Što sve hrvatski ulagači vole na Ljubljanskoj burzi, a moglo bi vas zanimati
Jača interes hrvatskih ulagača za slovenske dionice, što zapravo i ne čudi s obzirom na prilično snažno poslovanje kompanija izlistanih na Ljubljanskoj burzi, koje u pravilu isplaćuju solidne dividende.
Hrvatski ulagači su, čini se, slovensko tržište kapitala počeli doživljavati kao domaći teren, što zapravo i ne čudi, s obzirom na to da je Zagrebačka burza još 2015. preuzela Ljubljansku burzu.
Danijel Delač, predsjednik uprave InterCapital Vrijednosnica, jedne od najvećih neovisnih brokerskih kuća u Hrvatskoj, nedavno je objavio vrlo zanimljiv podatak – da je među sedam najtrgovanijih dionica njihovih klijenata na hrvatskom i slovenskom tržištu čak tri slovenske dionice, s time da je najtrgovanija bila dionica NLB banke.
Preostale dvije slovenske dionice među najtrgovanijim kod InterCapitalovih klijenata su Krka i Petrol, što znači da igraju “na sigurno” birajući najsigurnije, tzv. blue chip dionice. Zašto hrvatske ulagače privlače slovenski blue chipovi možda otkrivaju brojke iz polugodišnjeg izvješća Ljubljanske burze.
Krka, NLB i Petrol favoriti hrvatskih ulagača
Sve tri kompanije nude atraktivne dividendne prinose što čini ove dionice privlačnima za investitore koji, uz zaradu od porasta cijene dionica, očekuju i ovu vrstu prihoda. Što se tiče ostalih pokazatelja, Krka i NLB imaju prilično visok povrat na kapital.
Tako, na primjer, NLB, vodeća slovenska bankarska i financijska grupacija, prema izvješću za prvo polugodište ima dividendni prinos od 4,35 posto.Što se tiče ostalih pokazatelja, odnos cijene i zarade (P/E) za NLB iznosi 4,68, a povrat na kapital (ROE) od 19,76 posto. Pokazatelji se odnose na kraj prvog polugodišta, kada je cijena dionice bila 126,50 eura. Inače, cijena dionice NLB-a je u posljednjih godinu dana imala vrlo snažan rast. Prošle godine u ovo vrijeme dionicom NLB-a trgovalo se na razini od otprilike 78 eura, da bi sada bila na oko 130 eura. Dobra zarada za dioničare.
Krka, vodeća farmaceutska kompanija, također isplaćuje solidnu dividendu od 5,43 posto. Odnos cijene i zarade (P/E) iznosi 10,67, dok povrat na kapital (ROE) od 17,62 posto.
Inače, slovenska farmaceutska kompanija ovoga je tjedna objavila rekordne rezultate za prvo polugodište. U prvih je šest mjeseci imali su 985,4 milijuna eura prihoda od prodaje, što je sedam posto više u odnosu na isto razdoblje prošle godine.
Praktički svi “blue chipovi” isplaćuju solidnu dividendu
Imali su i snažan porast neto dobiti koja je iznosila 221,6 milijuna eura što je rast od čak 30 posto. Dionica Krke također je snažno rasla u prošlih godinu dana. Prošlog ljeta cijena dionice Krke kretala se na oko 110 eura. U jednom trenutku cijena se spustila na oko 100 eura, da bi ove godine bila praktički u konstantnom porastu – s manjim oscilacijama – te je sada na oko 150 eura.
Petrol, najveća energetska kompanija u Sloveniji, nudi najviši dividendni prinos među promatranim kompanijama, iznosi 6,06 posto. Odnos cijene i zarade (P/E) za Petrol iznosi 19,12, dok je povrat na kapital (ROE) od 6,52 posto. Cijena dionice Petrola u posljednjih godinu dana varirala je između 20 i 33 eura. Prošlog ljeta njome se trgovalo na oko 24 eura, da bi sada bila iznad 30 eura.
Praktički svi slovenski “blue chipovi” imaju solidnu dividendu, od oko 5 posto pa naviše. Na primjer, dionica Telekoma Slovenije iznosila je preko 8 posto.