Kako Sjeverna Koreja pomaže Rusiji? Dala je i “ključno sredstvo” kojim inače nišani na Seoul

Aktualno Forbes 2. pro 2024. 12:31
featured image

2. pro 2024. 12:31

Ruska je vojska u veljači 2022. godine u Ukrajinu ušla s više od tisuću raketnih bacača u svojem arsenalu. U to vrijeme bila je to najveća taktička raketna sila na svijetu.

Nakon 33 mjeseca žestokih borbi, Rusi su izgubili najmanje 400 tih bacača. Iako je Kremlj iz zaliha izvukao veliki broj starijih bacača, nije uspio nadomjestiti gubitke i opremiti nove jedinice, a ponestaje im i zaliha samih raketa.

Upravo zato su za Rusiju iznimno važni bacači iz Sjeverne Koreje. Poručnik Andrij Kovalenko, čelnik ukrajinskog Centra za borbu protiv dezinformacija, kaže kako je režim iz Pjongjanga Rusiji donirao stotinu topničkih sustava, uključujući i haubice M1989 i raketne bacače M1991.

Informacija o nezgrapnim haubicama M1989 već je ranije bila poznata, kao i da je Rusija od Sjeverne Koreje dobila milijune topničkih granata i nekoliko desetaka balističkih projektila KN-23. Sjeverna Koreja također je u Kursk poslala i nekoliko tisuća vojnika u pomoć Rusima.

Domet točno odgovara udaljenosti od granice do Seoula

Za oslabljene ruske snage raketni bacači M1991 velika su pomoć. Njihov domet iznosi čak do 60 kilometara – veći od gotovo svih sličnih sustava u ukrajinskom inventaru. Jedina iznimka su sustavi HIMARS koje je Ukrajina dobila od SAD-a.

Sjeverna Koreja skriva svoje bacače M1991 u planinama duž demilitarizirane zone između dvije Koreje. U slučaju rata, ti bacači mogli bi se koristiti za bombardiranje Seoula koji – ne slučajno – leži upravo 60 kilometara od demilitarizirane zone. Washingtonski Centar za strateške i međunarodne studije kaže kako su ovi bacači “ključno sredstvo pomoću kojeg Sjeverna Koreja stvara rizik za Južnu Koreju i Seoul.”

U ruskim rukama, ovi bacači mogli bi se koristiti za napade na ukrajinske rovove i uništavanje ukrajinskih bacača i haubica. Podjednako zabrinjava činjenica da se oni mogu koristiti za napade na gradove na fronti, uključujući Harkiv koji se nalazi samo 40 kilometara od granice s Rusijom.

To ne bi bio prvi put da ruske trupe gađaju ukrajinske civile sjevernokorejskim oružjem. U siječnju su u napadu sjevernokorejskim projektilom KN-23 na neboder u Kijevu poginula četiri Ukrajinca. Sedam mjeseci kasnije, još dva civila – od kojih je jedan bio četverogodišnji dječak – poginula su u drugom napadu istim projektilom na Kijev.

“Neprijatelj sve češće koristi balističke projektile iz Sjeverne Koreje za napade na civile,” upozorio je Kovalenko. Sada će moći ispaljivati i manje – ali ništa manje smrtonosne – rakete iz bacača M1991.

Autor originalnog članka: David Axe, Forbes
(Prevela: Nataša Belančić)