SWIFT najavio platformu za digitalne valute središnjih banaka
Globalna mreža za bankovnu razmjenu financijskih poruka SWIFT planira u sljedećih godinu do dvije predstaviti novu platformu koja će povezati digitalne valute koje razvijaju središnje banke s postojećim financijskim sustavom
Ključne bankovne institucije više ne poriču kako je blockchain budućnost. Platforma za povezivanje digitalnih valuta centralnih banaka (eng. central bank digital currencies – CBDC) s financijskim sustavom koju će razvijati SWIFT, globalna mreža koja omogućuje bankama razmjenu financijskih poruka, jedan je od najznačajnijih iskoraka prema prihvatu novog financijskog ekosustava.
Reuters javlja kako su im iz SWIFT-a potvrdili kako će razviti platformu za digitalne valute centralnih banaka u idućih godinu do dvije.
Platforma će se prilagođavati potrebama na tržištu kada prvi veliki igrači plasiraju svoje digitalne tokene. Trenutno oko 90 posto središnjih banaka u svijetu razmatra uvođenje digitalne verzije svojih valuta. Iako ih većina ne želi zaostati dok Bitcoin i druge kriptovalute napreduju, suočavaju se s tehnološkom složenošću takve digitalizacije.
SWIFT-ov direktor za inovacije Nick Kerigan rekao je za Reuters kako je njegovo posljednje istraživanje, koje je trajalo šest mjeseci i uključivalo 38-članu grupu središnjih banaka, komercijalnih banaka i platformi za nagodbu, bila jedna od najvećih globalnih suradnji na CBDC-ovima i tokeniziranoj imovini dosad.
Provjeravala se interoperabilnost između različitih CBDC-ova koji nisu izgrađeni na istim tehnologijama. Ispitivanje je također istraživalo mogućnost njihova korištenja u složenim trgovinskim ili deviznim plaćanjima te za automatizaciju transakcija, što bi moglo ubrzati procese i smanjiti troškove.
Uspješni rezultati potaknuli su SWIFT na čelu s Javierom Pérez-Tassom da razmotri stvaranje nove platforme u sljedećih 12 do 24 mjeseci.
Napori SWIFT-a, čija mreža povezuje više od 11.500 banaka i fondova u više od 200 zemalja, olakšavajući prijenos bilijuna dolara dnevno, dolaze pravovremeno. Neke države poput Bahama, Nigerije i Jamajke već su krenule s uvođenjem CBDC-a. Kina provodi napredna ispitivanja e-yuana u stvarnom životu. Europska središnja banka radi na digitalnom euru, a Banka za međunarodna poravnanja (BIS) provodi višestruka prekogranična ispitivanja.
Prema predviđanjima Boston Consulting Groupa (BCG), do 2030. godine tokenizirat će se 16 bilijuna dolara globalnog kapitala, što je deset posto globalnog BDP-a.