Što su cyber otmice? Kineski student na razmjeni posljednja je žrtva ovog uznemirujućeg trenda

Aktualno Forbes 3. sij 2024. 17:23
featured image

3. sij 2024. 17:23

Kai Zhuang, 17-godišnji kineski student na razmjeni u SAD-u, pronađen je živ u divljini savezne države Utah nakon što je nestao u, kako kaže policija, slučaju “cyber otmice,” novog trenda u kojemu prevaranti na daljinu iznuđuju ranjive žrtve, uvjeravajući njihove obitelji da su oteti i zahtijevajući novac za otkupninu

Zhuangov nestanak prijavljen je 28. prosinca, nakon što je njegova obitelj u Kini kontaktirala njegovu školu u SAD-u i rekla da su primili poruke koje sugeriraju da je mladić otet, iako je obitelj kod koje je Zhuang živio u SAD-u policiji rekla da su ga vidjeli ranije toga dana i da ne znaju ništa o nasilnoj otmici, kaže šef policije u Riverdaleu u Utahu, Casey Warren.

Zhuangova obitelj platila je oko 80 tisuća dolara otkupnine nakon što su primili “kontinuirane prijetnje otmičara” o Zhuangovoj sigurnosti, rečeno je iz policije.

Istovremeno su prevaranti prijetili Zhuangu moguće i do mjesec dana, govoreći mu da će ozlijediti njegovu obitelj u Kini ako ne posluša njihove zahtjeve. Naredili su mu da se izolira u šumi i pošalje fotografije svojim roditeljima, rekao je Warren na konferenciji za medije u utorak.

Policijska potraga

Policija iz Riverdalea i ured šerifa iz okruga Weber preko bankovnih i mobilnih podataka su pratili Zhuangove kretnje, a tražili su ga i dronom. Pronašli su ga živog kako kampira u području oko Brigham Cityja, no bio je “vrlo pothlađen i ustrašen,” kažu iz policije.

U izjavi je Warren rekao kako je FBI u sklopu istrage izvijestio njegovu policiju o tom “uznemirujućem zločinačkom trendu,” navodeći i još neke slične slučajeve u kojima su meta bili strani studenti na razmjeni, pogotovo oni iz Kine.

U ovim slučajevima cyber otmice, prevaranti žrtvama narede da se izoliraju, a mogu ih i prisiliti da preko fotografija stvore dojam kako su oteti. U nekim slučajevima čak kontaktiraju žrtvu preko web kamera i pošalju audio zapise obiteljima.

Nekoliko sličnih slučajeva

I druge policijske agencije u SAD-u prijavile su slične slučajeve. Ured šerifa okruga Grant u Washingtonu prijavio ih je nekoliko prošlog mjeseca. Sumnja se kako su u nekim slučajevima prevaranti koristili umjetnu inteligenciju kako bi oponašali lik ili glas žrtve. Ranije ove godine CNN je izvijestio o slučaju Jennifer DeStefano iz Arizone, koja je primila poziv koji je sadržavao lažnu audiosnimku vrištanja njene kćeri. Ona vjeruje kako je snimka stvorena umjetnom inteligencijom. U lipnju je FBI izdao upozorenje, rekavši kako prevarači koriste umjetnu inteligenciju za generiranje eksplicitnih snimki žrtava u svrhu zlostavljanja ili iznude. No FBI također već neko vrijeme upozorava o ovim prevarama cyber otmica, još od 2017. godine. FBI naglašava kako policija za ove slučajeve zna već najmanje 20 godina, no kako su oni dosad bili česti samo oko južne granice SAD-a, dok su se sada proširili na cijelu zemlju.

Nakon Zhuangovog slučaja, kinesko veleposlanstvo u SAD-u upozorilo je Kineze u toj zemlji, pogotovo studente, da “budu svjesniji svoje sigurnosti, poduzmu potrebne preventivne mjere i budno provjeravaju da nisu žrtve virtualnih otmica ili drugih vrsta telefonske ili internetske prijevare kako bi mogli zaštititi sebe i svoju imovinu.”

Autor originalnog članka: James Farrell, Forbes
Link: What Is ‘Cyber Kidnappping’? Chinese Exchange Student Latest Victim Of ‘Disturbing’ Trend
(Prevela: Nataša Belančić)