Tvrtka FTX želi prodavati 100 milijuna dolara u kriptovalutama tjedno, hoće li regulatori to dozvoliti?

Financije Forbes 19. stu 2023. 11:15
featured image

19. stu 2023. 11:15

Tržište kriptovaluta je u porastu, a ova propala tvrtka za kripto razmjenu priprema se na prodaju digitalne imovine vrijedne milijarde dolara. To je odlična vijest za klijente, no regulatorima predstavlja problem.

Trenutno vodstvo FTX-a, na čelu s izvršnim direktorom Johnom Rayem, povratilo je 7 milijardi od ukupno 7.8 milijardi dolara koliko je originalno nedostajalo i kompanija sada može isplatiti klijentima većinu novca kojeg im duguje. Forbesova analiza pokazuje kako FTX ima 2.6 milijardi dolara u solani i bitcoinu i još 1.7 milijardi u drugim kriptovalutama. U rujnu je tvrtka dobila odobrenje suda da krene likvidirati povraćene kriptovalute, a već je prebacila preko stotinu milijuna dolara u solani velikim kripto mjenjačnicama kao što su Binance, Coinbase i Kraken. Takve transakcije obično su signal da se vlasnik sprema na prodaju.

Postoji jedna potencijalna prepreka, no ona je poprilična. Američka Komisija za vrijednosnice i burzu (SEC) nije pretjerano oduševljena načinom na koji se trenutno u SAD-u trguje kriptovalutama. SEC je podnio tužbe protiv Binancea i Coinbasea, tvrdeći da se ponašaju kao financijske mjenjačnice iako za to nemaju licence, kao i da se njihova imovina treba smatrati neregistriranim vrijednosnim papirima.

Agencija je već intervenirala u jednom slučaju bankrota: u ožujku su uložili prigovor na plan tvrtke Voyager Digital da prodaje kripto u podružnici Binancea. Iako se sudac u tom slučaju nije složio s njima, moguće je da će regulator pokušati ponovno s FTX-om.

Glasnogovornik SEC-ja nije želio komentirati poziciju agencije, a FTX nije odgovorio na pitanja o transakciji.

Otvoreno je pitanje bi li SEC trebao biti zadužen za kriptovalute. Američki Kongres nije mogao donijeti odluku o tome kako upravljati vrstom imovine koja postoji tek 15 godina i, iako je trenutno aktivno nekoliko tužbi čije presude bi mogle donijeti konačan odgovor, nijedan od tih procesa neće biti gotov na vrijeme da situacija s FTX-om postane jasnija.

Ironično je što će zbog ovakvog razvoja događaja regulator možda odgoditi plaćanja klijentima koja nisu uspjeli zaštititi prije nego je FTX propao. Postavljaju se dva pitanja: Hoće li SEC pokušati spriječiti plan likvidacije i ako pokuša, može li u tome i uspjeti?

U nedostatku jasne legislative, SEC se u naporu da kontrolira kripto industriju oslanjao na sudske zahtjeve i izvršne mjere.

Osim tužbi protiv Conbasea i Binancea, agencija je reagirala i protiv kompanija koje su, kako SEC tvrdi, nezakonito prikupljale sredstva prodajom digitalnih tokena. Najpoznatiji primjer je tužba protiv tvrtke Ripple Labs iz prosinca 2020. godine, nakon što je tvrtka prikupila 1.3 milijarde dolara višegodišnjom prodajom tokena XRP.

Tu je i slučaj Voyager, u kojemu se regulator usprotivio predloženoj prodaji kripto imovine američkoj podružnici Binancea. SEC se bojao da se tokeni, koji su trebali biti prebačeni, mogu smatrati vrijednosnicama za čije rukovanje ni Voyager ni Binance nisu registrirane.

U tom slučaju, sudac Michael Wiles prioritetnim je odredio vraćanje sredstava klijentima. “Došli ste ovamo da mi kažete kako bih trebao sve zaustaviti zato jer vi možda imate problem,” rekao je odvjetnicima agencije. Dodavši kako državni “zakon o stečajnom postupku ne predviđa beskonačne vremenske rokove,” sudac je odobrio prodaju.

Ipak, Binance je u travnju odustao od transakcije, citirajući “neprijateljski nastrojenu i nesigurnu regulatornu okolinu u SAD-u,” a presuda se ne može smatrati važećim presedanom. Za SEC su ovaj put ulozi još veći, budući da je slučaj bankrota FTX-a jedan od najvećih i najpoznatijih u povijesti. Ako ne ulože prigovor na prodaju, to se može smatrati kao priznanje da njihovo protivljenje kripto tržištima ne drži vodu.

Zasad izgleda kako planovi o likvidaciji napreduju bez pretjeranog razmišljanja o poziciji SEC-ja. U rujnu je sudac John Dorsey odobrio FTX-ov plan likvidacije do kriptovaluta u vrijednosti do 100 milijuna dolara tjedno. Tvrtka je u travnju potpisala ugovor s Galaxy Digital Asset Managementom koju vodi kriptomilijarder Mike Novogratz, za nadzor uredne likvidacije imovine. Galaxy je registriran pri SEC-ju i mora osigurati najbolje izvršenje prodaje.

To u svijetu financija može značiti svašta, no u ovom kontekstu odnosi se na platformu koja može “progutati” značajne količine tokena bez pretjeranog mijenjanja spot cijene. To je lakše reći nego učiniti, budući da je na tržištu dobro poznato kako FTX ima količinu solane vrijednu preko stotinu milijuna dolara koju mora prodati odmah, kao i dodatne ogromne količine koje će postati dostupne narednih godina. Vješti investitori možda će pokušati vlastite zalihe prodati odmah kako bi izbjegli očekivan pad cijena koji bi mogao nauditi kreditorima. Galaxy nije želio komentirati likvidacijsku strategiju niti potencijalne buduće sukobe s regulatorom, no vrlo je vjerojatno da su izabrali Binance, najveću kripto mjenjačnicu na svijetu, kao i lidere američkog tržišta Coinbase i Kraken kako bi doprijeli do najviše likvidnih tržišta, kako je i uvjetovano u sporazumu s FTX-om.

Prodaja kripto udjela FTX-a vjerojatno će započeti u narednim danima ili tjednima i trajat će tijekom zime. Još uvijek se ne zna hoće li SEC uložiti prigovor.

Ono što jest jasno je da, ako se regulator odluči umiješati u FXT-ovu likvidaciju kripto imovine, moraju imati vrlo jak slučaj: savezni suci nemaju strpljenja za nedorečene prigovore. Odbacujući prigovor u slučaju Voyager, sudac Wiles je izjavio: “Imam dojam da je ovaj prigovor uložen kao nekakva vrsta ograde, kako biste kasnije mogli reći da ste progovorili o tim problemima.”

Autor originalnog članka: Steven Ehrlich, Forbes
Link: Bankrupt FTX Wants To Sell $100 Million Of Crypto Per Week. Will The SEC Stop It?
(Prevela: Nataša Belančić)