Ukrajinski timovi namamili su najbolji ruski zrakoplov s radarom u kompliciranu zamku

Aktualno Forbes 17. sij 2024. 14:39
featured image

17. sij 2024. 14:39

Ukrajinska protuzračna obrana u nedjelju je navečer srušila jedan do vrlo rijetkih – i vrlo vrijednih – ruskih zrakoplova, model A-50 za rano upozorenje. Vjerojatno je poginulo svih 15 članova posade, među kojima su možda bili i visoki časnici. U istom napadu oštećen je i ruski zapovjedni zrakoplov Iljušin Il-22.

“Tko je ovo učinio?” našalile su se ukrajinske zračne snage. Čini se kako su “krivci” protuzračni projektili Patriot PAC-2 dometa oko 150 kilometara. Manje je vjerojatno da je riječ o projektilima Patriot PAC-3 ili S-300, koji imaju nešto manji domet.

Nejasno je kako su točno Ukrajinci srušili četveromotorni A-50, no analitičar Tom Cooper, inače autor mnogih knjiga o sovjetskim i ruskim zrakoplovima, ima jednu teoriju: Ukrajinski timovi za radare i projektile namamili su Ruse u zamku.

Ako je ova teorija točna, Ukrajinci su zamku postavili u ponedjeljak. kada su njihovi zrakoplovi – vjerojatno borbeni zrakoplovi Sukhoi Su-24 – napali lokacije ruskih zračnih snaga na Krimu. “Čitav niz radara je onesposobljen,” izvijestio je Cooper.

Subotnji napadi posljednji su u nizu ukrajinskih napada na ruske obrambene pozicije na Krimu, a u njima su osakaćeni ruski radari na zemlji, što je djelomično oslijepilo preostale sustave na poluotoku, pogotovo na sjeveru, gdje se zbog terena ukrajinski zrakoplovi, dronovi i projektili mogu kretati nezapaženo.

Ruski zapovjednici nakon toga povukli su očit, ali glup potez. Naredili su jednom od šačice preostalih zrakoplova A-50U, koji inače leti na jugu iznad Azovskog mora, da se premjesti na sjever kako bi pojačao prekrivenost radarima nad velikim dijelom poluotoka. Rotirajući radar na zrakoplovu A-50 može primijetiti mete u obliku zrakoplova na udaljenosti od gotovo 320 kilometara.

Zapovjedni zrakoplov Iljušin Il-22M sa svojih je 10 članova posade pratio A-50. Il-22 je zapravo platforma za radio odašiljač: njegova posada pomaže posadi zrakoplova A-50 upravljajući komunikacijama i prijenosom podataka koje A-50 ne može obraditi.

Satelitske snimke i podaci s radara sjevernu rutu leta A-50 smještaju iznad okupiranog Berdjanska, nekih 120 kilometara od fronte. Lokacija je unutar dometa projektila Patriot, jednog od tri vrste u arsenalu koje su ukrajinske zračne snage poslale na južnu frontu.

Ukrajinci su morali naći način kako napasti A-50 i Il-22, a da ruske posade ne saznaju za napad unaprijed, i istovremeno zaštititi svoj sustav Patriot.

“Sve što su Ukrajinci trebali učiniti je potajno poslati sustav dalekog dometa koji bi pogodio dva zrakoplova,” napisao je Cooper. “Možda se radilo o jednom od njihovih S-300 sustava, ili sustava PAC-2/3.”

“Također je moguće da su Ukrajinci poslali i lanser i radar, kao i opremu za napajanje od jednog od svojih sustava PAC-2/3, u kombinaciji s jednimo od radara S-300,” dodaje.

Postoje dokazi da su u ovoj operaciji “surađivali” S-300 i Patrioti. Ruski borbeni zrakoplov Su-34 navodno je detektirao paljenje radara na dotad neprimijećenom ukrajinskom sustavu S-300 nekoliko minuta prije nego što su pogođeni zrakoplovi A-50 i Il-22.

“Sustav Patriot svoj radar je uključio samo na nekoliko skenudi: taman dovoljno dugo da dobije vlastite podatke o ciljanju, ali nedovoljno dugo da Rusima da priliku da ih procijeni kao prijetnju,” objasnio je Cooper. “Odmah potom, Ukrajinci su počeli ispaljivati projektile.”

Minutu kasnije, projektili su eksplodirali, uništivši A-50 i oštetivši Il-22.

“Kad je ispaljivanje završilo,” piše Cooper, “posade ukrajinskih sustava S-300 i PAC-2/3 odmah su prestale s emisijama i sustave preselile kako bi izbjegle bilo kakvu moguću rusku osvetu.”

Budući da su izgubile jedan zrakoplova A-50, moguće je kako ruske zračne snage imaju još samo dva primjerka: svim ostalima navodno su prijeko potrebni nadogradnja i obnova. Ako ruske zračne snage nisu spremne riskirati svoja posljednja dva zrakoplova A-50 koja su sposobna za let, moraju se pomiriti s tim da radarima neće moći pokriti čitav Krim.

Drugim riječima, moraju prihvatiti rizik da će se ukrajinski raketni napadi na ruske snage na poluotoku ne samo nastaviti, već i povećati.

Ako se Rusi ičim mogu utješiti, onda je to činjenica da ukrajinske zračne snage nemaju beskonačan broj projektila PAC-2. Dok (i ako) proruski članovi Republikanske stranke u Američkom kongresu ne odobre slanje 61 milijardu dolara pomoći Ukrajini koju je predložio predsjednik Joe Biden, Ukrajinci će možda biti prisiljeni ograničiti korištenje svojih projektila i tako manje riskirati priređivanjem ambicioznih zamki poput ove.

Autor originalnog članka: David Axe, Forbes
Link: Ukrainian Crews Set A Complex Missile Trap For Russia’s Best Radar Plane
(Prevela: Nataša Belančić)