
No, unatoč impresivnom broju okupljenih prosvjedika i porukama koje su bile upućene menadžmentu, Uprava i dalje ne želi sjesti s njima za stol, u srijedu su dogovorili sastanak s pravnicima kako bi odlučili o sljedećim koracima.
Franić smatra da predsjednik Uprave Ivan Čulo vodi tvrtku – egoistično. “Njegova Uprava se dogovorila s većinskim sindikatom, a nas je ignorirala. Kao da i mi ne okupljamo značajan broj radnika i kao da i mi ne upozoravamo na ozbiljne probleme.”, kaže Franić. Na pitanje što misli o dogovoru Uprave i većinskog sindikata koji predviđa postepenih 20 posto povišice, Franić kaže – to je malo. U međuvremenu je saznao da osnovne plaće poštara i na šalteru nisu 850 eura neto kako je rekao na prosvjedu, nego 827 eura. Kaže i kako je dnevnica u 20 godina pala s tadašnjih 170 kuna na današnju vrijednost 150 kuna. Dodaje kako je u manje od dvije godine otkaz dalo oko dvije tisuće ljudi.
Ograđuje se od politika. Nitko od političara nije držao govore
“Ni stranci ne žele raditi u pošti” – kaže Franić i daje primjer Dubrovnika. Kako lokalci nisu zainteresirani za poslove poštara, tamo je bilo zaposleno 10 Filipinaca, no i oni su uskoro shvatili da u Dubrovniku mogu pronaći bolje plaćene poslove.
Na optužbe predsjednika Uprave Ivana Čule u jednom televizijskom intervjuu da je prosvjed bio politiziran, Franić kaže da se ograđuju od politike. Pretpostavlja da Čulo misli na Katarinu Peović, lidericu stranke Radnička fronta, koja je viđena na nekim fotografijama s prosvjeda, no Franić kaže kako je ona bila samo jedna od prosvjednica, te da svatko ima pravo doći na prosvjed. Niti ona niti bilo koji drugi političar nisu držali govore.
Sljedeći koraci sindikata ovise o savjetima pravnika. Kaže da oni neće ići u nezakonite radnje kao Uprava i ističe kako je ona blokirala sindikalno izvještavanje, te da im je blokiran službeni mail. Drugim riječima, smatra da se želi ugušiti njihov legalan rad.
Na pitanje što misli o činjenici da se Hrvatska pošta bavi brojnim sporednim aktivnostima poput kriptovaluta kaže da ga nije briga što ugovaraju, nego samo da plaćaju. “Nije na meni da se miješam u poslovne odluke” – kaže Franić. On u fokus stavlja borbu za prava radnika.