Šef Orqe, tvrtke koja se vinula u vrh s dronovima, otkriva kako je rat u Ukrajini utjecao na posao
Cilj Orqe je postati broj jedan, kako po kvaliteti samog proizvoda, po tehnologiji tako i po količini isporučenih proizvoda, rekao je u razgovoru za FORBES Hrvatska CEO i jedan od osnivača tvrtke Orqa, Srđan Kovačević
Puno toga se dogodilo otkada su 2018. godine trojica Osječana, zaljubljenika u dronove – Ivan Jelušić, Vlatko Matijević i Srđan Kovačević – osnovali Orqu, kompaniju koja je proizvela tada najnaprednije naočale za upravljanje dronovima.
Proširili su se na nova tržišta, razvili nove proizvode, privukli investiciju i napravili iskorak u vojnu industriju.
Prije tri godine u vlasničku strukturu ušao je Day One Capital, fond rizičnog kapitala koji ulaže u tehnološke kompanije u ranoj fazi razvoja. Nakon tog ulaganja vrijednost Orqe bila je 13,5 milijuna eura.
Srđan Kovačević, jedan od suosnivača koji je ujedno i CEO kompanije za FORBES Hrvatska kaže da im je trenutno primarni cilj projekt “e-škole: Razvoj sustava digitalno zrelih škola” kojeg provode u suradnji s CARNET-om.
Razvijaju cijeli niz proizvoda – od školstva do obrane
“Tim smo projektom omogućili učenje upravljanja bespilotnim letjelicama te usavršavanja znanja o njima. Kroz taj projekt mladi ne uče samo specifična znanja poput letenja dronom – s kojima danas mogu biti konkurentni na tržištu rada – već i znanja iz STEM područja, poput fizike, aerodinamike, tehničke kulture itd.”, kaže Kovačević.
Osim toga, s američkom kompanijom CrewConcept kreirali su novu generaciju bespilotnih letjelica specijaliziranih za nogomet u zraku – takozvani Drone Soccer. Kovačević kaže da se radi o potpuno novoj tehnologiji koja koristi kritičko razmišljanje i komunikaciju.
Razvili su i BodyCam, kameru koja se pričvršćuje na odoru službenih osoba poput policije, vojske i vatrogasaca i koja snima postupanje. “Puno toga imamo još u najavi, tehnologija se razvija rapidnom brzinom, a mi joj idemo u korak”, kaže.
U obrambeni sektor krenuli prije pet godina
Prije pet godina Orqa je započela raditi i na projektima za za vojsku, s obzirom na to da dronovi i uz njih vezane tehnologije imaju važnu ulogu u modernom ratovanju.
“Razvojne projekte u obrambenom sektoru radimo još od 2019. godine kada smo sudjelovali na projektu istraživanja i razvoja digitalnog uređaja za noćni vid za krajnje korisnike u obrambenom sektoru SAD-a. Osim toga, prošle godine smo okončali i trogodišnji projekt razvoja privatne 5G mreže za potrebe AR/VR obuke, također za korisnike iz SAD. Prije nekoliko godina, zajedno sa našim estonskim partnerima pokrenuli smo tvrtku Defensphere, koja se bavi razvojem vizijskih sustava za oklopna vozila i trenutno nudi jedan od najnaprednijih sustava te vrste na svijetu”, kaže Kovačević.
Dodaje i da su u prvim godinama rada za obrambeni sektor više bili usmjereni na područje video i komunikacijskih tehnologija, dok u zadnje dvije godine primjećuju povećan interes za tehnologijama besposadnih sustava.
“Taj povećan interes je posljedica rata u Ukrajini, odakle trenutno i dolazi najveća potreba za takvim sustavima. No iako su potrebe ogromne, zapadne kompanije poput naše ne mogu cjenovno konkurirati kineskim proizvođačima na tom tržištu. Odlučujući faktor je ipak cijena, jer se naglasak stavlja na količine, a kvaliteta i pouzdanost padaju u drugi plan”, kaže Kovačević.
“Cilj nam je postati broj jedan”
Ipak, na zapadu se u ovako osjetljivom sektoru gleda i porijeklo tehnologije i tehnike, tako da Orqa na tim tržištima ima prednost, bez obzira na cijenu.
“Zapadni korisnici u obrambenom sektoru traže kvalitetu, sigurnost, i pouzdanost lanca opskrbe, pa će se stoga gotovo uvijek opredijeliti za nekog zapadnog dobavljača. Neki korisnici u obrambenom sektoru, na primjer u SAD, čak imaju zakonsku zabranu kupovine tehnologija porijeklom iz NR Kine. Mi smo jedan od rijetkih zapadnih proizvođača komponenti za besposadne sustave, tako da se zapadni proizvođači besposadnih sustava često odlučuju upravo za nas, s obzirom na to da njihovi krajnji korisnici preferiraju isključivo tehnologije zapadnog porijekla”, kaže Kovačević.
Orqa, kako kaže, ima cilj nastaviti razvoj tehnologija besposadnih sustava, jer su trenutno u krugu nekolicine najboljih proizvođača na Zapadu.
Cilj nam je postati broj jedan, kako po kvaliteti samog proizvoda, po tehnologiji tako i po količini isporučenih proizvoda.
“Na dobrom smo putu, velika nam se prilika otvara u Americi upravo u obrazovnom sektoru. Proizvođači s kineskog tržišta više nemaju pristup američkom tržištu edukacijskih dronova, i tu vidimo svoju veliku priliku. U Europi, gdje možemo prenijeti svoja iskustva s američkog tržišta u domeni STEM projekata, edukacije, i sportova s dronovima”, zaključuje Kovačević.