Forbes donosi listu osuđenih milijardera: Inspirirao ih je Trevor Milton kojem je odrezana kazna od četiri godine zatvora

Rang liste Forbes 20. pro 2023. 08:33
featured image

20. pro 2023. 08:33

Bivši milijarder Trevor Milton osuđen je u ponedjeljak na četiri godine iza rešetaka zbog varanja investitora koji su ulagali u njegovu tvrtku za električne kamione Nikola

Kazna zatvora određena mu je više od godinu dana nakon što je osuđen jer je lagao investitorima da je njegov prototip kamiona Nikola One potpuno funkcionalan, iako ga se u stvarnosti nije moglo voziti.

Trevor Milton se prvi put pojavio na Forbesovoj listi milijardera u travnju 2020. godine, kada mu je bogatstvo procijenjeno na 1.1 milijardu dolara. Šest godina ranije osnovao je tvrtku Nikola koja je trebala proizvoditi električne i kamione na vodik. Njegovo bogatstvo u lipnju 2020. je doseglo vrhunac od 8.7 milijardi dolara nakon što je porasla vrijednost dionica tvrtke. Milton nije dugo bio multimilijarder: vrijednost dionica tvrtke počela je stabilno padati, a on je napustio poziciju predsjednika tvrtke u rujnu 2020. Do kraja 2021. u potpunosti je ispao s popisa milijardera nakon što je bio optužen za krivo predstavljanje tvrtkine tehnologije. Upravo ta optužba jednog od brokera kasnije je dovela do osuđujuće presude.

Milton nije ni izbliza jedini milijarder (ili bivši milijarder) kojeg čeka zatvorska kazna. Kazna zatvora određena mu je tek nekoliko tjedana nakon što je kripto milijarder Sam Bankman-Fried osuđen za prijevaru i urotu. Njemu prijeti čak 110 godina zatvora.

Evo još nekih ultrabogatih koji su završili iza rešetaka.

Allen Stanford

IZA REŠETAKA: 13 godina; osuđen na 110 godinaBOGATSTVO: Ispao s popisa milijardera 2009.
Credit line: Dave Einsel / Getty images / Profimedia

74-godišnji Allen Stanford jedan je od trojice bivših milijardera na ovom popisu koji su još uvijek iza rešetaka. Osuđen je 2012. godine jer je prodao krivotvorene certifikate depozita u vrijednosti od 7 milijardi dolara kroz banku Stanford International Bank na karipskom otoku Antigui. Naređeno mu je da plati kaznu od gotovo 6 milijardi dolara, od kojeg je određeni iznos trebao otići njegovim žrtvama i njihovim obiteljima. Ipak, mnogi njegovi klijenti navodno nikada nisu primili taj novac. Stanford je odgoovran za jednu od najvećih Ponzijevih shema u povijesti. Nadmašio ga je jedino Bernie Madoff sa svojom shemom ‘teškom’ 18 milijardi dolara.

Madoffa Forbes nikada nije uvrstio na svoj popis milijardera, a on je umro u zatvoru 2021. godine.

Mikhail Khodorkovsky i Platon Lebedev

ODSLUŽILI: 10 godinaBOGATSTVO: Ispali s popisa milijardera 2005. (Lebedev) i 2006. (Khodorkovsky)
Mikhail Khodorkovsky / Photo by HENRIK MONTGOMERY / AFP / Profimedia

Poslovni parneri u ruskoj plinskoj i naftnoj kompaniji Yukos, Khodorkovsky i Lebedev uhićeni su za izbjegavanje poreza 2003. godine, a svaki je osuđen na 13 godina zatvora. Njihovo prvo suđenje bilo je prepuno političke kontroverze: Khodorkovsky je tvrdio da sudskim procesom manipulira ruski predsjednik Vladimir Putin. Iako su trebali biti oslobođeni 2011., obojica su ponovno osuđeni za utaju i pranje novca, što je njihovu zatvorsku kaznu produljilo do 2016. godine. Khodorkovsky je 2004. bio najbogatiji čovjek u Rusiji, a oslobođen je u prosincu 2013. nakon Putinovog oprosta. Njegov partner Lebedev oslobođen je u siječnju sljedeće godine. Khodorkovsky je još uvijek odvažan vođa “ruske oporbe”, a aktivan je i na društvenim mrežama.

Raj Rajaratnam

ODSLUŽIO: 8 godinaBOGATSTVO: Ispao s popisa milijardera 2010.
Credit line: MARIO TAMA / Getty images / Profimedia

Rajaratnam je rođen na Šri Lanki, a obogatio se u New Yorku nakon što je krajem devedesetih osnovao hedge fond Galleon Group. Fond je u jednom trenutku upravljao imovinom vrijednom 7 milijardi dolara, no propao je 2009. godine nakon što je Rajaratnam uhićen zbog trgovanja unutarnjim informacijama. Kasnije je osuđen po 14 točaka optužnice za prijevaru i urotu, a 2011. mu je određena kazna zatvora od 11 godina. Rajaratnam je pušten na kućni pritvor 2019., djelomično zahvaljujući Kim Kardashian koja je lobirala za zakon kojim se iz zatvora ranije pušta nenasilne prijestupnike starije od 60 godina. Rajaratnam je iz kućnog pritvora pušten u travnju 2021. godine.

Joaquín Guzmán Loera (El Chapo)

IZA REŠETAKA: 5 godina; osuđen na doživotnu kaznuBOGATSTVO: Ispao s popisa milijardera 2013.
Credit line: HO / AFP / Profimedia

Joaquín Guzmán Loera, bolje poznat pod nadimkom El Chapo, jedan je od najpoznatijih narkobosova u povijesti. Kao nekadašnji šef meksičkog kartela Sinaloa, Guzmán Loera je pomogao ilegalno uvesti stotine tona kokaina u SAD od početka osamdesetih do trenutka njegovog uhićenja i izručenja u SAD 2017. godine. Čitavo to vrijeme uspješno je bježao policiji u dvije zemlje, a dvaput je uspio pobjeći iz meksičkog zatvora. Godine 2019. u SAD-u je osuđen po 10 točaka optužnice za trgovanje narkoticima i pranje novca, a trenutno odslužuje doživotnu kaznu zatvora. El Chapu je također naređeno da plati odštetu od 12.6 milijardi dolara.

John Kapoor

ODSLUŽIO: 3 i pol godineBOGATSTVO: Ispao s popisa milijardera 2019.

Osnivač i bivši izvršni direktor sada propale farmaceutske tvrtke Insys Therapeutics, Kapoor je u siječnju 2020. godine osuđen na pet i pol godina zatvora zbog pokušaja podmićivanja liječnika da bespotrebno prepisuju njegov sprej s fentanilom, Subsys. Upravo ta shema odigrala je veliku ulogu u pogoršanju krize ovisnosti o opijatima u Americi. U lipnju ove godine, John Kapoor je pušten na kućni pritvor. Njegova priča poslužila je kao inspiracija za novi Netflixov film Pain Hustlers, koji je na platformu stigao u listopadu.

Thomas Kwok

ODSLUŽIO: 3 godineBOGATSTVO: 1.9 milijardi dolara
Anthony WALLACE / AFP / Profimedia

Kwok je jedan od tek šačice ljudi koji su ostali milijarderi nakon vremena provedenog u zatvoru. Kwok i njegova dvojica braće, Raymond i Walter, naslijedili su tvrtku za ulaganje u nekretnine iz Hong Konga, Sun Hung Kai Properties, od njihovog oca Kwoka Tak-senga, 1990. godine. Thomas Kwok bio je jedan od predsjednika tvrtke između 2011. i 2014. godine, a 2014. je osuđen na pet godina zatvora jer je dao mito od 1.1 milijun dolara tadašnjem glavnom tajniku za administraciju Hong Konga Rafaelu Huiju u zamjenu za usluge vlade. Hui je osuđen na sedam i pol godina zatvora jer je prihvatio mito. Kwok je iz zatvora pušten 2019. godine nakon što je odslužio preko tri godine kazne.

Michael Milken

ODSLUŽIO: 2 godineBOGATSTVO: 6.5 milijardi dolara
Patrick T. Fallon / AFP / Profimedia

Milken je postao poznat u svijetu financija zbog svog revolucionarnog pristupa strategiji obveznica visokog prinosa za korporativna udruživanja i akvizicije dok je radio u investicijskoj banci Drexel Burnham Lambert. Krajem osamdesetih, istraga bivšeg američkig državnog odvjetnika Rudyja Giulianija rezultirala je Milkenovim priznanjem krivnje po šest točaka optužnice za kršenje zakona vezanih za vrijednosnice i poreze kao zaposlenik Drexela. Platio je 600 milijuna dolara kazne, odslužio dvije godine u zatvoru i dobio doživotnu zabranu rada u sektoru vrijednosnica. Iz zatvora je pušten 1993. godine, a otada je postao poznat po svojoj filantropiji: donirao je, između ostalog i za istraživanje raka prostate, kojeg je i sam prebolio. Osnovao je i Milken institut, gospodarski think-tank u Santa Monici, čiji je i predsjednik.

Jay Y. Lee

ODSLUŽIO: 18 mjeseciBOGATSTVO: 8.6 milijardi dolara
Lee Jae-Won / AFLO / Profimedia

Trenutni izvršni predsjednik Samsung Electronicsa i nasljednik carstva Samsung, Jay Y. Lee je 2017. godine proveo 11 mjeseci u zatvoru. Sud u Južnoj Koreji osudio ga je na pet godina zatvora jer je podmitio tadašnjeg južnokorejskog predsjednika Parka Geun-hyea kako bi ovaj podržao udruživanje Samsung C&T-a i Cheil Industriesa. Njegova prvotna kazna od pet godina je suspendirana, no ta odluka je kasnije poništena i Lee se vratio u zatvor u siječnju 2021. godine. Odslužio je dodatnih sedam mjeseci prije nego je uvjetno pušten u kolovozu 2021.

Elizabeth Holmes

IZA REŠETAKA: 5 mjeseci; osuđena na 11 godinaBOGATSTVO: Ispala s popisa milijardera 2017.
Philip Pacheco / Getty images / Profimedia

Holmes je nekadašnja najmlađa self-made milijarderka na svijetu, a bogatstvo joj se 2014. – kada je imala tek 30 godina – procjenjivalo na 4.5 milijarde dolara. Otada je Holmes postala jedna od najpoznatijih prevarantica u povijesti Silicijske doline. Osnivačica tvrtke za medicinske uređaje Theranos osuđena je 2022. godine zbog prijevare i urote jer je lagala investitorima o mogućnostima njenih uređaja: lažno je izjavila kako je razvila tehnologiju koja može dijagnosticirati stotine bolesti na uzorku od samo jedne kapi krvi pacijenta. Naređeno joj je da plati 452 milijuna dolara odštete svojim investitorima, među kojima su bili i milijarderi Rupert Murdoch i Larry Ellison.

S. Curtis Johnson

ODSLUŽIO: 3 mjesecaBOGATSTVO: 4.5 milijardi dolara

S. Curtis Johnson je prapraunuk Samuela Curtisa Johnsona, patrijarha tvrtke SC Johnson. Godine 2011., optužen je da je seksualno napao svoju kćer, tada tinejdžericu. Inicijalna optužnica nosila je sa sobom potencijalnu kaznu zatvora od 40 godina, no nakon trogodišnje pravne bitke i kada žrtva nije željela predati svoje liječničke nalaze, Johnson je prihvatio nagodbu. Priznao je krivnju za seksualni napad i neprimjereno ponašanje, a dobio je četiri mjeseca zatvora. Također je morao platiti kaznu od šest tisuća dolara. Odslužio je tri mjeseca.

Johnson posjeduje udio u obiteljskoj tvrtci, ali nije uključen u biznis.

Autor originalnog članka: Devin Sean Martin, suradnik Forbesa
Link: How Trevor Milton’s 4 Year Prison Sentence Stacks Up Against Other Billionaire And Ex-Billionaire Convicts
(Prevela: Nataša Belančić)