Rudarski div Rio Tinto koji zbog planova s litijem u Srbiji izaziva prosvjede – kupio američkog rivala

Svijet Nikolina Oršulić 10. lis 2024. 18:47
featured image

10. lis 2024. 18:47

Britansko-australski rudarski div Rio Tinto koji je bacio oko i na litijem bogatu dolinu rijeke Jadar u Srbiji kupuje američkog proizvođača litija Arcadium Lithium. Odobre li regulatori tu transakciju, Rio Tinto će postati treći najveći svjetski dobavljač litija

Rudarski div Rio Tinto kupit će proizvođača litija Arcadium Lithium za 6,1 milijardu eura. Ugovor je već potpisan. Prema njemu će Rio Tinto platiti 5,85 dolara po dionici Arcadiuma, što je gotovo 40 posto više od prosječne vrijednosti ostvarene na tržištu. Odobre li regulatori dogovor, Rio Tinto će postati treći najveći svjetski dobavljač litija.

Uz to, dobit će pristup Arcadiumovoj tehnologiji za filtriranje litija koja ima potencijal “revolucionirati način na koji se proizvodi metal za industriju elektronike i električnih vozila”, analizira Reuters.

“Arcadiumova stručnost u takozvanoj izravnoj ekstrakciji litija (DLE) prava je nagrada za Rio”, tvrde analitičari. Akvizicijom će Rio Tinto dobiti pristup kemikalijama potrebnim za proizvodnju litijevih baterija, važnih u svjetlu elektrifikacije automobila, napominje i slovenska novinska agencija STA.

Veliki ugovor potpisan je, međutim, u nezgodnom trenutku. Industrija litija suočava se s prevelikom ponudom i padom potražnje električnih vozila. Kao rezultat toga, cijene litija su pale, a rudnici diljem svijeta su ili smanjili proizvodnju ili su privremeno zatvoreni. Arcadium Lithium je ove godine također objavio da zatvara rudnik u Zapadnoj Australiji zbog niskih cijena sirovine.

Arcadium je u vlasništvu više stotina različitih investitora ili fondova. Ponudu Rio Tinta mora odobriti 75 posto dioničara s pravom glasa. Ako se to dogodi, odluku mora potvrditi i sud u Jerseyju.Dobiju li 75 posto glasova, zakon nalaže da preostali dioničari moraju prihvatiti odluku i prodati dionice ponuditelju, piše Forbes Srbija.

Pogon za ekstrakciju litija u Argentini; Foto: REUTERS/Juliana Castilla/File Photo

Vijest o dogovoru između ovih dviju tvrtki zanimljiva je u Adria regiji zbog njihovih poslovnih interesa na području Srbije zbog kojih su građani izašli i na ceste. Rio Tinto bacio je oko na dolinu Jadra u zapadnoj Srbiji i potencijalno najveći rudnik litija u Europi. Taj bi rudnik, navodi se u izjavama srbijanske vlade, mogao osigurati čak devet desetina trenutnih potreba Europe za litijem. No, nije sve išlo glatko.

Srbijanska vlada je nakon velikih prosvjeda 2021. i 2022. godine, uvela moratorij na iskopavanje litija i ukinula dozvolu kompaniji Rio Tinto kojom je bilo određeno područje za rudarenje litija u projektu Jadar, vrijednom čak 2,4 milijarde eura.

Sada, dvije godine kasnije, Ustavni sud je proglasio neustavnom tu zabranu, odnosno poručio da je vlada „prekoračila granice svoje nadležnosti” ukidanjem uredbe o prostornom planu područja za eksploataciju i preradu rude litija. Nekoliko dana kasnije vlada je, očito zadovoljna tom presudom, ekspresno izglasala novu uredbu koja daje dozvolu i omogućava projekt Rio Tinta.

U srpnju ove godine BBC je izvijestio o sklapanju sporazuma Europske unije i Srbije vezanom za mogućnost iskorištavanja litija u dolini rijeke Jadar. Beograd je tada posjetio i njemački klancelar Olaf Scholz koji je ‘deal’ opisao kao onaj koji će pomoći u obrani europske ekonomske sigurnosti. Važan je, jasno, i za njemačku auto industriju.

Srbija i EU potpisali su Memorandum o razumijevanju radi stvaranja strateškog partnerstva o održivim sirovinama, lancu vrijednosti  za baterije i električna vozila. EU i Srbija u imaju šest mjeseci od potpisa tog memoranduma da razviju plan s konkretnim akcijama. To bi, kažu dužnosnici EU trebalo “otvoriti vrata najvećim inozemnim izravnim investicijama u povijesti Srbije”.