Sve više ruskih vozila ima ometače dronova. Ukrajinski dronovi svejedno ih uništavaju
Ruska vojna industrija razvila je ometač RP-377 kako bi omela radio komunikaciju neprijatelja. Ispostavilo se da uređaj ometa i dronove na radijsko upravljanje.
No samo u kratkom dometu. To objašnjava zašto ukrajinski upravljači dronovima raznose ruska vozila opremljena RP-377. Vješti upravljač može svojim dronom naciljati vozilo i računati da će moment gibanja dron dovesti do uspješnog udara čak i ako u posljednjih nekoliko sekundi leta nestane radioveza.
Ipak, čini se da su ukrajinski upravljači ovo morali zaključiti sami. Ukrajinski stručnjak za dronove Serhij Beskrestnov kaže kako im ukrajinsko ministarstvo obrane nije pomoglo.
“Jesu li ga proučavale vojne i druge organizacije?” napisao je Beskrestnov u nedavnoj objavi na društvenim medijima, referirajući se na RP-377. “Nema sumnje. JE li ga itko iz znanstvenih testara testirao na dronovima različitih tipova i dosega? Nisam siguran.”
“Je li itko rekao borbenim pilotima dronova oružanih snaga Ukrajine o njihovim sposobnostima za zaštitu opreme i ranjivosti?” dodao je Beskrestnov. “Nitko, nema sumnje.”
Ometači RP-377 pojavljuju se na sve više ruskih vozila. No dok je rusko ometanje sve veći problem za ukrajinske dronove – jednako kao što je ukrajinsko ometanje sve veći problem za ruske dronove – čini se kako ometači RP-377 ne pridonose najviše ovoj sve više neprijateljskoj elekgromagnetskoj amosferi.
Pojavljuju se gomile videa u kojima ukrajinski upravljači dronovima raznose ruska vozila opremljena lako vidljivim RP-377 ometačima. U barem jednom slučaju, ukrajinski upravljač dronom udario je u vozilo opremljeno RP-377 ometačem, i to direktno baš u ometač.
Nije stvar u tome da je taj ometač loš. “Vidio sam spektograme,” napisao je Beskrestnov. “Ometanje je vrlo visoke kvalitete.”
Ipak, ruski su ometači vjerojatno podešeni da emitiraju zvuk za ometanje signala na širokom pojasu različitih frekvencija, kako bi pokrili sve različite frekvencije koje možda koriste ukrajinski upravljači dronom.
“Cijena takvog pristupa je mali domet zaštite,” objašnjava Beskrestnov. Ometač RP-377 je sustav u ruksaku: energiju dobiva od prenosivih baterija, a ne od motora vozila. Dakle, kada ovaj ometač pokuša omesti nekoliko različitih frekvencija – što pojede mnogo energije – žrtvuje domet.
Da, ukrajinski dron možda će izgubiti navođenje kada se približi svojoj meti. No to navođenje gubi u trenutku kada je na putanji za smrtonosni udarac. Ometač radi, ali ne radi dovoljno daleko. Koliko daleko točno? Možda tek nekoliko desetaka metara.
Upravo to je, čini se, slabost u ruskom ometanju koju iskorištavaju ukrajinski upravljači dok svoje dronove šalju kroz elektromagnetsko ometanje. Njima je na čast što su otkrili tu slabu točku dovoljno rano da ju mogu iskoristiti.
Ta prednost vjerojatno neće trajati vječno. Kremlj na vozila instalira sve više i više posebno izrađenih ometača Volnorez koja navodno funkcioniraju na dometu od gotovo kilometra.
Autor originalnog članka: David Axe, Forbes
Link: More And More Russian Vehicles Have Drone-Jammers. Ukrainian Drones Blow Them Up Anyway.
(Prevela: Nataša Belančić)