Ukrajinci su u ofenzivi na Kursk Rusiju iznenadili elektronskim ratovanjem i dronovima

Aktualno Forbes 13. kol 2024. 12:17
featured image

13. kol 2024. 12:17

Ukrajinci su brzim napredovanjem od 6. kolovoza iznenadili i Rusiju, ali i analitičare sa Zapada. Velikom brzinom upali su u neprijateljski teritorij i zaprijetili gradu Kursku. Ofenzivom su više teritorija zauzeli u nekoliko dana nego Rusi u posljednjih par mjeseci. Novi model ratovanja za Forbes analizira David Hambiling

Iako je teško reći što se zaista događa, čini se kako je za ovaj uspjeh Ukrajine zaslužna njihova velika vještina u novom tipu ratovanja.

Dio 1: Elektronski blitzkrieg

Ruski vojni kanal na Telegramu naziva “Troika” kaže kako su Ukrajinci koristili iste taktike ranije testirane na Harkivu na manjoj razini. Najprije su neutralizirali ruski zid izviđačkih dronova u tipu letjelica i tako praktički oslijepili zapovjednike. Moguće je kako su to postigli novim FPV dronovima za ometanje spojenima s radarima za protuzračnu obranu.

Potom su pod zaštitom privremeno onemogućenog promatranja na frontu premjsetili ometače kratkog dometa. Programirali su ih podacima ranije dobivenima iz izviđanja u sklopu elektronskog ratovanja.

“Otkrili su glavne frekvence naših mreža za radio komunikaciju na granici i frekvence za kontrolu dronova i pripremili moćne ometače koji su potpuno uništili našu komunikaciju,” napisao je drugi ruski bloger kojeg prevodi WarTranslated.

To je barem dijelom bilo moguće jer se ovo područje smatralo teritorijem niskog prioriteta i zbog toga nije dobilo najnoviju opremu. U Ukrajini je rat dronova protiv ometača bio izvor konstantne utrke u nadogradnjama, budući da svaki potez za izbjegavanje frekvenci koje se ometaju izaziva protunapad u obliku novih ometača. Čini se kako dronovi u ovom sektoru nisu usvojili te najnovije standarde.

Rezultat je bio taj da ruski dronovi, ključni za identifikaciju meta i navođenje artiljerije, nisu mogli funkcionirati. WarTranslatedov izvor kaže kako su pogođeni čak i zastrašujući Lancet dronovi.

Dronovi su velika pomoć u prekidanju napada oklopnim vozilima. Nedavna izvješća navode kako su upravo oni zaslužni za uništenje najmanje dvije trećine tenkova, a videosnimke pokazuju zaustavljanje čitavih oklopnih napada dronovima, koji uništavaju vozila jednog po jednog.

Koncentriranjem dovoljnog broja ometača u Kursku, Ukrajina je neutralizirala ruske dronove i omogućila svojim oklopnim vozilma da prijeđu otvoreni teritorij bez opasnosti od uništenja.

Ali kako su se uhvatili u koštac s ruskim trupama, duboko ukopanim u obrambene linije izgrađene u protekle dvije godine?

Dio 2: Blitzkrieg dronovima

Troika kaže kako je Ukrajina nebo ispunila vlastitim dronovima, “nezaustavljivim napadima visokopreciznih FPV dronova koji se kreću u rojevima.”

Analitičar OSINT-a Roy vjeruje kako je posljednjih tjedana Ukrajina posegnula za moćnim dronovima-bombama kako bi raznijela pokrivala ruskih rovova ili ukopa. Vješti FPV piloti mogu prelijetati kroz te otvore i čistiti rovove.

Možda je značajno da neke snimke akcije prikazuju nove ukrajinske dronove-bombardere. Oni su bili već viđeni, a izgledaju kao letjelice duljeg dometa i veće snage.

Nakon čišćenja rovova, Troika kaže kako velikom brzinom dolaze nove ukrajinske jedinice koje zauzimaju i osiguravaju prazne položaje. Potom se naprijed pomiču radio-ometači i sve kreće ispočetka u novom valu napretka.

Prozor u vremenu

Ruski vojni komentatori pozvali su svoje snage da “nebo prekriju” FPV dronovima VT-40 i zaustave upad u Kursk. Te dronove u ogromnim količinama proizvodi volonterska skupina Sudoplatov, pod ugovorom s ministarstvom obrane. Ipak, jedna od glavnih kritika je da proizvođači ne mijenjaju frekvencije za kontrolu dovoljnom brzinom, što znači da nakon nekog vremena ove dronove postaje vrlo jednostavno ometati. Čini se da se upravo to dogodilo i ovdje.

Rusi su vrlo svjesni te ranjivosti i uvode nove, poluautonomne FPV dronove s optičkim navođenjem. Oni pilotima omogućavaju da metu odredi s veće udaljenosti, a dron nastavlja svoju putanju unatoč ometanju. Ti dronovi, međutim, još nisu prisutni u dovoljnom broju nigdje na fronti, a malo je vjerojatno da su uopće i stigli u sektor niskog prioriteta poput Kurska.

To za Ukrajince otvara vremenski prostor u kojemu mogu uspješno izvršiti svoje brze napade i osigurati potpunu dominaciju dronovima dovoljno dugo da se probiju. Jednom kada poluautonomni i autonomni dronovi postanu česta pojava, čišćenje neba više neće biti tako jednostavno.

Situacija u Kursku još uvijek je iznimno fluidna. Ukrajinski izvori ne odaju nikakve detalje o svojim operacijama. Jednom kada ona završi, moguće je kako ćemo vidjeti da su Ukrajinci ispisali novo poglavlje povijesti ratovanja.

Autor originalnog članka: David Hambling, Forbes
Link: Ukraine’s Kursk Offensive Blitzed Russia With Electronic Warfare And Drones
(Prevela: Nataša Belančić)