Ukrajinski sportski zrakoplov pretvoren u dron preletio je 1.300 kilometara do važnog cilja u Rusiji

Aktualno Forbes 10. svi 2024. 11:16
featured image

10. svi 2024. 11:16

Mjesec dana nakon što je Ukrajina počela bombardirati mete unutar Rusije sportskim zrakoplovima koje su prilagodili za upravljanje na daljinu i natovarili eksplozivom, jedan od tih improviziranih dronova pogodio je naftnu rafineriju u gradu Salavatu, oko 1.300 kilometara od linije fronte u ratu.

Ovo je daleko najudaljeniji ukrajinski napad, ali i eskalacija ukrajinske kampanje napada na ruske rafinerije, tvornice i strateška vojna postrojenja.

Radi se o najmanje četvrtom pokušaju napada duboko na ruskom teritoriju za koji su Ukrajinci koristili sportski zrakoplov-dron. Snimke koje su snimili ljudi u Salavatu jasno prikazuju široka, ravna krila, kotače i propeler karakterističan za jeftine sportske avione, one kakve osrednji piloti mogu izgraditi kod kuće od kompleta koji stoji samo 90.000 dolara.

Ukrajinski obavještajni direktorat je u suradnji sa zapovjedništvom za specijalne operacije pretvorio dvije vrste aviona lokalne izrade u dronove. Radi se o zrakoplovima Aeroprakt A-22 i Aerosor Ninja.

Čini se kako obje vrste imaju jeftine videokamere, jednostavne računalne sustave, mehanizme povezane s kontrolama za let i satelitske radio-odašiljače koji prenose video udaljenom pilotu i primaju kontrolne signale.

Kod A-22, eksploziv je navodno postavljen u kabinu, dok Ninja pod “trbuhom” nosi bombu od stotinu kilograma. Oba zrakoplova lete brzinom od oko 160 kilometara na sat i teško ih je primijetiti u civilnom zračnom prometu, što presretanje čini problematičnim.

1.300 kilometara je gornja granica dometa sportskog zrakoplova s tipičnim spremnikom goriva zapremnine od 75 litara, zbog čega je moguće da su Ukrajinci dodali još spremnika, žrtvovavši tako malenu težinu u zamjenu za veći domet. Broj meta raste sa svakim dodatnim kilometrom.

Zasad su te mete uključivale tvornicu dronova Shahed u posebnoj ekonomskoj zoni Alabuga nekih 965 kilometara od granice s Ukrajinom, kao i ogromni radar u mjestu Kovilkino nekih 480 kilometara unutar Rusije. U oba ta napada upotrijebljeni su avioni A-22.

Treći napad sportskim zrakoplovom uključivao je Ninju, a bio je neuspješan: zrakoplov-dron se oko 27. travnja srušio nekih 960 kilometara od ruske granice s Ukrajinom. Napad na rafineriju tvrtke Gazprom u Salavatu došao je dva tjedna kasnije, a za Ukrajince je bio uspješniji. Ova rafinerija jedno je od većih naftnih postrojenja u Rusiji.

Pomalo je nejasno što točno Ukrajina pokušava postići ovom kampanjom napada duboko u teritoriju Rusije. Napadima je donekle poremećena proizvodnja goriva u Rusiji, ali vjerojatno ne dovoljno da bi to odmah ostavilo traga na gospodarstvu, a samim time i ratu. “Ovo su točkasti napadi,” kaže energetski stručnjak Hennadii Riabtsev za ukrajinske medije. “Oni su bolni i utječu na logistiku, ali neće značajno utjecati na ukupne godišnje volumene rafiniranja.”

Moguće je kako Ukrajinci napadima žele stvoriti pritisak na rusku protuzračnu obranu i natjerati ju da štiti stotine potencijalnih meta diljem Rusije. Što je protuzračna obrana razvučenija, to će manje štititi pojedine baze ili industrijska postrojenja. “Ne možete se braniti svuda,” naglasio je umirovljeni američki general Mark Hertling.

Ako je to cilj, onda o ovim napadim trebamo razmišljati kao nadopuni ukrajinskih napada bliže liniji fronte, koji uključuju napade na zračne piste i centre za obuku oružjem nešto kraćeg dometa.

Na taj način ovi avioni prodorima u Rusiju pomažu razvući obranu, zbog čega oni imaju očitije i brže posljedice.

Autor originalnog članka: David Axe, Forbes
Link: A Ukrainian Sport Plane Drone Just Flew 800 Miles Into Russia To Blow Up An Oil Refinery
(Prevela: Nataša Belančić)