Ukrajinci su u jednom napadu na jugu Rusije uništili čak 400 napadačkih dronova Shahed

Aktualno Forbes 10. lis 2024. 11:29
featured image

10. lis 2024. 11:29

U jednom jedinom napadu na skladište na jugu Rusije, Ukrajinci su raznijeli 400 napadačkih dronova Shahed iranske izrade, rečeno je iz ukrajinskog zapovjednog stožera. To je gotovo pet posto svih dronova Shahed koje je Rusija upotrijebila od početka rata.

Snimka eksplozije u blizini naselja Oktjabrski potvrđuje udar. “Snimljen je precizan pogodak mete,” kažu iz ukrajinskog stožera, “a zamijećena je i sekundarna detonacija.”

Shahed je dizajnirala tvrtka Shahed Aviation Industries iz Irana, a ovaj dron sa satelitskim navođenjem jedno je od glavnih oružja za ruske napade na ukrajinske gradove. Otkad je prve dronove dobila od Irana 2022. godine, Rusija ih je upotrijebila više od 8.000.

Ukrajinska protuzračna obrana ruši veliku većinu Shaheda koje ruske snage šalju. Podaci Defense Newsa kažu kako su Ukrajinci od ožujka do sad srušili čak 91 posto dronova.

Ipak, devet od stotinu ipak se provuče, uništavajući domove i biznise i odnoseći živote. Gotovo 600 ukrajinskih civila poginulo je, a 2.700 ih je ozlijeđeno u ruskim napadima samo u tri mjeseca, do kraja 31. kolovoza.

Uništavanje 400 Shaheda trebalo bi usporiti tempo ruskih napada. “Uništenje skladišta Shaheda… značajno će umanjiti šanse ruskih okupatora da teroriziraju civile u ukrajinskim gradovima i selima,” kažu iz ukrajinskog stožera.

No to je samo privremena pobjeda. Moskva uvijek može kupiti još dronova od Teherana, a i sami proizvode kopije u tvornici u Tatarstanu, na istoku Rusije. Kremlj je licencu za sastavljanje do 6.000 Shaheda platio 1,7 milijardi dolara – dijelom u zlatu.

Nejasno je kako su Ukrajinci pogodili skladište. Oktjabrski se nalazi samo 220 kilometara od fronte na istoku Ukrajine, debelo u dometu velikog niza ukrajinskog oružja.

Vjerojatno možemo isključiti najbolje oružje koje je Ukrajina dobila od Zapada. Washington, London i Pariz još uvijek odbijaju Kijevu dati dozvolu za upotrebu tog oružja za napade na ruskom teritoriju.

Te restrikcije, međutim, ne vrijede za oružje proizvedeno u Ukrajini. Ukrajinske krstareće rakete Neptune mogu doći do juga Rusije, a dronovi dugog dometa mogu letjeti stotinama kilometara dalje od skladišta.

Napad na skladište dio je šireg trenda. Umjesto da troše skupe protuzračne projektile za rušenje dronova u blizini meta, Ukrajinci se trude uništiti rusko streljivo prije nego ih Rusi mogu lansirati.

Shahedi nisu jedina meta. Ukrajinci su raznijeli i ruske zalihe kliznih bombi na satelitsko navođenje. Prošlog tjedna, dronovima su napali rusku zračnu bazu u blizini Voroneža, navodno raznijevši skladište puno bombi.

Autor originalnog članka: David Axe, Forbes
(Prevela: Nataša Belančić)