Google će pogoniti podatkovne centre mini nuklearnim reaktorima

Svijet Forbes Hrvatska 16. lis 2024. 11:03
featured image

16. lis 2024. 11:03

Tehnološki div Google objavio je ugovor o kupnji malih nuklearnih reaktora od tvrtke u SAD-u za napajanje svojih podatkovnih centara

U nastojanju da AI podatkovne centre napaja čistom energijom, Google se okrenuo nuklearnoj energiji i potpisao partnerstvo s američkom tvrtkom Kairos Power, koja razvija male modularne reaktore (SMR), piše Euronews.

“Danas […] potpisujemo prvi korporativni ugovor na svijetu za kupnju nuklearne energije iz više malih modularnih reaktora (SMR) koje će razviti Kairos Power”, navodi Google u izjavi.

Očekuje se da će prvi takav reaktor za napajanje Googleovih podatkovnih centara biti operativan do 2030. godine, nakon čega će uslijediti nabava dodatnih reaktora do 2035. godine.

Google je dodao: “Sve u svemu, ovaj će ugovor omogućiti do 500 MW nove 24/7 električne energije bez ugljika za američke električne mreže. Mreža treba nove izvore električne energije za podršku AI tehnologijama.” To je dovoljno za godišnje napajanje strujom za otprilike 360.000 domova.

Podatkovni centri srce su digitalnog gospodarstva i očekuje se da će se njihova ukupna potrošnja energije udvostručiti između 2023. i 2028. godine te dosegnuti 857 teravat sati (TWh) do kraja tog razdoblja.

Kairos Power razvija male modularne reaktore koji koriste sustav hlađenja rastaljenom soli (umjesto vode), obećavajući kraće vrijeme izgradnje i prilagodljivija rješenja za lokalne potrebe.

Tehnologija nije spremna, međutim, dogovor se smatra važnim korakom u otključavanju puta prema dugoročnim komercijalnim razmjerima. Ovog je ljeta Kairos Power započeo s radom na svom demonstracijskom reaktoru u Tennesseeju, prvom takvom projektu koji je dobio dozvolu za izgradnju od Američke nuklearne regulatorne komisije.

“Ovaj sporazum pomaže ubrzati novu tehnologiju kako bi se čisto i pouzdano zadovoljile energetske potrebe i otključao puni potencijal umjetne inteligencije za sve”, dodao je Google.

Tvrtka nije otkrila vrijednost posla niti planiranu lokaciju reaktora.