Proizvođač pametnih sefova iz Nedelišća probija se u regiji, ali i na tržištu Afrike i Bliskog istoka (video)

Ljudi Forbes Hrvatska 13. lis 2024. 14:22
featured image

13. lis 2024. 14:22

Tvrtka b.t.c. posluje četrdeset godina i doživjela je nekoliko velikih prekretnica. Od proizvođača školskog i uredskog pribora transformirali su se u proizvođače pametnih sefova za koje razvijaju i softver. Posao im toliko dobro ide da su im pogoni u Nedelišću u koje su se uselili prije dvije godine već sada premali. Kakvi su im planovi za Forbes Magazin ispričao je direktor tvrtke Ljubomir Tomašić

Proizvodnja pametnih sefova za depozit gotovine, razvoj personaliziranih kompleksnih softvera namijenjenih financijskim institucijama sve je to dio uspješne poslovne priče obiteljske tvrtke b.t.c. koja je započela još 1981. godine na temeljima obrta Metalplast.

Prvih deset godina tvrtka koju su osnovali Karmen i Ljubomir Tomašić bavila se proizvodnjom školskog u uredskog pribora za jugoslavensko tržište, međutim, početkom rata i gubitkom velikog tržišta valjalo se transformirati. U tome su i uspjeli. Danas je tvrtka neprepoznatljiva u odnosu na svoje početke. Bave se proizvodnjom pametnih sefova, a od 2015. godine za njih su počeli razvijati i vlastiti softver. Za taj su dio biznisa otvorili i sestrinsku tvrtku Nybble.

Sudeći po njihovim izjavama da im novi prostor u Nedelišću gdje su preselili prije dvije godine zbog velike potražnje na inozemnim tržištima više nije dovoljan, bile su to vrlo dobre odluke.

“Ono što je jako važno za budućnost je da smo prije dvije godine krenuli u širenje u regiji – Crnoj Gori, BiH, Srbiji i Sloveniji. To nam donosi jako dobre rezultate. Prema planovima, u regiji bi u budućnosti mogli ostvarivati i do 30 posto prometa, a paralelno radimo i projekte van regije – u Africi i na Bliskom Istoku gdje smo postigli već neke rezultate. Priprema koja je napravljena daje optimizam da bi se ti rezultati mogli povećati u budućnosti”, istaknuo je Ljubomir Tomašić, direktor b.t.c.-a.

Prema podacima Fine, tvrtka je prošle godine poslovala s prihodom od sedam milijuna eura i dobiti od 654.854 eura. U odnosu na godinu dana prije prihod im je pao gotovo 17 posto, a dobit gotovo 52 posto. S druge strane, Nybble je ostvario rast. Prihodi te tvrtke iznosili su 709 tisuća eura, što je rast od 24 posto, a dobit je porasla za 22 posto, na 273.321 eura.

U razgovoru s urednicom emisije Forbes Magazin Teom Johman Nitraj direktor Nybblea Davor Pečet otkrio je i kako između ostalog razvijaju i aplikaciju za ljudske resurse koju će moći koristiti druge tvrtke.

Tvrtka zapošljava 75 ljudi, a objašnjenje kako njihov proizvod funkcionira i što oni točno rade, možda je najbolje prepustiti Nikoli Pečetu, CIO u b.t.c.

“Pametni sef je uređaj koji trgovac koristi kako bi svoj dnevni utržak ubacio u čitač. Pametni sef čita, očitava i broji novac, nakon toga se novac automatski knjiži na račun poslovne banke i korisnik je time završio fiskalizaciju i uknjižio novac na račun.”

Njihove sefove koriste i tvrtke i banke, a uvođenje eura je, kako kažu, povećalo potražnju za njihovim proizvodima. Sve komponente njihovih pametnih sefova izrađuju se u Hrvatskoj i u Sloveniji.

Cijelu reportažu iz tvrtke b.t.c. pogledajte u videu: