Što kažu prosvjednici protiv hidroelektrane na Uni nakon stava Ministarstva? Slijede daljnje akcije

Aktualno Forbes Hrvatska 14. kol 2024. 12:12
featured image

14. kol 2024. 12:12

Nakon što je Ministarstvo prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine objavilo priopćenje u kojem obrazlaže da u ovom trenutku nema formalnih osnova zaustaviti gradnju hidrocentrale na rijeci Uni, javile su se udruge prosvjednika s reakcijama

S adrese “Spasimo Unu” stigao je dopis nakon što su neki mediji priopćenje Ministarstva interpretirali kao da je utvrđeno da su sve dozvole investitora valjane. U dopisu medijima naglašeno je da je “pregledom lokacijske dozvole, izmjene i dopune lokacijske dozvole, građevinske dozvole te rješenja o promjeni imena investitora utvrđeno da su navedeni upravni akti pravomoćni  te da su protekli rokovi za njihovo poništavanje i ukidanje, a koji su propisani odredbama čl. 131. st. 2 Zakona o gradnji.”, ali da to ne znači da je “građevinska dozvola izdana na legalan i legitiman način nego samo znači da u ovom trenutku Ministarstvo nema pravni mehanizam kojim može poništiti građevinsku dozvolu, nego se pristupa kaznenom postupku.”

Poruka je: Možete raditi što hoćete

“Jedini razlog zašto građevinska dozvola nije izravno ukinuta iako su utvrđene nezakonite radnje je proceduralne prirode, budući da je istekao rok za žalbu Ministarstva zaštite okoliša, a koje nije ni bilo obaviješteno o izdavanju dozvole. Sadašnja poruka Ministarstva je da možete raditi što hoćete i kako hoćete, samo da vas oni ne vide dok ne istekne rok za prigovore.”, navedeno je u pisanoj reakciji.

Radi se o udruzi koja je “zbog utvrđenih propusta podnijela prijedlog Ministarstvu za oglašivanje rješenja ništavim, sukladno odredbama čl. 128. Zakona o općem upravnom postupku, i to građevinske dozvole izdane od strane Zadarske županije od 6. listopada 2016. godine i rješenja o produženju važenja građevinske dozvole izdanog od strane Zadarske županije od 3. listopada 2019.”, te da je taj “prijedlog na razmatranju u sklopu upravnog postupka za koji se očekuje odgovor u zakonom propisanim rokovima”. 

Iz udruge su, međutim, naglasili da “neće dozvoliti da se rijeka Una devastira i nepovratno uništi okoliš dok čekamo završetak sudskog postupka koji će sigurno rezultirati osuđujućom presudom zbog nepobitno utvrđenih propusta i zlouporabe položaja.”

Što znači da je lokacija u mreži Natura 2000?

Pojasnili su i razinu zaštićenosti područja u kojem je tvrtka Pipra započela izgradnju hidrocentrale. Naglašavaju da se radi o području koje je zaštićeno u okviru ekološke mreže Natura 2000, što je drugi oblik zaštite u odnosu na status hidrološkog spomenika prirode iz 1968. Natura 2000 je mreža zaštićenih područja prirode u Europskoj uniji, uključujući Hrvatsku. Osnovana je kako bi očuvala najvrjednije i najugroženije vrste i staništa Europe. U Hrvatskoj, Natura 2000 obuhvaća različita staništa, uključujući šume, rijeke, močvare, planine i obalna područja. Cilj je očuvanje bioraznolikosti te promicanje održivog korištenja prirodnih resursa, uz istovremeno omogućavanje ekonomskih aktivnosti koje ne štete okolišu. Ova mreža je ključna za zaštitu prirodne baštine i održiv razvoj u Hrvatskoj.

Građevinski zahvat uz korito rijeke Une, Foto: Udruga Una

Pregledom spisa utvrđeno je da prije podnošenja zahtjeva za izdavanje rješenja o izmjeni i/ili dopuni lokacijske dozvole 2015. nije proveden postupak prethodne ocjene prihvatljivosti zahvata za ekološku mrežu sukladno odredbama Zakona o zaštiti prirode. Navedeno je utvrđeno i zapisnikom o obavljenom inspekcijskom nadzoru Državnog inspektorata od 12. srpnja 2024. i Nalazom o provedenom upravnom nadzoru Ministarstva zaštite okoliša i zelene tranzicije od 29. srpnja 2024. Investitor je također bio dužan podnijeti zahtjev za mišljenjem o potrebi provedbe postupka ocjene o potrebi procjene utjecaja na okoliš, što nije učinjeno, i zbog čega je podnesena prekršajna prijava.  

Zbog utvrđenih povreda propisa, Državni inspektorat podnio je kaznenu prijavu protiv službene osobe koja je izdala lokacijsku dozvolu zbog sumnje na zlouporabu položaja i ovlasti, temeljem odredbi čl. 291. stavka 1. Kaznenog zakona. 

Ministarstvo omogućuje tajkunu da kupi vrijeme

U dopisu koji potpisuju Udruga Una i Moj Srb (udruga građana mjesta Srb koji žive nadomak lokacije) navedeno je pak da je “neshvatljiva svakom građaninu Hrvatske namjera Ministarstva prostornog uređenja, graditeljstva i obnove da omogući tajkunu da kupi vrijeme i omogući daljnju devastaciju Une i izgradnju mini hidroelektrane.” Oni smatraju da će izgradnja MHE od 160 kW – što je energija koja pokreće nešto jaču pilanu ili je usporediva s proizvodnjom solarne elektrane za nekoliko kuća, a sve to nekoliko stotina metara od Vrela Une – trajno devastirati rijeku Unu s nesagledivim posljedicama.

“Inspekcije se od početka ponašaju vrlo čudno, ne oglašavaju se i ne zaustavljaju uništavanje, iako je sve sumnjivo od samog početka.”, naglašeno je u dopisu.

Ističu zgražanje zbog navoda Ministarstva da se “predmetni zahvat ne nalazi na području obuhvata Vrela Une koje je zaštićeni spomenik prirode”, te upozoravaju da je katastarska čestica broj 1287/6, koja se eksplicite navodi u priopćenju Ministarstva – “javno dobro u općoj uporabi, u vlasništvu RH s pravom upravljanja Hrvatskih voda.”. A u istom priopćenju Ministarstvo navodi kako se predmetna čestica nalazi unutar građevinskog područja.

“Dakle, zaštićeni spomenik prirode od 1968. godine i dio Ekološke mreže Natura 2000 (koju ni slovom ne spominju, a koje područje je šire od samog izvora rijeke) odjednom nije izvor i eto građevinsko je područje.”, naglašavaju kontradiktorne rečenice iz priopćenja Ministarstva u reakciji udruga.

Slijedi prijava Europskoj komisiji – ako ne bude reakcija nadležnih

Podsjetili su da je 11. kolovoza udruga Una podnijela je prijedlog za oglašavanje građevinske dozvole i rješenja kojim se produžuje važenje iste ništavim, jer se izvršavanjem tih akata čine kaznena djela protiv okoliša. “Zbog tog razloga istim prijedlog traženo je da se odgodi izvršenje odnosno obustave radovi sve dok se ne donese odluka. Međutim, iako investitor ne trpi nikakvu štetu, a priroda itekako trpi, Ministarstvo niti privremeno nije obustavilo radove, dok ispituje sve okolnosti slučaja. Nadalje, Udruga Una je 12. kolovoza podnijela i prijavu Ministarstvu zaštite okoliša i zelene tranzicije, radi postupanja po građevinskoj dozvoli kojim se čine kaznena djela protiv okoliša, kao nadzornom tijelu za zaštitu okoliša i ovlaštenom da prekine svaku radnju koja okoliš dovodi u opasnost. Ali reakcije još uvijek nema.”, naglasili su.

“U pripremi su daljnje prijave, dok stanovnici i dalje sami brane izvor Une na terenu, a izostanu li reakcije nadležnih institucija do kraja ovog tjedna, slijedi prijava, odnosno pritužba Europskoj komisiji protiv Hrvatske, a zbog čega će Europska komisija zasigurno tužiti Hrvatsku pred sudom EU, za kršenje Direktiva na koje se obvezala, odnosno jer nije pravodobno i razboritim mjerama zaštitila Ekološku mrežu Natura 2000, od iznimne važnosti za cijelu EU, ne samo Hrvatsku.”, najavili su u svojoj reakciji predstavnici udruga svoje daljnje akcije.