Nova studija otkriva kako je liječenje uspješnije kod liječnica nego kod njihovih muških kolega
Pacijenti koje liječe liječnice prolaze bolje od onih koje liječe njihovi muški kolege, pokazalo je novo istraživanje objavljeno u ponedjeljak, usprkos činjenici što medicina ima problema s privlačenjem većeg proja žena u sektorima istraživanja i liječenja.
Pacijenti koje su u SAD-u liječile žene imaju niže stope smrtnosti i ponovnog primanja u bolnice u usporedbi s pacijentima koje liječe muški liječnici, pokazalo je recenzirano istraživanje objavljeno u časopisu Annals of Internal Medicine.
Istraživači sa sveučilišta u Tokiju analizirali su podatke od preko 700.000 pacijenata u SAD-u u dobi od 65 godina i više koji su između 2016. i 2019. bili hospitalizirani i liječeni. Procjenjivali su razlike između pacijenata koje su liječili muškarci i žene.
Nešto manje od trećine od oko 460.000 ženskih i 320.000 muških pacijenata uključenih u studiju liječile su žene, kažu istraživači, a nije bilo značajnih razlika između skupina u ključnim metrikama za procjenu bolničke skrbi, uključujući duljinu ostanka u bolnici, potrošnju, vjerojatnost otpuštanja iz bolnice, potraživanja uprave i vrijeme provedeno u intenzivnoj procjeni.
I muški i ženski pacijenti prolazili su bolje kada su ih liječile žene u odnosu na muškarce po pitanju niže stope smrtnosti i ponovnog primanja u bolnice, no istraživači su otkrili kako su razlike bile naročito velike i značajne kod pacijentica koje su slabije zastupljene u medicinskim istraživanja, a veća je vjerojatnost da će biti pogrešno dijagnosticirane, kao i da će tijekom liječenja doći do pogrešaka.
Istraživači kažu kako se toliko velika razlika može objasniti nizom razloga: moguće je da muški liječnici podcjenjuju ozbiljnost bolesti pacijentica, dok liječnice možda imaju bolje komunikacijske vještine, a pristup im je više orijentiran ka pacijentima kada je riječ o ženama koje liječe.
Moguće je i da pacijentice kod liječnica manje osjećaju sram, neugodu i pritisak izazvan društvenim i kulturnim tabuima tijekom osjetljivih pregleda, kažu istraživači.
Ovo otkriće konstantno se ponavlja u istraživanjima diljem svijeta. Na primjer, prošlogodišnje studije istraživača u Švedskoj i Kanadi otkrile su kako pacijenti koje operiraju kirurginje imaju bolje rezultate i manje problema tijekom oporavka u odnosu na pacijente koje operiraju muški kirurzi. U SAD-u su istraživanja pokazala kako žene koje pretrpe srčane udare imaju veće šanse za preživljavanje kada ih liječe žene, a isto je točno i za starije bolničke pacijente.
Iako su studije generalno opservacijske i prema tome ne mogu odrediti uzrok i posljedice, istraživanja pokazuju kako liječnice u pravilu više slušaju svoje pacijente, s njima provode više vremena i veći su izgledi da će slijediti smjernice i surađivati sa specijalistima. Iako pacijenti ostvaruju bolje rezultate kod liječnica, žene u medicini suočavaju se s nizom problema koji im ograničavaju prilike za ulazak i ostanak u tom polju. Liječnice su često manje plaćene od svojih muških kolega, suočavaju se sa sustavnom diskriminacijom i bore se s većom stopom takozvanog burnouta dok se pokušavaju nositi s brutalnim medicinskim rasporedima i drugim obvezama.
Usprkos desetljećima obećanja o rješavanju sustavnih predrasuda protiv žena u zdravstvu i istraživanju, u medicinskim istraživanjima žene se još uvijek svjesno i redovito ignoriraju, a žene su još uvijek nedovoljno zastupljene u kliničkim studijama. Ova pristranost prisutna je medicinskim istraživanjima na svim razinama, uključujući i laboratorijskim: životinjski subjekti poput miševa ili štakora još uvijek su u velikoj mjeri muškog spola.
Autor originalnog članka: Robert Hart, Forbes
Link: Patients Fare Better With Women Doctors, Study Finds
(Prevela: Nataša Belančić)