Zaba povećava naknade, iz HNB-a kažu: Nismo primili dokumente o tome kako su ih izračunali

Financije Gordana Grgas 24. lis 2024. 16:59
featured image

24. lis 2024. 16:59

Središnja banka je u lipnju Okružnicom zatražila od banaka da joj dostave svoju metodologiju za određivanje visine naknada u roku od šest mjeseci, a na upit FORBES Hrvatska o Zagrebačkoj banci – koja je u srijedu objavila da diže naknade za značajan dio usluga od iduće godine – kažu da nisu primili niti jedan “dokument koji bi mogao biti povezan sa zahtjevima iz okružnice”

Nakon što je najveća banka na domaćem tržištu, Zagrebačka banka, u srijedu obavijestila korisnike o značajnim promjenama naknada koje će naplaćivati od 8. siječnja te općih uvjeta poslovanja, zanimalo nas je da li je ta banka prethodno dostavila Hrvatskoj narodnoj banci (HNB) svoju metodologiju određivanja visine naknada.     

Ukratko, odgovor je  – nije. Središnja banka je, naime, u lipnju zatražila od svih banaka da joj dostave svoju metodologiju za određivanje visine naknada u roku šest mjeseci, a cilj je stvaranje preduvjeta za kvalitetniji nadzor.

Zagrebačka banka je u srijedu 23. listopada u dokumentima koje je poslala korisnicima svojih usluga navela da diže naknade za veliki dio usluga od iduće godine, dok će osnovni račun pružati bez naknade (što je kao obavezu za banke kroz predstojeće zakonske izmjene nedavno najavio ministar financija Marko Primorac).

HNB: I revidirane tarife naknada banaka trebaju biti usklađene s metodologijom

HNB u svom odgovoru na upit FORBES Hrvatska kaže da im  “nije dostavljen niti jedan dokument iz spomenute Banke, a koji bi mogao biti povezan sa zahtjevima iz Okružnice koju je krajem lipnja HNB poslao svim subjektima iz svoje nadležnosti”.  

Ne komentiraju najnoviji potez Zagrebačke banke, nego samo napominju da HNB očekuje da mu sve banke, uključujući i Zabu, do kraja ove godine dostave metodologije određivanja visine naknada koje će potom HNB  analizirati u okviru svojih nadzornih aktivnosti te, ovisno o rezultatima, razmotriti potrebu poduzimanja daljnjih aktivnosti u skladu sa svojim nadzornim ovlastima.

 “Osim spomenute metodologije, HNB očekuje da se dostave i revidirane tarife naknada prethodno usklađene s konkretnom metodologijom koje će također biti obuhvaćene nadzornim aktivnostima HNB-a”, stoji u odgovoru koji smo primili.

Drugim riječima, i sadašnja izmjena tarife naknada usluga Zagrebačke banke trebala bi biti usklađena s bančinom metodologijom koju će Zaba morati dostaviti HNB-u do kraja godine,  pa će tek tada središnja banka to nadzirati i eventualno reagirati.       

Prihodi od naknade od stanovništva narasli 20 posto od 2020. godine

Podsjetimo, prihodi od naknada i provizija su značajan prihod banaka, a u prošloj su godini iznosili 805 milijuna eura (ukupni prihodi su bili 3,7 milijardi eura), pri čemu je 37,4 posto od tog iznosa dolazilo od kućanstava (302 milijuna eura). U prvih šest mjeseci ove godine, prihodi od naknada I provizija kućanstava su bili 157 milijuna eura.  

“Prihodi banaka od naknada i provizija u poslovanju sa stanovništvom kontinuirano rastu od 2020. godine te su u tom razdoblju, zaključno s 2023. godinom, porasli za 20,4 posto. Najveći doprinos tom rastu dolazi od naknada za platni promet (13,7 posto) i vođenje tekućih i  žiroračuna (7,9 posto”, kažu u HNB-u.  

Statistika pokazuje da je oko 60 posto prihoda od provizija i naknada povezano s naknadama za platni promet i kreditne kartice.


BANKE U 2023. U BROJKAMA

3,7 milijardi eura ukupnih prihoda

2,7 milijardi eura su kamatni prihodi

805 milijuna eura su prihodi od naknada i provizija, a 37,4 posto tog iznosa dolazi od kućanstava

84 milijuna eura je bio prihod banaka od vođenja tekućih računa i žiroračuna građana

1,7 eura je prosječna naknada za vođenje tekućeg računa kod sedam najvećih banaka (ne uključuje posebne skupine poput umirovljenika i studenata)